• Start
  • Wiadomości
  • Wyniki konkursu czytelniczego “Nasza mała/wielka demokracja”

“Nasza mała/wielka demokracja” - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 19 najlepsi w konkursie czytelniczym

We wtorek, 31 maja, podczas uroczystości w ECS, zastępca prezydent Gdańska Monika Chabior, wręczyła nagrody zwycięskim drużynom, które brały udział w konkursie „Nasza mała/wielka demokracja”, przeznaczonym dla uczniów klas VII i VIII gdańskich szkół podstawowych. W konkursie wzięły udział drużyny z ośmiu gdańskich szkół. Pierwsze miejsce zajęła SP nr 19. 
31.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uroczystość wręczenie nagród w konkursie Nasza Mała/Wielka Demokracja odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
Uroczystość wręczenie nagród w konkursie Nasza Mała/Wielka Demokracja odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dzień Dziecka w Gdańsku rozciągnięty w czasie. Zobacz, co robić w mieście z okazji święta najmłodszych

- To wielki zaszczyt spotkać się z ludźmi, którzy będą kształtować moją przyszłość - mówiła podczas uroczystości Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska. - Wierzę w was, cieszę się, że chcecie mieć tę demokratyczną refleksję. Jest mi to bardzo bliskie. Wierzę w to, że demokrację musimy praktykować, zastanawiać się nad nią i przeżywać ją, wzbudzić w sobie ten krytyczny umysł, ale również wzbudzić w sobie zaufanie, które powoduje, że możemy rozwiązywać problemy.

Konkurs czytelniczy w ramach akcji #gdanskczyta

Była to druga edycja wydarzenia, które w tym roku organizowała Szkoła Podstawowa nr 82 wraz z Biblioteką Mariacką (filią Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) oraz Europejskim Centrum Solidarności. 

Do konkursu zgłosiło się osiem gdańskich szkół, które wytypowały trzyosobowe drużyny. 

Każdy z uczestników miał za zadanie przeczytać trzy wskazane książki. W trakcie każdej z trzech odsłon konkursu drużyny odpowiadały na pytania moderatora związane z lekturami. 

Wynik ogłaszała i wręczała nagrody zwycięskim drużynom i ich opiekunom Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska
Wynik ogłaszała i wręczała nagrody zwycięskim drużynom i ich opiekunom Monika Chabior, zastępca prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto zwyciężył w konkursie?

Najbardziej zapalonymi i uważnymi czytelnikami okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19 im. Zasłużonych Ludzi Morza na Oruni Górnej. Okazuje się, że członkowie zwycięskiej grupy chodzą do tej samej klasy - VII G.
 
- Zwycięska drużyna to dzieciaki z jednej klasy VII G - wyjaśnia Aneta Szczepankowska, nauczycielka języka polskiego i opiekunka zwycięskiej drużyny ze SP nr 19. - To najmłodsza drużyna. W rywalizacji ogółem udział wzięły cztery osoby, a to dlatego, że jedna z uczennic się rozchorowała i zastąpiła ją koleżanka. Wszystkie osoby przeczytały wskazane lektury, choć muszę przyznać, że dostęp do nich nie był prosty. Przyłożyli się do konkursu bardzo sumiennie. Co dziś czuję? Przede wszystkim dumę. Ta wiedza, którą teraz mają o czasach PRL już z nimi zostanie. Są zapalonymi czytelnikami i takimi z pewnością pozostaną.
 
Pozostałe miejsca na podium zajęły:   
  • II miejsce – drużyna za Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera
  • III miejsce – uczniowie ze Szkoła Podstawowa nr 89 im. Tadeusza Mazowieckiego.


    “Nasza mała/wielka demokracja”. Zobacz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród  

Jakie były zadania?

Każdy z uczestników konkursu miał przeczytać trzy książki, które nie należały do listy spisu lektur. Były to: „Wroniec” Jacka Dukaja, „Teatr Niewidzialnych Dzieci” Marcina Szczygielskiego i „Solidarność 1980–86. Krótka historia dla dzieci” Szymona Sławińskiego.

- Wybór książek był doskonały, to osobista podróż przez czasy, których uczniowie przecież nie znają - opowiada Agata Markiewicz-Babło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku, nauczycielka języka polskiego i historii, inicjatorka konkursu. 

Na każdym z trzech etapów dzieci realizowały zadania aktywizujące. - A uczniowie lubią taką rywalizację – przekonuje Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gdańskiej WiMBP i członek jury. 

Uczniów oceniało jury w składzie: Agata Markiewicz-Babło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku, nauczycielka języka polskiego i historii; przedstawiciel biblioteki ECS i Zbigniew Walczak, kierownik Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Dla zwycięskich drużyn i nauczycieli, którzy opiekowali się młodzieżą, przewidziano nagrody. Uczniowie otrzymali książki oraz gadżety. Wzięli udział w spacerze po zakamarkach archiwum Europejskiego Centrum Solidarności, mieli okazję zobaczyć zbiory na co dzień niedostępne dla gości. Nauczyciele prowadzący najlepsze drużyny otrzymali nagrody książkowe i zaproszenia na specjalną projekcję filmową w mediatece ECS.

"Nasza mała/wielka demokracja" - o konkursie 

"Nasza mała/wielka demokracja" to konkurs czytelniczy kierowany do ostatnich klas szkół podstawowych. Organizatorami są: Europejskie Centrum Solidarności, Biblioteka Mariacka (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) i Szkoła Podstawowa nr 82.

W drugiej edycji wydarzenia wzięło udział osiem trzyosobowych drużyn z gdańskich szkół podstawowych. 

- Przesłaniem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa i rozwijanie u młodych umiejętności wymiany myśli, a przy tym aktywizacja młodzieży i budowanie świadomości obywatelskiej - mówi Magdalena Stuedemann z biblioteki ECS, specjalistka ds. animacji kulturalnej. 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole