• Start
  • Wiadomości
  • Wybory parlamentarne 2019. Jak przygotowuje się do nich Gdańsk? Co warto wiedzieć?

Wybory parlamentarne 2019. Jak przygotowuje się do nich Gdańsk? Co warto wiedzieć?

Wydłużone godziny pracy trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców i dodatkowy dzień pracy urzędników w sobotę - zaplanowano pod kątem osób, które by móc wziąć udział w wyborach parlamentarnych 13 października, muszą dopisać się do spisu wyborców w Gdańsku lub zdobyć zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.
( Publikacja: 01.10.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku Tomasz Filipowicz
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku Tomasz Filipowicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Na 12 dni przed wyborami do Sejmu i Senatu RP prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz spotkała się z dziennikarzami w jednej z gdańskich obwodowych komisji wyborczych, która mieści się w Szkole Specjalnej nr 26 przy ul. Karpiej. Razem z Tomaszem Filipowiczem, dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich gdańskiego magistratu, przypomnieli o najważniejszych kwestiach związanych z przeprowadzeniem wyborów w naszym mieście. 

- Wybory to nie tylko nasze prawo, często używam słowa powinność - zaznaczyła prezydent Gdańska. - Staramy się, by w naszym mieście jak największa liczba komisji obwodowych była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dziś jesteśmy właśnie w budynku, w którym mieści się taka komisja. Jest to nowa siedziba obwodowej komisji, przeniesiona z pobliskiego budynku Zespołu Szkół Łączności. Przepisy mówią, że przynajmniej 50 proc. lokali wyborczych w danym mieście powinno być dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Gdańsku na 182 komisje obwodowe (nie licząc obwodów zamkniętych w szpitalach, czy aresztach) przystosowanych jest sto.

 

Wybory parlamentarne 2019. Niektóre obwody głosowania zmieniły swoje siedziby LISTA WSZYSTKICH ADRESÓW

 

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.
Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Prezydent Dulkiewicz przypomniała, że każdy, kto ma trudności z dotarciem do lokalu wyborczego, może skorzystać ze zorganizowanego transportu i zachęcała, by zgłaszać zapotrzebowanie nie tylko w sam dzień wyborów - można to robić wcześniej za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu. 

- Staramy się umożliwić głosowanie wszystkim, dlatego wydłużamy godziny pracy w urzędzie, by można było załatwić wszystkie kwestie związane z udziałem w wyborach  - poinformowała prezydent Gdańska (szczegółowa informacja w dolnej części tekstu). 

- By wziąć udział w najbliższych wyborach, trzeba być ujętym w spisie wyborców. Każdy, kto jest na stałe zameldowany w Gdańsku, bądź dopisał się do rejestru wyborców w naszym mieście, jest już ujęty w spisie (powstaje na podstawie rejestru) i może śmiało udać się do swojej komisji obwodowej - wyjaśnia Tomasz Filipowicz.

 

A jak jest w przypadku pozostałych osób?

  • Jeśli ktoś jest w Gdańsku czasowo i wie, że będzie tu w dniu wyborów, może dopisać się do spisu wyborców w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców (ZOM): Nr 1 przy ul. Partyzantów 74, Nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i Nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2. TERMIN DOPISANIA SIĘ MIJA 8 PAŹDZIERNIKA (WTOREK).
  • Jeśli ktoś widnieje w gdańskim spisie wyborców, a nie będzie go w Gdańsku w dniu wyborów, potrzebuje zaświadczenia o prawie do głosowania, z którym może zagłosować w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie. Można je otrzymać w trzech w/wym ZOM-ach. TERMIN WYSTAWIANIA ZAŚWIADCZEŃ MIJA 11 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK)
  • Każdy wyborca, który najpóźniej w dniu wyborów skończy 75 lat lub ma orzeczoną niepełnosprawność, może głosować przez pełnomocnika. By skorzystać  z tej opcji, trzeba zawnioskować o ustanowienie pełnomocnika i zgłosić wniosek do urzędu (również w/wym ZOM-y). TERMIN MIJA 4 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK).

 

WYDŁUŻONE GODZINY PRACY ZESPOŁÓW OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW - UWAGA! Dotyczy tylko spraw związanych z wyborami

  • W sobotę, 5 października, w godz. 9-13 czynny będzie ZOM przy Nowych Ogrodach 8/12 (tylko ten!)
  • W poniedziałek i wtorek (7 i 8 października) trzy ZOM-y będą czynne do godz. 18;  Nr 1 przy ul. Partyzantów 74, Nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i Nr 4 przy ul. Wilanowskiej 2.
  • W piątek (11 października) w/wymienione trzy ZOM-y będą pracować do godz. 17 - będzie to ostatnia szansa by odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania.

 

Wszystkie informacje dotyczące organizacji wyborów w Gminie Gdańsk znajdziesz TUTAJ

 

Czytaj także:

Wybory parlamentarne 2019. Kto i kiedy może dopisać się do spisu lub rejestru wyborców?

Wybory parlamentarne 2019. Kandydaci w okręgach nr 25 i 65, obejmujących Gdańsk. PEŁNA LISTA