• Start
  • Wiadomości
  • Współpraca miasta i UG w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury

Współpraca miasta i UG w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury. Od października nowy kierunek studiów

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i rektor Uniwersytetu Gdańskiego Piotr Stepnowski podpisali list intencyjny, będący deklaracją współpracy w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury. Zapowiedziano także powstanie nowego kierunku studiów - już jesienią tego roku będzie można na UG studiować Sztukę kreatywnego pisania.
23.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna w okularach i marynarce oraz kobieta w okularach i marynarce siedzą przy stole, w dłoniach trzymają długopisy, przed nimi kartki papieru
Na zdjęciu od lewej: prof. dr hab. Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego i Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdańsk Miastem Literatury

"Miasto Gdańsk oraz Uniwersytet Gdański deklarują rozwijanie wzajemnej współpracy w zakresie realizacji programu Gdańsk Miasto Literatury, współpracę w zakresie wzajemnej promocji działalności literackiej, w szczególności organizowanie spotkań z literatami, wykładów otwartych i wydarzeń towarzyszących. A także wsparcie w zakresie prowadzenia zajęć na kierunku Sztuka kreatywnego pisania przez uczestników programów miasta wspierających działalność literacką i wspólne organizowanie sympozjów, seminariów i konferencji."

– czytamy w liście intencyjnym.

Miasta Kreatywne UNESCO

Najważniejszym celem sieci Miast Kreatywnych UNESCO jest umieszczenie kreatywności i przemysłów kulturalnych w centrum strategii rozwojowych miast na poziomie lokalnym oraz wspieranie ich aktywnej współpracy na poziomie międzynarodowym. Gdańsk, który chciałby wejść do tej sieci jako Miasto Literatury, od lat rozwija programy i buduje sojusze, które służą wspieraniu kreatywności. Owocem rozmów o współpracy miasta z Uniwersytetem Gdańskim jest między innymi inicjatywa uczelni służąca powołaniu nowego kierunku studiów, który miałby pozwolić na rozwój talentów literackich na poziomie akademickim, a jednocześnie oferował nowoczesny program zajęć o charakterze praktycznym.  

Uniwersytet Gdański, wpisując się w szeroki plan wspierania twórczości literackiej i przyglądając się oczekiwaniom wobec swoich absolwentów, które są zgłaszane ze strony dynamicznie rozwijających się podmiotów przemysłu kreatywnego, podjął właśnie decyzję o utworzeniu nowego kierunku studiów licencjackich pod nazwą Sztuka kreatywnego pisania. Plany uczelni od kilku miesięcy były konsultowane z przedstawicielami Urzędu Miejskiego, aby powstający kierunek jak najlepiej wpisywał się w szerszy program strukturalny pn. Gdańsk Miasto Literatury, zainicjowany przez Gdańsk wiosną 2022. Pierwsi studenci Sztuki kreatywnego pisania rozpoczną studia już w październiku 2023 roku

Sztuka kreatywnego pisania - jakie zajęcia?

Wśród zajęć zaproponowanych przez UG znajdą się m.in. zajęcia praktyczne i kompleksowe przygotowanie teoretyczne z zakresu komiksu i powieści graficznej, współczesnego rynku wydawniczego, literatury dla dzieci i młodzieży, pisania tekstów reklamowych, narracji baz danych, scenopisarstwa i literatury regionalnej, a także dotyczące redakcji tekstu, retoryki, prawa wydawniczego i przekładu czy poetyki gier komputerowych. Studia trwać będą trzy lata, pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w październiku tego roku.

Istotną część zajęć prowadzić będą wykładowcy z doświadczeniem praktycznym w tym pisarze, tłumacze, scenarzyści czy redaktorzy.   

Podpisanie listu intencyjnego

Podpisanie listu intencyjnego, którego przesłaniem jest wyrażenie obopólnej woli współpracy Uniwersytetu i władz miasta, jest pierwszym etapem ustaleń, których szczegóły poznamy w najbliższych miesiącach. Rozważana jest między innymi współpraca w zakresie programów rezydencyjnych, wsparcie promocji kierunku czy dodatkowe stypendium fundowane studentce/studentowi wyłonionemu w drodze konkursu. 

List intencyjny w tej sprawie 3 stycznia 2023 podpisali Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska i prof. dr hab. Piotr Stepnowski - rektor Uniwersytetu Gdańskiego. W spotkaniu brała udział dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy - prof. UG Dziekan Wydziału Filologicznego i dr Marcin Hamkało - pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. programu Gdańsk Miasto Literatury. 

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy