Gdańsk z organizacjami pozarządowymi - kolejne spotkanie konsultacyjne 20 lipca

Choć odbyły się już dwa spotkania konsultacyjne dotyczące Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi w 2023 roku, kolejne NGO (a także grupy nieformalne) wciąż mogą dołączyć do rozmów. Najbliższe spotkanie zaplanowano w środę, 20 lipca. Jakie tematy poruszano dotąd?
17.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk, Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Wadowickiej. Spotkanie NGO oraz Gdańskiej rady ds. Rozwoju Wolontariatu, październik 2021
Gdańsk, Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Wadowickiej. Spotkanie NGO oraz Gdańskiej rady ds. Rozwoju Wolontariatu, październik 2021
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Plan spotkań dotyczących Programu Współpracy Gdańska z NGO 2023

Najbliższe spotkania konsultacyjne:

  • 20 lipca (środa), godz. 14 - 18, Dolna Brama  - temat “reprezentacja organizacji pozarządowych”.

Zaproszone są WSZYSTKIE organizacje (fundacje, stowarzyszenia oraz aktywistyczne grupy nieformalne) działające w Gdańsku, bez względu na to czym się zajmują,

  • 10 sierpnia (środa) -  temat: “komisje konkursowe”

Tematy I spotkania konsultacyjnego

Najważniejsze kwestie poruszane podczas spotkań są spisywane. Podczas pierwsze spotkania mówiono o:

  • znaczeniu Programu i jego cechach. Uznano, że powinien służyć stronom (Miastu i organizacjom) do zacieśniania współpracy i czynienia jej przejrzystą, określaniu jej priorytetów oraz budowaniu stabilności sektora i wzmacnianiu organizacji oraz wskazywaniu priorytetowych zadań i sposobu ich realizacji.
  • o plusach programu: tryb tworzenia i możliwość otwartego uczestnictwa w tym procesie; obowiązek konsultowania z NGO`sami aktów normatywnych, regranting, wieloletnie umowy na domy sąsiedzkie.
  • o brakach programu: niepełne dostosowanie programu do potrzeb organizacji, trudność w dostosowaniu do nowych wyzwań - w szczególności w związku z kryzysem ukraińskim; za mało kontraktów wieloletnich; brak (w programie) odniesienia do wzmocnienia instytucjonalnego organizacji i stabilizacji zatrudnienia w NGO; (brak) zasad udzielania pożyczek (przez Miasto), nie uwzględnia potrzeb grup mieszkańców w wieku produkcyjnym.

II spotkanie konsultacyjne - omawiane zagadnienia:

  • Fundusz pożyczkowy z budżetu Miasta dla organizacji (postulat)
    W odpowiedzi pracownicy Wydziału Rozwoju Społecznego UMG wskazali, że jest już ścieżka, w której organizacja może napisać podanie do prezydenta miasta z prośbą o pożyczkę. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka, organizacje mają problem ze spłaceniem zaciągniętych zobowiązań. Wpisanie tej kwestii do programu współpracy (ubiegania się o pożyczki przez organizacje, wnioskując bezpośrednio do prezydenta) - do rozważenia. Dodatkowo w zakładce dla organizacji pozarządowych, w serwisie gdansk.pl, powinien znaleźć się opis takiej procedury pożyczkowej - jak pokazało spotkanie, organizacje nie mają na ten temat wiedzy.
  • Ryczałt na koszty administracyjne

Organizacje podtrzymują postulat przyznawania ryczałtu na obsługę administracyjną. Podkreślają, że normą są sytuacje, w których miesięczne wynagrodzenie np. księgowej organizacja „składa” z kilku projektów jednocześnie. Takie sytuacje nastręczają organizacjom dużo trudności, generują dodatkową pracę i utrudniają stabilizację.

WRS wskazał, że postulat jest zasadny, zaproponowano wpisanie w szczegółowe warunki konkursów możliwości ryczałtowania kosztów administracyjnych przy projekcie.

 

  • Sytuacja lokalowa gdańskich organizacji

W dyskusji przedstawiciele WRS wskazali, że rozumieją potrzebę posiadania własnego lokalu przez organizacje, ale dla jej realizacji niezbędne jest realistyczne spojrzenie na możliwości samorządu w tym zakresie.

Z jednej strony - gmina nie dysponuje (i nigdy nie będzie dysponować) bazą lokalową, która zaspokoi potrzeby ponad 2 tysięcy gdańskich NGO. Z drugiej strony - nie wszystkie lokale przekazane w użyczenie organizacjom są efektywnie wykorzystywane. Zdarza się, że organizacja pracuje w lokalu np. kilka godzin w tygodniu, a przez pozostały czas lokal jest zamknięty i niewykorzystany. Zasadnym byłoby zatem przeprowadzenie audytu sytuacji lokalowej i realnego wykorzystania przez organizacje użyczonych pomieszczeń. Co do zasady WRS rekomenduje rozwiązania umożliwiające współdzielenie jednej przestrzeni przez różne organizacje.

Otwarcie Strefy Społecznej, Święto Wolności i Praw Obywatelskich, 4 czerwca 2022. Strefę społeczną budują głównie NGO
Otwarcie Strefy Społecznej, Święto Wolności i Praw Obywatelskich, 4 czerwca 2022. Strefę społeczną budują głównie NGO
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Szeroka kwestia finansowania organizacji pozarządowych.

W tym zakresie uczestnicy spotkania zastanawiali się nad:

  1. barierą sięgania po środki miejskie widoczną wśród nowopowstających organizacji. Część z nich po pierwszym konkursowym niepowodzeniu, nie podejmuje kolejnej próby aplikacji o finansowanie miejskie. W ten sposób „gubione” są ciekawe pomysły i inicjatyw młodych organizacji. Podkreślono jednak, że w Gdańsku są organizacje parasolowe (np. Up Foundation, Fundacja RC) wspierające sektor społeczny w rozwoju, odbywają się też cykliczne szkolenia z tworzenia ofert i zasad pracy z systemem Witkac organizowane przez WRS - nowopowstałe organizacje mają więc w Gdańsku bezpłatne narzędzia do zwiększenia swoich kompetencji i być może należy ten fakt wzmocnić komunikacyjnie,
  2. poszerzaniem wolności organizacji przez uniezależnienie od jednego źródła finansowania, np. przez umożliwienie prowadzenia działalności zarobkowej przez organizacje pozarządowe w przestrzeniach miejskich, ale też promocję (zarówno w samorządzie, jaki wśród samych organizacji) zakupu usług od NGO,
  3. stabilizacją jaką dają organizacjom zadania zlecone w formie umów wieloletnich,
  4. potrzebą stworzenia taryfikatorów płac w projektach,
  5. dostępnością
    Zaproponowano by do szczegółowych warunków konkursów dopisać możliwość przeznaczenia określonych procent przyznanych na realizację danego zadania środków, które organizacje będą mogły przeznaczyć na dochodzenie do zapewnienia dostępności swojej oferty w ogóle - a nie tylko w obszarze tego zadania.

Udane spotkanie gdańskich społeczników i społeczniczek. Pierwsze po pandemii

  • Sieciowanie, komunikacja i podnoszenie kompetencji pracowniczek i pracowników NGO

Zarówno osoby z organizacji, jak i z urzędu, podkreślają potrzebę kontynuacji działań, których celem jest sieciowanie gdańskich organizacji pozarządowych. Gdańskie NGO wciąż nie znają się nawzajem w stopniu ułatwiającym zawieranie partnerstw, współdzielenie zasobów czy wzajemne zlecanie usług.

Pracownicy WRS rozpoczynają prace nad przebudową zakładki „organizacje pozarządowe” na portalu gdansk.pl. W nowej odsłonie powinna być ona przejrzysta, zawierać konkretne instrukcje, ścieżki wsparcia i możliwości dla NGO. Powinna być też przyjazna dla nowopowstałych organizacji, niemających wiedzy o możliwościach współpracy z Miastem.

Podniesiono kwestię możliwości dopisania szkoleń dla osób z organizacji pozarządowych do szczegółowych warunków konkursu jako kosztu kwalifikowanego.

 

  • Sytuacje kryzysowe

Gdańskie organizacje pozarządowe są często filarem walki (w wymiarze społecznym) ze skutkami sytuacji kryzysowych. Pandemia Covid i wojna w Ukrainie postawiła przed sektorem społecznym oraz samorządem szereg wyzwań niespotykanej dotychczas skali. Dobre praktyki i rozwiązania, które udało się wspólnie wypracować powinny być przeanalizowane i (być może) w jakiś sposób usystematyzowane w celu wykorzystania tych doświadczeń w przyszłości.

Cel główny Programu Współpracy i cele szczegółowe

Po zakończeniu dyskusji uczestnicy spotkania zgodzili się by nie zmieniać wciąż aktualnego, głównego celu Programu Współpracy, wypracowano natomiast nowe zapisy dotyczące celów szczegółowych współpracy:

Celem głównym współpracy Miasta z organizacjami jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i budowanie partnerskich relacji między samorządem a zorganizowanymi grupami mieszkańców przez podniesienie jakości oraz zwiększenie zakresu współpracy sektora pozarządowego z Miastem.

Celami szczegółowymi współpracy Miasta z organizacjami są:

  • wzmocnienie jakości i dostępności realizacji zadań publicznych przez wspieranie rozwoju instytucjonalnego organizacji oraz rozwijanie kompetencji ich liderek/ów, pracowniczek/ków i wolontariuszek/szy,
  • wzmacnianie istniejących i kształtowanie nowych mechanizmów współpracy w odpowiedzi na sytuacje kryzysowe

Podsumowanie i zaproszenie do dalszych rozmów

- Podczas ponad trzygodzinnego spotkania (mowa o drugim spotkaniu, z 7 lipca br. - red.) każda i każdy mógł zabrać głos. Zdarzało się nawet, że mówiliśmy wszyscy jednocześnie - mówi Michał Zorena p.o. kierownika Referatu Współpracy Lokalnej i Innowacji Społecznych WRS UMG. - Szczególnie cieszy fakt, że udało się nam spojrzeć na poruszane kwestie z różnych perspektyw: i tej samorządowej i tej społecznej. Doprowadziło nas to do wspólnego wypracowania brzmienia celów szczegółowych PW 2023. Zrobiliśmy to w pięknym stylu. Nie były to negocjacje między administracją, a NGO, a raczej wskazanie aktualnych wyzwań, potrzeb (i rozwiązań) stojących przed gdańską społecznością, której wszyscy jesteśmy częścią. To było naprawdę dobre, konkretne spotkanie.

spotkanie 3 i 4

Zakładka na stronie gdansk.pl poświęcona tematyce NGO w Gdańsku jest obecnie udoskonalana (po wejściu w linka, należy zjechać na dół strony).

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna