Wielokulturowy Piknik Rodzinny

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. To czas, gdy bardziej niż zwykle warto zwrócić uwagę na trudną sytuację uchodźczyń i uchodźców, ale też by bliżej poznać tych, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny. W Gdańsku okazją do wzajemnego poznania i rozmów będzie odbywający się w sobotę, 22 czerwca, Wielokulturowy Piknik Rodzinny - World Refugee Day 2024. 
19.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę osób uczestniczących w warsztatach plastycznych na świeżym powietrzu, przy stoliku pełnym farb, pędzli i innych materiałów artystycznych. W tle znajdują się kolorowe dekoracje, girlandy z flagami oraz dmuchane atrakcje, a wokół krąży wiele osób, tworząc atmosferę pikniku rodzinnego.
Nz. Wielokulturowy Piknik Rodzinny dla mieszkańców i mieszkających w Gdańsku uchodźców zorganizowany z okazji Światowego Dnia Uchodźcy przez Samorząd województwa pomorskiego i organizacje pozarządowe w czerwcu 2023 roku
fot. Piotr Wittman/gadnsk.pl

Wielokulturowy Piknik Rodzinny - World Refugee Day 2024 odbędzie się w Gdańsku po raz drugi. Organizatorzy połączą siły, by stworzyć przestrzeń dla integracji osób z doświadczeniem migracyjnym, budować pozytywne relacje i wzajemny szacunek dla różnorodności kulturowej. W programie m.in. informacja oraz doradztwo prawne i psychologiczne, strefa gier i zabaw, pokazy oraz gry i zabawy dla dzieci. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Piknik z atrakcjami dla dzieci i dorosłych

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 22 czerwca, na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku w godz. 11.00 - 17.00 i adresowane jest do wszystkich mieszkańców województwa. Program pikniku obfituje w wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Zaplanowano zawody i zabawy dla dzieci, pokazy i warsztaty artystyczne (w tym pokazy kulinarne), występy zespołów i grup muzycznych, stoiska wystawiennicze i informacyjne, strefy relaksu i gastronomii oraz bogatą część artystyczną. Na scenie wystąpią artyści wielu kultur i narodowości, a punktem kulminacyjnym będzie występ Orkiestry Sił Zbrojnych Ukrainy z Kijowa.  

Atrakcje zaplanowano w kilku strefach:

  • strefa służb bezpieczeństwa (pokaz wozów strażackich, bojowych oraz miasteczko medyczne)
  • strefa gier i zabaw (warsztaty artystyczne, rękodzieła, konkursy, strefa relaksu)
  • strefa wsparcia (informacja oraz doradztwo prawne i psychologiczne w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim)
  • strefa gastronomiczna
  • scena muzyczna (głównym artystą będzie Orkiestra Sił Zbrojnych Ukrainy)

 

Plakat promuje Wielokulturowy Piknik Rodzinny z okazji Światowego Dnia Uchodźcy 2024, który odbędzie się 22 czerwca 2024 roku o godzinie 11:00 na Placu Zebrań Ludowych. Na plakacie umieszczono kolorowe powitania w różnych językach oraz loga organizatorów: Samorządu Województwa Pomorskiego i Miasta Gdańsk.

Porady i wsparcie od MOPR

Podczas imprezy będzie można też skorzystać z oferty poradniczo-wspierająco-aktywizującej, przygotowanej przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Do kontaktu i rozmowy zapraszają psycholożki Ośrodka Interwencji Kryzysowej, konsultantka ds. cudzoziemców i pracownicy socjalni Samodzielnego Referatu Spraw Cudzoziemców MOPR. Służą informacjami w językach: polskim, ukraińskim, angielskim, rosyjskim. 

Atrakcje dla dzieci i ich rodziców zapewnią też organizatorzy społeczności lokalnej MOPR. W programie są m.in. różnorodne zajęcia artystyczne dla najmłodszych, gry: w szachy XXL i koło fortuny. Będzie też można nieco odetchnąć w strefie relaksu.

Współpraca wielu organizacji oraz partnerów

Organizatorami wydarzenia są Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk. W rzeczywistości jest to jednak wspólna inicjatywa wielu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych. Warto zaglądać na facebookowy profil Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, gdzie na bieżąco pojawiają się szczegóły dotyczące wydarzenia.

Na zdjęciu widoczna jest grupa młodych dziewcząt ubranych w białe koszule z tradycyjnymi, kolorowymi haftami i kwiecistymi wiankami na głowach, tańczących w kręgu. W tle znajduje się tłum widzów, wśród których są osoby robiące zdjęcia i nagrywające filmy, a także kolorowe balonowe dekoracje i girlandy.
Nz. Organizatorami pikniku są Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasto Gdańsk. W rzeczywistości jest to jednak wspólna inicjatywa wielu organizacji pozarządowych oraz partnerów instytucjonalnych
fot. Piotr Wittman/gadnsk.pl

Organizatorzy:

Samorząd Województwa Pomorskiego

Miasto Gdańsk

Partnerzy strategiczni:

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek 

UNHCR

Stowarzyszenie OVUM

Pomorski Fundusz Rozwoju sp. z o. o.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy Sp. z o.o.

Patronat honorowy:

Wojewoda Pomorska

Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku

Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku

Konsul Honorowy Republiki Mołdawii w Gdańsku

Konsul Honorowy Republiki Indonezji w Gdańsku

Konsul Honorowy Republiki Francuskiej w Gdańsku

Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Gdyni

Konsul Honorowy Królestwa Hiszpanii w Gdańsku

Konsul Honorowy Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Ambasada Królestwa Hiszpanii

Partnerzy:

Europejskie Centrum Solidarności

Wojewódzki Urząd Pracy

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

COPERNICUS Podmiot Leczniczy sp. z o.o.

Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku

Centrum Powiadamiania Ratunkowego Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorski

Urząd Wojewódzki w Gdańsku

WSB MERITO

Uniwersytet Gdański

Politechnika Gdańska

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

IOM

ICMPD

Stowarzyszenie PORT. Przestrzeń otwarta

Fundacja RC

Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Pomorski

Fundacja Społecznie Bezpieczni

Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA

Fundacja Pomagamy Nie Ziewamy

Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta

Stowarzyszenie Dobry Brat 

Caritas Archidiecezji Gdańskiej

Muzeum Emigracji w Gdyni

Fundacja BoFolk

 

TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy