• Start
  • Wiadomości
  • Miasto wspiera artystów. Dodatkowe 400 tys. zł na Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska

Wsparcie dla artystów. Ruszył drugi nabór na Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska

Miasto Gdańsk w ramach programu Stypendiów Kulturalnych przeznaczyło dodatkowe środki na wsparcie artystów i artystek. W drugiej puli stypendialnej znalazło się 400 tys. zł dla twórców, których sytuacja finansowa uległa pogorszeniu z powodu pandemii. O stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które już je otrzymały z pierwszej puli stypendialnej.
05.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twórczynie i twórcy z Gdańska mogą starać się o dofinansowanie swoich kulturalnych projektów
Twórczynie i twórcy z Gdańska mogą starać się o dofinansowanie swoich kulturalnych projektów
mat. prasowe

 

Pomoc dla imigrantek w Gdańsku: допомога жинкам-іммігранткам, помощь женщинам-иммигранткам, help for migrant women

 

Od maja do tej pory przyznano 90 miejskich stypendiów kulturalnych na dofinansowanie działań w ramach pomocy artystom w czasie pandemii. W pierwszej puli miasto przeznaczyło na ten cel 715 tys. zł - stypendia przyznano na okres od dwóch do sześciu miesięcy, najwyższe wyniosło 15 tys. 600 zł brutto.

Wśród stypendystów znaleźli się m.in.: Barbara Piórkowska - pisarka, poetka, autorka powieści „Kraboszki”, „Szklanka na pająki”, laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, Czesław Podleśny - artysta rzeźbiarz, założyciel Przestrzeni Sztuki WL4, znajdującej się na terenie Stoczni Cesarskiej w budynku Mleczny Piotr, Jakub Knera - kurator muzyczny, a także Julita Wójcik - rzeźbiarka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.Czas na “Apteczkę muzyczną” Jakuba Knery - porady dla muzyków i organizatorów koncertów

Ponieważ nie udało się wspomóc wszystkich wnioskujących, stąd decyzja o kolejnych środkach na wsparcie: przeznaczono na ten cel dodatkowe 400 tys. zł. Podobnie jak w przypadku pierwszej puli, stypendium przyznawane jest na pracę twórczą dla gdańskich artystów i artystek. Transza wynosi 2 600 zł brutto i wypłacana jest w cyklu miesięcznym, a planowane działania muszą zakończyć się w bieżącym roku.

Zgłoszenia można już wysyłać. Ostatnie posiedzenie komisji stypendialnej planowane jest na 10 września, do tego czasu należy dostarczyć wnioski. Uwaga! O stypendium nie mogą ubiegać się osoby, które już je otrzymały z pierwszej puli stypendialnej.

Środki na stypendia kulturalne pochodzą z przesunięcia części środków przeznaczonych na wnioski grantowe w konkursie na działania i wydarzenia kulturalne dla organizacji pozarządowych. Ze względu na ograniczone możliwości realizacji projektów NGO-sów zadecydowano o nieogłaszaniu drugiego naboru wniosków grantowych. Zwiększono jednak środki na małe granty - do wykorzystania jest dodatkowe 300 tys. zł. Dzięki temu organizacje pozarządowe będą mogły realizować mniejsze przedsięwzięcia, również online.

 

Ważne dokumenty:

Regulamin przyznawania Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

Wniosek o przyznanie Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska

Uchwala Rady Miasta Gdańska ws. szczegółowych zasad i trybu przyznawania Stypendiów Kulturalnych Miasta Gdańska

 

Szczegółowych informacji nt. stypendiów udziela Biuro Prezydenta ds. Kultury: Ewa Rogaczewska, Główny Specjalista - 58 323 65 56, ewa.rogaczewska@gdansk.gda.pl; Elżbieta Czekaj, Inspektor - 58 323 61 23, elzbieta.czekaj@gdansk.gda.pl.

 

Oprac. AO

 

18 rodzin z Gdańska zostanie najemcami mieszkań w zamian za wykonanie remontu