Wrzeszcz Górny. Przy ul. Batorego rusza Dom Sąsiedzki. Każdy mile widziany

Uroczyste otwarcie Domu Sąsiedzkiego zaplanowano w najbliższy poniedziałek, 20 maja. Dla obecnych zaplanowano sporo atrakcji, w tym wspólne sadzenie kwiatków i występy grup improwizacyjnych. Dom prowadzić będzie Fundacja RC, która zarządza kilkoma klubami sąsiedzkimi w różnych dzielnicach Gdańska.
15.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu zabytkowa kamienica o starej szarej elewacji, przed budynkiem rosną zielone drzewa
Batorego 18 - zapamiętajcie ten adres. Od 20 maja będzie tu działać Dom Sąsiedzki
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Remont dotychczasowej siedziby przyczyną przeprowadzki

Dom Sąsiedzki we Wrzeszczu Górnym już funkcjonował, zarządzany także przez Fundację RC. Jego siedziba mieściła się, podobnie jak i samej Fundacji RC, w zabytkowym gmachu dawnego Pałacu Ślubów przy al. Grunwaldzkiej. Służył w tym miejscu mieszkańcom Gdańska od 2016 r. do września 2023 roku. Jak informują przedstawiciele Fundacji, w ramach jego działalności zorganizowano tam kilkaset różnych spotkań, wydarzeń, warsztatów, imprez otwartych dla osób w różnym wieku.

W związku z tym, że wiosną br. rozpoczęły się prace remontowe w budynku, Fundacji zaproponowano inną, tymczasową siedzibę w Oliwie. Natomiast Dom Sąsiedzki organizował w ostatnich miesiącach, gościnnie, wydarzenia w “Windzie” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Teraz otrzymał tymczasową siedzibę "na wyłączność", we Wrzeszczu.  

Suchanino. Nowy punkt widokowy niemal gotowy

Nowa lokalizacja przy ul. Batorego

Od 20 maja Fundacja RC zaprasza do Domu Sąsiedzkiego w urokliwej kamienicy przy ul. Batorego 18.

- W poniedziałek uroczyste otwarcie, ale już w kolejnych dniach zapraszamy, na początek, na zajęcia, które przenosimy z GAK, a więc: na jogę, rozmówki w języku angielskim, warsztaty teatralne. Wkrótce organizować będziemy spotkania pod hasłem: “Kręgi kobiet”, które w ostatnim czasie zyskują na popularności. W ich trakcie panie rozmawiają na różne, interesujące je tematy, wspierają się. Spotkania prowadzi zawsze wyznaczona liderka. Za chwilę ruszą też warsztaty rękodzieła - na początek zajęcia z włóczką. Będą też zajęcia z szycia oraz z kreatywności - wylicza Martyna Tymrowska, koordynatorka Domu Sąsiedzkiego przy ul. Batorego.

Miejsce to będzie miało charakter otwarty - każdy będzie mógł wziąć udział w proponowanych warsztatach, ale - co bardzo ważne - mieszkańcy mogą też zaproponować i poprowadzić dla innych uczestników własne warsztaty. Są już nawet pierwsze propozycje.

Martyna Tymrowska przypomina, że do dawnego Pałacu Ślubów na organizowane wydarzenia przychodziło wielu wrzeszczańskich seniorów. Z kolei na zajęcia organizowane gościnnie w Windzie przychodziło więcej młodych mieszkańców. Liczy ona na to, że pod nowy adres zaglądać będą i młodsi i starsi. 

Przez włóczkę do szczęścia. Gdzie w Gdańsku spotkasz fanów drutów i szydełka?

wnętrze dużego salony, widać ozdobny kominek, duże szerokie okno i jasny kaloryfer pod nim, w salonie są białe ściany
Propozycja zasadzenia kwiatków w dniu otwarcia jest nieprzypadkowa - do zagospodarowania jest sporo pustych obecnie parapetów...
fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Rusza gruntowny remont XIX-wiecznego Dworu Uphagena

Co zaplanowano w poniedziałek, 20 maja?

  • Godz. 16.00 - Sąsiedzkie sadzenie kwiatków, które “dodadzą uroku nowej siedzibie”. Można przynieść własne szczepki, gospodarze zapewniają osłonki, doniczki i narzędzia. 
  • Godz. 16.00 - Scrapbooking, czyli kreatywne warsztaty zdobnicze dla miłośników twórczego rzemiosła. 
  • Godz. 17.00 - Występy grup improwizacyjnych: Epic Check i Grupy Klika (w której skład wchodzą: Justyna Kamińska, Jasmina Dzas Kotlarek, Karol Szklarski, Grzegorz Bednarek). 
  • Godz. 18.00 - Bankiet.

Przymorze. W centrum handlowym działa klub sąsiedzki dla mieszkańców

Kluby w Letnicy, na Aniołkach i na Przymorzu

Fundacja RC prowadzi obecnie klub sąsiedzki na Przymorzu, w budynku Alfa Centrum przy ul. Kołobrzeskiej 41c. Został on otwarty przed kilkoma miesiącami. Przed rokiem otwarto natomiast klub sąsiedzki w Letnicy. Działa on w gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej Hevelius przy ul. Suchej 29. W ubiegłym roku otwarto też klub sąsiedzki w dzielnicy Aniołki. Działa on w kamienicy przy ul. Kopernika 8/4, w siedzibie tamtejszej rady dzielnicy.

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej