Nowe muzeum na mapie Gdańska. Nic w nim nie zobaczysz

Na kulturalną mapę Gdańska wróciło Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Muzeum, które zostało otwarte ponownie po przerwie pandemicznej jest teraz przedsiębiorstwem społecznym, zapewniającym miejsca pracy osobom niewidomym i słabowidzącym. Powstało dzięki pomocy i dotacji metropolitalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej “Dobra Robota”.
10.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zobacz, jak oni „widzą”. Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Konferencja prasowa – połączona ze zwiedzaniem Muzeum. Nz. w środku Monika Domagalska-Ilińska, prezes Stowarzyszenia Invisibilia
Zobacz, jak oni „widzą”. Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Konferencja prasowa – połączona ze zwiedzaniem Muzeum. Nz. w środku Monika Domagalska-Ilińska, prezes Stowarzyszenia Invisibilia
fot. Anna Rezulak/KFP

Muzeum Niewidzialny Gdańsk to wyjątkowe miejsce. Zwiedzanie wystawy odbywa się w całkowitej ciemności, pod opieką przewodników, którymi są osoby niewidzące lub niedowidzące. Oprowadzają widzów po świecie, w którym funkcjonują od wielu lat, czasami od dzieciństwa. Muzeum daje więc
możliwość zmierzenia się z codziennością osób niewidomych, a przy okazji poznania historii Gdańska.

Jowita Żychniewicz “Pod szklanym niebem” galerii Żak. Wernisaż w czwartek, o godz.19

- Na co dzień wzrok dostarcza nam około 80 proc. informacji, które zdobywamy o świecie. W Niewidzialnym Gdańsku uczymy się jak poznawać świat bez tego zmysłu i odkrywać go za pomocą dotyku, słuchu i zapachu. W naszym muzeum historię Gdańska i jego najważniejsze symbole poznaje się na nowo, zupełnie inaczej niż dotychczas – mówi Monika Domagalska-Ilińska, prezeska Stowarzyszenia Invisibilia, które prowadzi muzeum.

Eliza Nowakowska jest przewodniczką po muzeum
Eliza Nowakowska jest przewodniczką po muzeum
fot. Anna Rezulak/KFP

Wystawa „Niewidzialny Gdańsk” czynna jest codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17, w weekendy 11-19. Muzeum mieści się przy ul. Okopowej 7. Więcej informacji www.niewidzialnygdansk.pl

Muzeum Niewidzialny Gdańsk powstało w lipcu 2020 roku i cieszyło się dużą popularnością. Niestety, przegrało z pandemią. Bez widzów i wpływów z biletów nie miało szans na przetrwanie. Jednak część pracowników nie poddała się i postanowili zawalczyć o placówkę i swoje miejsca pracy. Przy pomocy doradców metropolitalnego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) założyli Stowarzyszenie Invisibilia, które zostało operatorem obiektu. Dziś, dzięki dotacji z OWES muzeum zapewnia miejsca pracy pięciu osobom niedowidzącym i słabo widzącym.

„Gdańszczanie” Brunona Zwarry. Nowe wydania czterech tomów powieści

- W Gdańsku powstało wspaniałe miejsce. Muzeum to niepowtarzalna możliwość poznania świata dotąd nieznanego - lekcja tolerancji, wrażliwości i empatii. Cieszę się, że udało się to także dzięki metropolitalnemu Ośrodkowi Ekonomii Społecznej - mówi Agnieszka Ossowska, doradca kluczowy OWES, która wspierała załogę muzeum w utworzeniu przedsiębiorstwa społecznego. - Doradzaliśmy z jakich usług korzystać, wskazaliśmy ekspertów i specjalistów, dzięki temu wsparciem zostało objętych pięć osób z dysfunkcjami wzroku.

Muzeum Niewidzialny Gdańsk mieści się przy ul. Okopowej 7
Muzeum Niewidzialny Gdańsk mieści się przy ul. Okopowej 7
fot. Anna Rezulak/KFP

Muzeum Niewidzialny Gdańsk jest objęte wsparciem w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej na subregion metropolitalny” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot jako jedyna metropolia w Polsce kieruje Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej odpowiedzialnym za tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw społecznych.
Przedsiębiorcy społeczni wypracowane zyski przeznaczają na podniesienie szans na rynku pracy lub zatrudnienie osób, które nie są w stanie zrobić tego samodzielnie. Dotyczy to takich grup jak np. osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, uchodźcy i imigranci. Pomoc przybiera różne formy - od stworzenia miejsca pracy po szkolenia, doradztwo czy zaawansowane i spersonalizowane formy wsparcia.

Więcej informacji nt. OWES www.dobrarobota.org

oprac. MW

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka