• Start
  • Wiadomości
  • Wolne miejsca na szczepienia dla osób 70+ w szpitalach tymczasowych w Gdańsku i Sopocie

Wolne miejsca na szczepienia dla osób 70+ w szpitalach tymczasowych w Gdańsku i Sopocie

Od piątku 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób powyżej 70 roku życia. W  większości przychodni w Gdańsku harmonogramy szczepień są zapełnione do końca marca, ale wolne miejsca są w szpitalach tymczasowych. Zarejestrować można się przez infolinię 989 lub dzwoniąc do wybranego punktu szczepień. Terminy na połowę lutego!
( 22.01.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowczesny budynek
Szpital tymczasowy w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo powstały jako wsparcie dla systemu szpitalnego na Pomorzu
Fot. Aleksander Olszak

 

Rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 ruszyła 15 stycznia 2020 roku - dla seniorów którzy ukończyli 80 lat. Od piątku, 22 stycznia zarejestrują się osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia.

W Trójmieście działa obecnie 109 punktów szczepień, w Gdańsku jest to 66 punktów, 37 w Gdyni i 6 w Sopocie. Wśród nich są dwa szpitale tymczasowe, które też zorganizowały u siebie punkty szczepień.

Przypomnijmy - szpitale tymczasowe w Sopocie w obiektach sanatorium MSWiA przy ul. Bitwy pod Płowcami i szpital w Gdańsku w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo przy ulicy Żaglowej powstały jako wsparcie dla systemu szpitalnego na Pomorzu, aby zapewnić miejsca dla chorych na Covid-19. Docelowo, w obu placówkach zaplanowano koło 600 łóżek dla chorych. 

 

Budynek
W sopockim szpitalu tymczasowym leży obecnie kilkunastu chorych, w drugiej części budynku działa punkt szczepień
                                                                                                                                                        Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

 

Terminarze w gdańskich przychodniach, które szczepią przeciwko Covid-19, zapełniły się w ciągu tygodnia - większość z nich ma już zapisanych seniorów w wieku ponad 80 lat do końca marca 2021 roku. Wolne miejsca są jeszcze w szpitalach tymczasowych. 

- Pacjentów, którzy dzwonią do nas, żeby się zapisać na szczepionkę rejestrujemy do szpitali tymczasowych, bo u nas nie ma już miejsc - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. medycznych Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku. - Widzimy w systemie, że są w nich wolne miejsca, można zapisywać się na połowę lutego. Aby zarejestrować się do tych szpitali trzeba zadzwonić na infolinię 989 lub do jakiejkolwiek przychodni, w której szczepi się na Covid-19. Możemy rejestrować pacjentów nie tylko u siebie, ale właściwie do punktów szczepień w całej Polsce, w których są wolne miejsca.  

To możliwe między innymi dlatego, że szpitale mają więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 niż przychodnie, które mogą szczepić 30 osób tygodniowo - tak ma być do końca marca. 

- W sopockim szpitalu tymczasowym leży obecnie kilkunastu chorych - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. organizacji  szpitala tymczasowego. - Jest też punkt szczepień, zorganizowany zgodnie z reżimem sanitarnym, znajduje się w drugiej części budynku. W Gdańsku szpital tymczasowy jeszcze nie działa, działa za to punkt szczepień, zapisy ruszyły, szczepienia zaczną się 25 stycznia. 

- Takie punkty centralne zajmujące się tylko szczepieniem wydają się dobrym rozwiązaniem - dodaje dyrektor Ruciński. - Nie zajmują się żadną inną działalnością bieżącą tylko szczepieniem i tylko na tym mogą się skupić. O ile 30 czy nawet 60 dodatkowych pacjentów tygodniowo dla przychodni jest do wytrzymania, o tyle więcej byłoby już kłopotem organizacyjnym. Punkty szczepień w szpitalach tymczasowych mogą być odciążeniem dla przychodni.