• Start
  • Wiadomości
  • Wolne miejsca na szczepienia dla osób 70+ w szpitalach tymczasowych w Gdańsku i Sopocie

Wolne miejsca na szczepienia dla osób 70+ w szpitalach tymczasowych w Gdańsku i Sopocie

Od piątku 22 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób powyżej 70 roku życia. W  większości przychodni w Gdańsku harmonogramy szczepień są zapełnione do końca marca, ale wolne miejsca są w szpitalach tymczasowych. Zarejestrować można się przez infolinię 989 lub dzwoniąc do wybranego punktu szczepień. Terminy na połowę lutego!
22.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowczesny budynek
Szpital tymczasowy w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo powstały jako wsparcie dla systemu szpitalnego na Pomorzu
Fot. Aleksander Olszak

 

Rejestracja na szczepienia przeciw Covid-19 ruszyła 15 stycznia 2020 roku - dla seniorów którzy ukończyli 80 lat. Od piątku, 22 stycznia zarejestrują się osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia.

W Trójmieście działa obecnie 109 punktów szczepień, w Gdańsku jest to 66 punktów, 37 w Gdyni i 6 w Sopocie. Wśród nich są dwa szpitale tymczasowe, które też zorganizowały u siebie punkty szczepień.

Przypomnijmy - szpitale tymczasowe w Sopocie w obiektach sanatorium MSWiA przy ul. Bitwy pod Płowcami i szpital w Gdańsku w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo przy ulicy Żaglowej powstały jako wsparcie dla systemu szpitalnego na Pomorzu, aby zapewnić miejsca dla chorych na Covid-19. Docelowo, w obu placówkach zaplanowano koło 600 łóżek dla chorych. 

 

Budynek
W sopockim szpitalu tymczasowym leży obecnie kilkunastu chorych, w drugiej części budynku działa punkt szczepień
                                                                                                                                                        Fot. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

 

Terminarze w gdańskich przychodniach, które szczepią przeciwko Covid-19, zapełniły się w ciągu tygodnia - większość z nich ma już zapisanych seniorów w wieku ponad 80 lat do końca marca 2021 roku. Wolne miejsca są jeszcze w szpitalach tymczasowych. 

- Pacjentów, którzy dzwonią do nas, żeby się zapisać na szczepionkę rejestrujemy do szpitali tymczasowych, bo u nas nie ma już miejsc - mówi Mikołaj Ruciński, dyrektor ds. medycznych Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku. - Widzimy w systemie, że są w nich wolne miejsca, można zapisywać się na połowę lutego. Aby zarejestrować się do tych szpitali trzeba zadzwonić na infolinię 989 lub do jakiejkolwiek przychodni, w której szczepi się na Covid-19. Możemy rejestrować pacjentów nie tylko u siebie, ale właściwie do punktów szczepień w całej Polsce, w których są wolne miejsca.  

To możliwe między innymi dlatego, że szpitale mają więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 niż przychodnie, które mogą szczepić 30 osób tygodniowo - tak ma być do końca marca. 

- W sopockim szpitalu tymczasowym leży obecnie kilkunastu chorych - mówi Piotr Kobzdej, pełnomocnik Wojewody Pomorskiego ds. organizacji  szpitala tymczasowego. - Jest też punkt szczepień, zorganizowany zgodnie z reżimem sanitarnym, znajduje się w drugiej części budynku. W Gdańsku szpital tymczasowy jeszcze nie działa, działa za to punkt szczepień, zapisy ruszyły, szczepienia zaczną się 25 stycznia. 

- Takie punkty centralne zajmujące się tylko szczepieniem wydają się dobrym rozwiązaniem - dodaje dyrektor Ruciński. - Nie zajmują się żadną inną działalnością bieżącą tylko szczepieniem i tylko na tym mogą się skupić. O ile 30 czy nawet 60 dodatkowych pacjentów tygodniowo dla przychodni jest do wytrzymania, o tyle więcej byłoby już kłopotem organizacyjnym. Punkty szczepień w szpitalach tymczasowych mogą być odciążeniem dla przychodni.    

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?