Wirtualny Administrator na linii Gdańsk-Lwów. Uchodźcy załatwią online sprawy urzędowe na Ukrainie

W przyszłym tygodniu w centrum Gdańska rozpocznie swoją działalność Wirtualny Administrator. W punkcie “Gdańsk Pomaga Ukrainie” w Krewetce przy ul. Karmelickiej 1 obywatele Ukrainy mieszkający w naszym mieście będą mogli załatwić łącząc się online z urzędnikami we Lwowie różne sprawy urzędowe, niezbędne w ich codziennym życiu. Porozumienie ws. utworzenia Wirtualnego Administratora podpisano w środę, 17 maja, między Fundacją Gdańską a Wydziałem Usług Administracyjnych Rady Miasta Lwowa.
17.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta i mężczyzna siedzący przy stole przekazują sobie podpisane dokumenty
Porozumienie, dzięki któremu powstanie Wirtualny Administrator podpisali w Krewetce, gdzie działa punkt “Gdańsk Pomaga Ukrainie”, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski oraz dyrektorka lwowskiego wydziału urzędu Valentyna Bartoshyk
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Co to jest Wirtualny Administrator?

Podpisy pod dokumentem o wzajemnej w współpracy złożyli prezes zarządu Fundacji Gdańskiej Jacek Bendykowski oraz dyrektorka lwowskiego wydziału urzędu Valentyna Bartoshyk.
 
- Wirtualny Administrator to będzie punkt, w którym Ukraińcy mieszkający w Gdańsku będą w stanie załatwić wszystkie sprawy urzędowe na Ukrainie - wyjaśnił Jacek Bendykowski. 
 
Marta Fedorchak z lwowskiego Wydziału Usług Administracyjnych podkreśliła, że to bardzo ważny projekt dla społeczności ukraińskiej. - Będziemy mogli pomóc nie tylko Ukraińcom, którzy przed przyjazdem do Gdańska mieszkali we Lwowie, ale też pochodzącym z miejscowości. Jeśli uda się pomóc choćby jednemu człowiekowi, to już będzie bardzo dobrze - dodała. 
 
W delegacji Wydziału Usług Administracyjnych Rady Miasta Lwowa uczestniczyła także Mariana Diuhanczuk.

Rok wsparcia dla Ukrainy. Pomorscy samorządowcy podsumowują udzieloną pomoc

Przed aktem podpisania umowy z Fundacją Gdańską trzy urzędniczki ze Lwowa odwiedziły także salę obsługi mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Gdańsku oraz Gdańskie Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/43.

Jak skorzystać z Wirtualnego Administratora?  

Najpierw należy zadzwonić na numer “Gdańsk Pomaga Ukrainie” - 500 218 337. Następnie, pracownik infolinii umówi obywatela Ukrainy na konsultacje z urzędnikiem ukraińskiego CNAP (Centrum Usług Administracyjnych) podając miasto, którego dotyczy sprawa oraz rodzaj załatwianej sprawy. 
 
Umówiona rozmowa będzie odbywała się w budynku Krewetki, przy ul. Karmelickiej 1 za pośrednictwem połączenia internetowego z konsultantem z Ukrainy. Możliwe będzie dołączenie do konsultacji urzędnika z konkretnego miasta w Ukrainie. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY TRZECH URZĘDNICZEK ZE LWOWA W GDAŃSKU:
 


 
Urzędnicy w Ukrainie będą oferować konsultacje i pomoc w skompletowaniu i internetowym złożeniu dokumentów dotyczących ponad 500 różnych spraw takich jak:
 
  • wydanie paszportu
  • spraw związanych z nieruchomościami w Ukrainie
  • zasiłków na dzieci
  • otrzymania utraconych dokumentów (dyplomy, świadectwa, dokumenty notarialne i inne)
Pierwsze sprawy do załatwienia poprzez Wirtualnego Administratora można zgłaszać na infolinię “Gdańsk Pomaga Ukrainie” od czwartku, 18 maja. Telefon 500 218 337 jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.
 
Sama zaś wizyta w biurze Wirtualnego Administratora w budynku Krewetki i połączenie online z urzędnikiem z Ukrainy odbywać się będzie dwa razy w tygodniu: w środę: godz. 14.00-18.00 oraz czwartek: godz. 10.00-14.00. Osobom na miejscu pomagać będą, na zmianę, dwie obywatelki Ukrainy, znające także język polski. 

Komitet Regionów. Europejscy liderzy samorządowi w Gdańsku o pomocy dla Ukrainy

- Obywatele Ukrainy mieszkający w Gdańsku mają różne urzędowe problemy do rozwiązania i pojawia się dużo ogłoszeń w internecie oferujących pomoc za opłatą. Dlatego tworzymy takie oficjalne biuro, gdzie każdy Ukrainiec będzie mógł bezpłatnie i bezpiecznie skorzystać z pomocy urzędnika i konsultanta w swojej ojczyźnie - dodaje Joanna Lukas z Fundacji Gdańskiej, koordynatorka Wirtualnego Administratora. 

Fundacja Gdańska wspiera Ukraińców od początku wojny

Jacek Bendykowski przypomina, że już od pierwszego dnia wojny w Ukrainie, która wybuchła 28 lutego ub. roku, Fundacja Gdańska zaangażowana jest w pomoc uchodźcom ukraińskim w Gdańsku. 
 
- Takie zadanie zostało nam przydzielone przez panią prezydent miasta Aleksandrę Dulkiewicz. I myślę, że wywiązujemy się z tego sprawnie. Uniknęliśmy kryzysów i napięć społecznych. Sądzę, że wielu gdańszczan nie zdaje sobie sprawy, że jesteśmy drugim po Rzeszowie miastem w Polsce z największą liczbą Ukraińców na głowę mieszkańca - mówi prezes Fundacji Gdańskiej.
 
Ostatnie dane, pochodzące z czerwca 2022 r. wskazują, że w naszym mieście przebywa ok. 160 tysięcy obywateli Ukrainy. - Zakładamy, że dziś jest ich nieco mniej. Niemniej, liczba Ukraińców w Gdańsku stanowi ok. 20 procent ogółu mieszkańców - ocenia Jacek Bendykowski. 

Poznaj niezwykłe losy Ukraińców mieszkających w Gdańsku i ich starania o pracę

Przedsięwzięcie Wirtualny Administrator Fundacja Gdańska realizuje dzięki wsparciu finansowemu UNICEF

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej