
Co znajdowało się w tym miejscu, do 1945 roku, kiedy to historyczne dzielnice Gdańska w dużej części zostały w ruinę? Prawdopodobnie budynek przy Sandgrube 22 - pod tym nieistniejącym dziś adresem w okresie Wolnego Miasta Gdańska prosperowała hurtownia chemikaliów. Po budynku nie ma śladu, ale pozostały pomieszczenia piwniczne - nie dość dobrze zabezpieczone po wojnie. Sklepienie jednego z nich zarwało się, być może z powodu drgań powodowanych przez przejeżdżające w tym miejscu tramwaje i auta.
Awaria torowiska przy ul. 3 Maja: zawieszona linia nr 4 i objazd dla aut
Z protokołu oględzin, sporządzonego przez urząd Pomorskiego Wojewódzkiego konserwatora Zabytków, wynika, że znaleziono tam ceglane relikty architektoniczne, w postaci sklepienia, fundamentu oraz łęku. Są to cegły nowożytne, z produkcji manufakturowej i maszynowej. Łączono je zaprawą piaskowo-wapienną. Datowanie? Najprawdopodobniej I połowa XIX wieku.
Całość zinwentaryzowano fotograficznie, zrezygnowano z rozbiórki.

Dziura w ziemi ma około 3 metry głębokości i 4 metry średnicy. Konserwator polecił ją zasypać, po uprzednim zabezpieczeniu odkrytych reliktów geowłókniną i wypełnieniu pustych przestrzeni pod sklepieniem przy pomocy tzw. zagęszczenia.
Protokół nosi datę 12 marca 2025 roku. Po wykonaniu zaleceń konserwatorskich, będzie można wznowić ruch tramwajów na torowisku ul. 3 Maja, którym na co dzień poruszają się wyłącznie tramwaje linii nr 4, na trasie Chełm - Jelitkowo. Na razie linia ta jest zawieszona, jej kursy przejęły tramwaje nr 2.
Kiedy ruch “czwórek” będzie przywrócony? Na razie nikt nie chce spekulować, co do daty. Wiadomo jednak, że będzie to wcześniej, niż mówiono początkowo. Prawdopodobnie będzie to kilka dni, być może linia nr 4 zostanie w połowie przyszłego tygodnia, około 19 marca. W sprawie ostatecznej decyzji wydany będzie oficjalny komunikat.