• Start
 • Wiadomości
 • Wielki powrót do latania! Lipiec wszechczasów na gdańskim lotnisku

Wielki powrót do latania! Lipiec wszechczasów na gdańskim lotnisku

W lipcu 2022 Port Lotniczy Lecha Wałęsy w Gdańsku odwiedziło najwięcej pasażerów w całej jego historii! To wyraźne odbicie po pandemii koronawirusa. Pasażerowie wracają do latania.
( Publikacja: 09.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwa samoloty stoją na płycie lotniska
Port Lotniczy Gdańsk. Znakomite wyniki przedsiębiorstwa w lipcu mogą świadczyć o tym, że Polacy chcą już wrócić do normalności po obostrzeniach pandemii
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Port Lotniczy Gdańsk powiększa się. Nowy pirs Terminalu T2 oficjalnie otwarty

Lipiec 2022 był w Porcie Lotniczym Gdańsk lepszy od najlepszego lipca, jaki dotychczas zanotowano, czyli lipca 2019 roku. Wówczas lotnisko gościło prawie 565 tysięcy pasażerów. W lipcu tego roku było ich prawie 568 tysięcy. Tymczasem jeszcze w czerwcu było o 10,6 proc. mniej gości niż w czerwcu 2019. Już ten fakt pokazywał, że lotnisko w Gdańsku wychodzi na prostą.

Liczba pasażerów w 2022 roku na lotnisku w Gdańsku:

 • Styczeń 185 853
 • Luty 197 745
 • Marzec 246 165
 • Kwiecień 335 115
 • Maj 404 478
 • Czerwiec 480 595
 • Lipiec 568 000

- To po dwóch latach pandemii niesamowity wynik i prezent od naszych pasażerów, którzy ewidentnie wrócili do latania i chcą latać nadal. Najwięcej pasażerów w lipcu mieliśmy w piątek, 29 lipca. Najbardziej oblegane i najczęściej wybierane kierunki to niezmiennie Londyn, Oslo i Sztokholm – mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy lotniska.

Symptomy wyraźnego ożywienia widać już od początku 2022 roku. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2022 w Porcie Lotniczym Gdańsk było 1 849 951 pasażerów. To aż o 375,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku, a tylko o 25 proc.  mniej niż w rekordowym roku 2019, kiedy było w sumie 5,4 mln podróżnych.

- Na koniec roku będziemy mieli około 4,5 mln pasażerów – komentował niedawno, na podstawie wyników z pierwszego półrocza Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Airport City Gdańsk. Pierwszy ultranowoczesny biurowiec Alpha oficjalnie otwarty 

Leci samolot z napisem Ryanair, na tle niebieskiego nieba
Już w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Ryanair osiągnął ponad 62 proc. większe przewozy niż w 2019 r.
fot. Anna Rezulak/KFP

Rośnie Ryanair i przewozy krajowe

Wzrost liczby pasażerów w pierwszych sześciu miesiącach był przede wszystkim zasługą siatki Ryanaira, który miał ponad 62 proc. większe przewozy niż w przedpandemicznym roku 2019. Rozwija się także sieć połączeń krajowych. Ten ruch w porównaniu do 2019 wzrósł o prawie 20 proc.

Już pierwsze półrocze było dobre

W pierwszym półroczu 2022 Port Lotniczy Gdańsk zanotował 19 416 operacji lotniczych, to o 119,2% więcej niż w okresie od stycznia do czerwca 2021. Obsłużonych zostało także 5 197 480 ton towarów i przesyłek kurierskich (więcej o 19 proc. rok do roku).

W okresie od stycznia do końca czerwca 2022 Port Lotniczy Gdańsk wypracował zysk netto na poziomie 13 885 000 złotych. Dla porównania w pierwszym półroczu roku ubiegłego było to 11 676 000 złotych straty. Wynik ze sprzedaży w ciągu sześciu miesięcy 2022 to 12 340 000 złotych.

Dreamlinerem na Dominikanę, do Meksyku i Tajlandii

Już tej jesieni, od listopada, będzie można polecieć lotami czarterowymi dreamlinerem na egzotyczny urlop z Rainbow na Dominikanę, do Meksyku, na Kubę i do Tajlandii. Po raz pierwszy w historii lotniska będą możliwe takie loty bezpośrednio z Gdańska. W piątki dreamlinery będą latały na Dominikanę, w soboty do Meksyku, w niedziele do Tajlandii, a w czwartki na Kubę.

W ofercie egzotycznych lotów biuro turystyczne Itaka proponuje połączenia z Gdańska na Zanzibar. Start nastąpi już 25 grudnia 2022.

Optymistycznie wygląda tegoroczna siatka regularnych połączeń z Gdańska. Port Lotniczy Gdańsk ma w siatce 89 połączeń, na 72 lotniska, do 22 krajów, (w tym Polska), realizowane przez 10 linii lotniczych.

Pełna siatka połączeń regularnych z Gdańska

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Santorini, Sztokholm-Arlanda, Vaxjo, Walencja, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Wrocław, Zadar;

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Burgas, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesund, Kolonia-Bonn, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Luton, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Narwik, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku;

 • LOT: Kraków, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra
 • Norwegian: Oslo-Gardermoen, Bergen, Kopenhaga, Sztokholm-Arlanda;
 • KLM: Amsterdam;
 • SAS: Kopenhaga, Oslo;
 • Lufthansa: Frankfurt, Monachium; 
 • Eurowings: Dusseldorf; 
 • Finnair: Helsinki: 
 • SWISS: Zurych.