• Start
 • Wiadomości
 • Wielki powrót do latania! Lipiec wszechczasów na gdańskim lotnisku

Wielki powrót do latania! Lipiec wszechczasów na gdańskim lotnisku

W lipcu 2022 Port Lotniczy Lecha Wałęsy w Gdańsku odwiedziło najwięcej pasażerów w całej jego historii! To wyraźne odbicie po pandemii koronawirusa. Pasażerowie wracają do latania.
09.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwa samoloty stoją na płycie lotniska
Port Lotniczy Gdańsk. Znakomite wyniki przedsiębiorstwa w lipcu mogą świadczyć o tym, że Polacy chcą już wrócić do normalności po obostrzeniach pandemii
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Port Lotniczy Gdańsk powiększa się. Nowy pirs Terminalu T2 oficjalnie otwarty

Lipiec 2022 był w Porcie Lotniczym Gdańsk lepszy od najlepszego lipca, jaki dotychczas zanotowano, czyli lipca 2019 roku. Wówczas lotnisko gościło prawie 565 tysięcy pasażerów. W lipcu tego roku było ich prawie 568 tysięcy. Tymczasem jeszcze w czerwcu było o 10,6 proc. mniej gości niż w czerwcu 2019. Już ten fakt pokazywał, że lotnisko w Gdańsku wychodzi na prostą.

Liczba pasażerów w 2022 roku na lotnisku w Gdańsku:

 • Styczeń 185 853
 • Luty 197 745
 • Marzec 246 165
 • Kwiecień 335 115
 • Maj 404 478
 • Czerwiec 480 595
 • Lipiec 568 000

- To po dwóch latach pandemii niesamowity wynik i prezent od naszych pasażerów, którzy ewidentnie wrócili do latania i chcą latać nadal. Najwięcej pasażerów w lipcu mieliśmy w piątek, 29 lipca. Najbardziej oblegane i najczęściej wybierane kierunki to niezmiennie Londyn, Oslo i Sztokholm – mówi Agnieszka Michajłow, rzecznik prasowy lotniska.

Symptomy wyraźnego ożywienia widać już od początku 2022 roku. W ciągu sześciu pierwszych miesięcy 2022 w Porcie Lotniczym Gdańsk było 1 849 951 pasażerów. To aż o 375,8 proc. więcej niż w tym samym okresie 2021 roku, a tylko o 25 proc.  mniej niż w rekordowym roku 2019, kiedy było w sumie 5,4 mln podróżnych.

- Na koniec roku będziemy mieli około 4,5 mln pasażerów – komentował niedawno, na podstawie wyników z pierwszego półrocza Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Airport City Gdańsk. Pierwszy ultranowoczesny biurowiec Alpha oficjalnie otwarty 

Leci samolot z napisem Ryanair, na tle niebieskiego nieba
Już w pierwszych sześciu miesiącach tego roku Ryanair osiągnął ponad 62 proc. większe przewozy niż w 2019 r.
fot. Anna Rezulak/KFP

Rośnie Ryanair i przewozy krajowe

Wzrost liczby pasażerów w pierwszych sześciu miesiącach był przede wszystkim zasługą siatki Ryanaira, który miał ponad 62 proc. większe przewozy niż w przedpandemicznym roku 2019. Rozwija się także sieć połączeń krajowych. Ten ruch w porównaniu do 2019 wzrósł o prawie 20 proc.

Już pierwsze półrocze było dobre

W pierwszym półroczu 2022 Port Lotniczy Gdańsk zanotował 19 416 operacji lotniczych, to o 119,2% więcej niż w okresie od stycznia do czerwca 2021. Obsłużonych zostało także 5 197 480 ton towarów i przesyłek kurierskich (więcej o 19 proc. rok do roku).

W okresie od stycznia do końca czerwca 2022 Port Lotniczy Gdańsk wypracował zysk netto na poziomie 13 885 000 złotych. Dla porównania w pierwszym półroczu roku ubiegłego było to 11 676 000 złotych straty. Wynik ze sprzedaży w ciągu sześciu miesięcy 2022 to 12 340 000 złotych.

Dreamlinerem na Dominikanę, do Meksyku i Tajlandii

Już tej jesieni, od listopada, będzie można polecieć lotami czarterowymi dreamlinerem na egzotyczny urlop z Rainbow na Dominikanę, do Meksyku, na Kubę i do Tajlandii. Po raz pierwszy w historii lotniska będą możliwe takie loty bezpośrednio z Gdańska. W piątki dreamlinery będą latały na Dominikanę, w soboty do Meksyku, w niedziele do Tajlandii, a w czwartki na Kubę.

W ofercie egzotycznych lotów biuro turystyczne Itaka proponuje połączenia z Gdańska na Zanzibar. Start nastąpi już 25 grudnia 2022.

Optymistycznie wygląda tegoroczna siatka regularnych połączeń z Gdańska. Port Lotniczy Gdańsk ma w siatce 89 połączeń, na 72 lotniska, do 22 krajów, (w tym Polska), realizowane przez 10 linii lotniczych.

Pełna siatka połączeń regularnych z Gdańska

Ryanair: Aarhus, Alicante, Barcelona-Reus, Billund, Birmingham, Bristol, Burgas, Chania/Kreta, Cork, Dublin, Edynburg, Goteborg, Hamburg, Kopenhaga, Korfu, Kraków, Leeds-Bradford, Londyn-Stansted, Lublin, Malta, Manchester, Mediolan-Bergamo, Newcastle, Oslo-Torp, Pafos, Paryż-Beauvais, Piza, Santorini, Sztokholm-Arlanda, Vaxjo, Walencja, Wenecja, Wiedeń, Wilno, Wrocław, Zadar;

Wizz Air: Aberdeen, Alesund, Baracelona El-Prat, Bergen, Billund, Burgas, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Heraklion/Kreta, Goteborg, Edynburg, Eindhoven, Hamburg, Haugesund, Kolonia-Bonn, Kristiansand, Kutaisi, Larnaka, Liverpool, Londyn-Luton, Malmo, Mediolan-Bergamo, Molde, Narwik, Oslo-Gardermoen, Oslo-Torp, Paryż-Beauvais, Rejkiawik-Keflavik, Santorini, Split, Stavanger, Skelleftea, Sztokholm-Skavsta, Tromso, Trondheim, Turku;

 • LOT: Kraków, Lublin, Rzeszów, Warszawa, Zielona Góra
 • Norwegian: Oslo-Gardermoen, Bergen, Kopenhaga, Sztokholm-Arlanda;
 • KLM: Amsterdam;
 • SAS: Kopenhaga, Oslo;
 • Lufthansa: Frankfurt, Monachium; 
 • Eurowings: Dusseldorf; 
 • Finnair: Helsinki: 
 • SWISS: Zurych.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska