Port Lotniczy Gdańsk powiększa się. Nowy pirs Terminalu T2 oficjalnie otwarty

Więcej pasażerów i bagażu oraz większy komfort. Gdańskie lotnisko zwiększa swoje możliwości i otwiera nowy pirs zachodni Terminalu T2. Powstał za 255 mln zł w trudnym czasie pandemii i czeka na podróżnych. W uroczystej gali otwarcia 23 czerwca uczestniczyło kilkaset osób.
23.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek nowego pirsu
Budynek nowego pirsu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pirs zachodni Terminalu T2, czyli powiększony Port Lotniczy

W Porcie Lotniczym Gdańsk zakończyła się kolejna ważna inwestycja. Przed miesiącem oddano do użytku biurowiec Alpha, który ma być początkiem całego, sąsiadującego z lotniskiem, kompleksu biurowego Airport City Gdańsk. Natomiast 23 czerwca oficjalnie oddano do użytku Pirs zachodni Terminalu T2. Temu wydarzeniu towarzyszyła uroczystość, którą zorganizowano właśnie we wnętrzu nowego obiektu.

Airport City Gdańsk. Pierwszy ultranowoczesny biurowiec Alpha oficjalnie otwarty 

To ważna i duża inwestycja Portu Lotniczego Gdańsk, którego właścicielami są miasta Gdańsk, Gdynia, Sopot, samorząd województwa pomorskiego i Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Wystarczy wspomnieć jedynie o kwocie, za którą powstał pirs - Korporacja Budowlana DORACO zbudowała go za ponad 255 milionów złotych netto, żeby zobaczyć skalę tego przedsięwzięcia. Pirs zachodni to powiększenie o 16 tys. m2 powierzchni przeznaczonej do obsługi podróżnych.

Uroczysta gala otwarcia pirsu Terminalu T2

Port Lotniczy przyzwyczaił już zapraszanych gości do niekonwencjonalnych i bardzo kreatywnych inauguracji. Tym razem też, zanim doszło do otworzenia symbolicznych wrót pirsu, goście obejrzeli bogaty program artystyczny.

Zobacz relację wideo:

 

Widzowie zostali zabrani w muzyczno-taneczną podróż do różnych zakątków świata. Były pieśni włoskie i greckie, była opera z motywami hiszpańskimi, była Abba oraz The Beatles. Całość wzbogacali akrobaci i artyści mimiczni w niezwykłych strojach.

Jedno z pięter pirsu szczelnie wypełnili widzowie
Jedno z pięter pirsu szczelnie wypełnili widzowie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Patron Portu Lotniczego

Co chwilę na scenie pojawiali się też goście oficjalni. Jako pierwszy zabrał głos Lech Wałęsa, patron gdańskiego lotniska. Były prezydent RP zauważył jak zmienił się Gdańsk w ciągu ostatnich 20 lat.

- Bardzo mi się raduje skołatane, stare serce, kiedy widzę, jak ten Gdańsk się rozwija i rozbudowuje. Zaczyna być podobny do portów światowych - mówił noblista. - Teraz jest tak przerobione, że boję się sam wychodzić na miasto, a wieczorem to już nie wychodzę... bo nie trafię do domu. Tak mi przebudowano Gdańsk, więc należy się z tego cieszyć i dalej należy to czynić.

Przemawia Lech Wałęsa - patron lotniska w Gdańsku
Przemawia Lech Wałęsa - patron lotniska w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Marszałek województwa pomorskiego przypomniał minione lata, podczas których w Porcie Lotniczym Gdańsk realizowano takie inwestycje jak nowy terminal, drogi kołowania czy system ILS. Teraz uczyniono kolejny krok.

- Z dumą i wielką radością uczestniczymy dzisiaj w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Dziś możemy powiedzieć i pan prezydenta Wałęsa może być absolutnie dumny, że lotnisko jego imienia jest najnowocześniejszym lotniskiem w Polsce.

Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała Lechowi Wałęsie, dzięki któremu – jak mówiła – możemy w ogóle latać za granicę, nie tylko do krajów socjalistycznych. Pani prezydent dodała też, że sukces nowej inwestycji lotniskowej był możliwy dzięki zaangażowaniu i współpracy zarządu lotniska, samorządów, i wykonawców.

- Jestem przekonana, że nie będziemy ustawać, że będziemy lecieć dalej, ale to wszystko bez Państwa, bez dobrego imienia naszego miasta, dobrego imienia województwa pomorskiego i Polski i naszej dobrej współpracy nie będzie możliwe – powiedziała prezydent Gdańska.

- Chociaż bardzo kochamy nasze miasta i cenimy nasze lokalne tożsamości, od wielu lat budujemy wspólną metropolię. Wiemy, że tylko metropolia może konkurować z wielkimi metropoliami europejskimi i potrzebuje właśnie takiego lotniska, jakie tu mamy – dodała Katarzyna Gruszecka-Spychała. wiceprezydent Gdyni.

Gratulacje zarządowi lotniska i wykonawcy złożył też wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski. Nie ukrywał dumy z nowej inwestycji.

- Kiedy spoglądam na tę piękną kubaturę, te 15 tys. m2, to pojawia się gdzie w głowie nutka zazdrości, że podatek od nieruchomości zostanie w Gdańsku... – podsumował żartobliwie wiceprezydent Sopotu i dodał, że liczy, na to, że dzięki nowemu pirsowi turyści zawitają też do Sopotu.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

630 tys. pasażerów w pierwszym kwartale. Dobry początek 2022 r. na gdańskim lotnisku

Mimo strat i spadku ruchu lotniczego podczas pandemii Covid-19, zarząd lotniska patrzy optymistycznie w przyszłość. Już bowiem widać odbicie. Ludzie coraz chętniej latają samolotami. Nowy pirs powstał z myślą o obsłudze podróżnych udających się poza strefę Schengen, do krajów, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Gruzja. Nawet dalej do Meksyku, Tajlandii, Zanzibaru czy Dominikany.

- Dzisiaj ruch lotniczy wraca do nas bardzo dynamicznie. W maju latało 80% tego, co w maju 2019 roku i za chwilę wszyscy nasi pasażerowie zobaczą i dotkną tego nowego pirsu i z niego skorzystają – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Symboliczne otwarcie wrót pirsu przez samorządowców i władze lotniska
Symbolicznego otwarcia wrót pirsu przy pomocy wielkich kluczy dokonali samorządowcy i władze lotniska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Pirs zachodnia Terminala T2 - podstawowe dane

Pirs zachodni to przyspieszenie obsługi pasażerskiej i związany z tym większy komfort. O skali przedsięwzięcia mówią nie tylko dane dotyczące materiałów budowlanych - 11 500 m3 betonu, 9 300 m2 szkła i 1100 ton stali zbrojeniowej. Oto kilka podstawowych informacji o nowym obiekcie:

- punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie z 6 do 8 przejść
- gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
- punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie przejść z 8 do 12
- odbiór bagażu – zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9
- rękawy dla pasażerów - 4 (w sumie 9)

Liczba kondygnacji:
- 3 nadziemne, w tym antresola
- 1 podziemna

Wysokość zadaszenia: ok. 15,7 m

Długość elewacji:
-od strony podjazdu: 413,38 m
-od strony płyty: 413,38 m
-od strony szczytowej: 83,06 m

Powierzchnia zabudowy: 8076,00 m2
Powierzchnia całkowita łącznie 19105 m2
Powierzchnia użytkowa łącznie 16341m2

Kubatura łącznie 98574 m3

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska