Airport City Gdańsk. Pierwszy ultranowoczesny biurowiec Alpha oficjalnie otwarty

W czwartek 12 maja oficjalnie otwarto biurowiec Alpha. Powstał on w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Gdańsk. Alpha jest pierwszym z siedmiu planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej dzielnicy lotniskowej, której inwestorem jest gdańskie lotnisko.
12.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biurowiec Alpha powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Terminala Portu Lotniczego Gdańsk i stacji kolejowej PKM
Biurowiec Alpha powstał w bezpośrednim sąsiedztwie Terminala Portu Lotniczego Gdańsk i stacji kolejowej PKM
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Umowa na budowę biurowca Alpha za prawie 66 milionów złotych netto zawarta została w 2019 roku. Obiekt powstawał w niełatwym czasie pandemii. Nowy biurowiec spełnia najwyższe standardy, posiada inteligentne rozwiązania technologiczne i jest przyjazny środowisku. Jego atutem jest bliskość lotniska oraz doskonałe połączenia drogowe i kolejowe z regionem. Ogromnym atutem ACG jest lokalizacja w sąsiedztwie lotniska, Obwodnicy Trójmiasta i blisko wjazdu na autostradę A1, z doskonałym dostępem do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, komunikacji miejskiej i sieci tras rowerowych.

- To nowe centrum biznesowe naszego miasta. Cieszę się, że spółka Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest jednym z inicjatorów i możemy spotkać się dzisiaj w pierwszym budynku nowego Airport City Gdańsk. Trochę jest to takie popandemiczne wyjście gospodarcze, ale jestem przekonany, że będą dzięki temu nowe warunki do inwestowania w naszym mieście – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Uroczyste otwarcie obiektu było nieszablonowe. Event stylizowany był na sensacyjne filmy z agentem 007 Jamesem Bondem.

Zobacz relację wideo z otwarcia Alphy:

Komercjalizacja Alphy już trwa i są chętni na wynajęcie powierzchni biurowej. Największym najemcą będzie międzynarodowa firma z branży IT, która będzie zajmowała powierzchnię trzech pięter biurowca Alpha. Obecnie trwa proces adaptacji wnętrz. Pracownicy powinni się wprowadzić do nowych biur jesienią. Zagospodarowaniem przestrzeni zajmuje się globalna firma TETRIS, która tworzy dla firm i ich pracowników inspirujące przestrzenie z lokalnym akcentem.

630 tys. pasażerów w pierwszym kwartale. Dobry początek 2022 r. na gdańskim lotnisku 

- Pandemia to był niewątpliwie trudny czas dla rynku biurowego, ale my jesteśmy nowym projektem, nowym podmiotem na tym rynku. Dzisiaj mamy skomercjalizowane 40% tego budynku. Są zawarte umowy najemcy się wprowadzają. W negocjacjach jest 100% tego budynku. Myślę, że w ciągu roku spokojnie skomercjalizujemy cały budynek i już dzisiaj przygotowujemy dokumenty przetargowe na budynek Bravo, który będzie kolejnym. Jestem dużym optymistą, ale ten optymizm wynika z tego, co widzę na rynku - wyjaśnia Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Władze Portu Lotniczego Gdańsk ujawniły, że głównym najemcą Alphy będzie firma z branży IT
Władze Portu Lotniczego Gdańsk ujawniły, że głównym najemcą Alphy będzie firma z branży IT
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Komercjalizacją biurowca Alpha zajmuje się JLL, globalna firma doradcza na rynku nieruchomości biznesowych, z biurami w 80 krajach. Michał Dargacz dyrektor ds. Airport City Gdańsk w Porcie Lotniczym Gdańsk dodaje, że zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami cały czas trwają i że ma nadzieję niedługo podpisywać z nimi stosowne umowy.

- Airport City Gdańsk, które było niegdyś projektowane i było naszym marzeniem realizuje się. To marzenie było zawsze potęgowane, kiedy podróżowaliśmy po Europie i widzieliśmy, że w wielu krajach Unii Europejskiej w obrębie lotnisk lokuje się biznes. Dlaczego nie w Gdańsku? I okazuje się, że może się lokować i lokuje się od Intela zaczynając, który zatrudnia już 3 tysiące pracowników po szereg innych firm - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Alpha ma certyfikat LEED i spełnia najwyższe standardy
Alpha ma certyfikat LEED i spełnia najwyższe standardy
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Biurowiec Alpha została zaprojektowana przez biuro PIG Architekci, które przez cały okres trwania budowy prowadziło bezpośredni nadzór autorski nad inwestycją, pilnując każdego detalu, zarówno z ramienia wykonawcy jak i inwestora, Portu Lotniczego Gdańsk. Generalnym wykonawcą biurowca Alpha była firma HOCHTIEF Polska.

- Kompleks Airport City Gdańsk to projekt wyjątkowy w skali całego kraju, a Alpha to nowoczesny biurowiec o wysokich standardach ekologicznych, potwierdzonych certyfikatem LEED Gold. Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie są dumni z jego efektów – powiedział Tadeusz Blecha prezes HOCHTIEF Polska.

Tak docelowo ma prezentować się cały kompleks Airport City Gdańsk
Tak docelowo ma prezentować się cały kompleks Airport City Gdańsk
mat. Portu Lotniczego Gdańsk

Biurowiec Alpha ma 6 pięter i 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni najmu. 2 kondygnacje podziemne oferują łącznie 197 miejsc parkingowych. Alpha to pierwszy z 7 planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach Airport City Gdańsk, nowoczesnej dzielnicy lotniskowej, z 100 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni najmu. Inwestycja ACG powstaje w zgodzie z panującym trendami, uwzględniającymi potrzeby użytkowników budynków oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Otwarto "P7", czyli nowy parking obok Portu Lotniczego Gdańsk. Jest najtańszy w Polsce

TV

100-lecie ulicy Krętej