• Start
  • Wiadomości
  • Remont Wielkiego Młyna. Zobacz: w tym wnętrzu będzie siedziba Muzeum Bursztynu

Remont Wielkiego Młyna. Zobacz: w tym wnętrzu będzie siedziba Muzeum Bursztynu

Trwa remont Wielkiego Młyna w Gdańsku. We wnętrzu tego XIV-wiecznego obiektu ma powstać nowoczesne Muzeum Bursztynu. Kończą się właśnie prace, polegające na wyburzeniu starej zabudowy handlowej. Przebudowywany jest dach. Zajrzeliśmy do środka Wielkiego Młyna z kamerą, żeby zobaczyć jak zmienia się to miejsce.
16.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
I etap termomodernizacji Wielkiego Młyna. Kończą się prace wyburzeniowe we wnętrzu.
I etap termomodernizacji Wielkiego Młyna. Kończą się prace wyburzeniowe we wnętrzu.
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Przechodząc obok Wielkiego Młyna nie sposób nie zauważyć zmian. Zniknęło już stare pokrycie dachowe, widać trwające cały czas prace. Pojawiły się już nowe lukarny. Niebawem wstawione zostaną w nie okna. Podobnie wymienione maja być wszystkie okna w ścianach budynku. Jednak prawdziwą rewolucję widać, gdy wejdzie się do środka. Tam intensywnie pracują ekipy remontowe. Zlikwidowane zostały stare handlowe boksy, które powstały tu w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jeszcze gdzieniegdzie na ścianach widac pozostałości starych szyldów, ale handlowy epizod w dziejach Wielkiego Młyna powoli przechodzi już do historii.

- Jesteśmy obecnie na etapie zakończenia prac wyburzeniowych oraz przebudowy dachu wraz z wykonaniem nowego trzonu klatki schodowej. W takich obiektach wyzwaniem jest wszystko. Dla mnie jako inżyniera jest bardzo dużo niewiadomych. Przy realizacji kolejnych etapów, ukazują się nowe niespodzianki. Musimy na bieżąco pilnować, żeby ten obiekt został zrealizowany zgodnie ze sztuką budowlaną oraz wszystkimi warunkami konserwatorskimi – mówi Tomasz Wierzchowski, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska ds. inwestycji i administracji.

To samo miejsce zanim jeszcze ruszył remont
To samo miejsce zanim jeszcze ruszył remont
zdj. Krzysztof Mystkowski/KFP


Obiekt na czas remontu jest niedostępny, ale dzięki kamerze możemy uwiecznić ten ważny w historii Wielkiego Młyna moment, w którym rozpoczyna się jego przeobrażenie w Muzeum Bursztynu.


Zobacz relację wideo:  

Muzeum Gdańska zgodnie z planami zamierza przenieść do zaaranżowanego od nowa wnętrza Wielkiego Młyna oblegany obecnie przez zwiedzających swój oddział Muzeum Bursztynu. Mieści się ono obecnie w ciasnych i trudnodostępnych pomieszczeniach Katowni.


I Etap Termomodernizacji Wielkie Młyna to koszt 4,36 mln zł. Obejmuje on tak ważne prace jak: wyburzenie istniejącej bocznej klatki schodowej oraz szybu windowego i zastąpienie ich nowoprojektowaną klatką schodową z szybem windowym, demontaż szklanych boksów, usunięcie istniejących instalacji, ocieplenie dachu wraz z wymianą pokrycia i lukarnami, wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej. Prace realizuje firma M-INVEST z Kiełpina, a ich zakończenie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

A to już wizualizacja przestrzeni dla nowego Muzeum Bursztynu
A to już wizualizacja przestrzeni dla nowego Muzeum Bursztynu
źródło: Muzeum Gdańska


Remont Wielkiego Młyna jest częścią prowadzonego ze wsparciem funduszy UE projektu: Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańska - w latach 2017-2020. Program operacyjny: Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Oś priorytetowa: 10. Energia. Działanie: 10.01. Efektywność energetyczna – mechanizm ZIT.


Czytaj też: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Pierwszy etap prac rozpoczęty