• Start
  • Wiadomości
  • WOŚP - "Gdańsk dzieli się dobrem". Koncert finałowy i "Światełko do Nieba" ZDJĘCIA i ZAPIS CAŁEGO KONCERTU

WOŚP - "Gdańsk dzieli się dobrem". Koncert finałowy i "Światełko do Nieba" ZDJĘCIA i ZAPIS CAŁEGO KONCERTU

Koncert finałowy 28. edycji WOŚP w Gdańsku zakończył się około godz. 21.00, wolontariusze na ulicach miasta do tego czasu zebrali 1 milion złotych. O godz. 19.45 rozbłysło "Światełko do Nieba", podczas którego wspomniano śp. prezydenta Pawła Adamowicza. Koncert w tym momencie oglądało na żywo przed Europejskim Centrum Solidarności 22 tys. osób.
12.01.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z GDAŃSKIEGO FINAŁU 28. WOŚP

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz 28. W Gdańsku przez całą niedzielę, 12 stycznia 2020 roku, ponad 1200 wolontariuszy zbierało datki w różnych miejscach miasta. Główną atrakcją był koncert na scenie usytuowanej przy Europejskim Centrum Solidarności. Zagrali kolejno Varius Manx & Kasia Stankiewicz, PECTUS, Zuzia Jabłońska, Natalia Capelik Muianga, Kombi, Audiofeels, Lipali, Sound'n'Grace, Voo Voo a na koniec Ørganek. Koncert zakończył się kilka minut przed godziną 21.00.

Podczas koncertu na scenie odbywały się licytacje, zlicytowano m.in. koszulkę kapitana Lechii Flavio Paixao - za 2,5 tys. zł. Około godz. 19.45 odbyło się "Światełko do Nieba" ze wspomnieniem o prezydencie Pawle Adamowiczu.

- Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie - zabrzmiały słowa prezydenta Adamowicza z głośników. - Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem ... Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na ziemi. 

Odśpiewano utwór "Sound of silence", który rok temu stał się nieoficjalnym hymnem gdańskiej żałoby po śmierci Pawła Adamowicza. Ze sceny przemawiali wdowa po śp. prezydencie Adamowiczu - Magdalena Adamowicz, brat - Piotr Adamowicz, obecna prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. 

Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment. Najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać, że nie damy się zastraszyć. Jesteście wszyscy tutaj, dlatego, że się nie boicie. Pamiętajcie: zło boi się odwagi. Dlatego stąd, z Gdańska, wieje wiatr i świeci słońce odwagi, słońce solidarności, serce tolerancji i otwartości. Paweł jest cały czas ze mną, jest z gdańszczanami, jest z wami wszystkimi (…) Gdańsk jest szczodry, Gdańsk cieszy się dobrem, jesteście wszyscy wspaniali …

- mówiła Magdalena Adamowicz

Szanowni państwo, drodzy przyjaciele. Chcę wam podziękować za to, że byliście tutaj i gdzie indziej, że byliśmy razem wtedy. Dziękuję, że jesteście dziś ponownie. I proszę, bądźmy za rok i w następne lata (…) Dobro zwycięża, ale zwycięża też prawda, solidarność i wolność.

- mówił Piotr Adamowicz

Rok temu wydarzyło się wielkie nieszczęście: straciliśmy prezydenta. Ale wydarzyło się też coś niesamowitego: wielki dar bycia razem. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, dziękuję wam za tę ciszę i solidarność, która wtedy obległa nasze miasto (…) Dzisiaj po raz pierwszy w historii byłam wolontariuszką WOŚP-u. Wielka życzliwość, uśmiech dłoni, życzliwość, dobre słowo są często wiele ważniejsze niż ten datek do puszki. Za to wszystko wam dziękuję. A dobro niech będzie walutą obowiązującą nie tylko w Gdańsku. (…) Dzielmy się dobrem nie tylko dziś.

- mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

W kulminacyjnym momencie koncertu, czyli "Światełkach do Nieba" przed ECS było 22 tys. osób. Prowadzący koncert na jego zakończenie przekazali informację, że w Gdańsku zebrano ponad 1 milion złotych. Kwota ta będzie rosła, bowiem trwa wiele licytacji internetowych (sprawdź na allegro.pl). 


ZOBACZ ZDJĘCIA Z 28. FINAŁU WOŚP W GDAŃSKU

 

RELACJA Z WOŚP W GDAŃSKU - GODZINA PO GODZINIE 


AKTUALIZACJA, godz. 21.00

Koniec koncertu finałowego.

Wiadomo, że w ciągu całego dnia w Gdańsku podczas zbiórki przekroczono 1 milion złotych! A to nie koniec, bo trwają zbiórki internetowe (sprawdź na allegro.pl). 

Wiadomo też, że koncert przed Europejskim Centrum Solidarności podczas "Światełka do Nieba" oglądało 22 tys. osób.

 

Tomasz Organek podczas koncertu w Gdańsku
Tomasz Organek podczas koncertu w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 20.45

Organek zszedł ze sceny, ale już wraca. Na zakończenie zaśpiewa "Kocham wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni. 

Na koncie WOŚP jest już 65 milionów złotych, w Gdańsku zebrano koło 1 miliona.  

 

 Światełko do nieba - wspomnienie śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
"Światełko do nieba" - wspomnienie śp. prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 20.40

Trwa koncert Tomasza Organka. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 20.00

Tomasz Organek na scenie zaśpiewał "Imagine" Johna Lennona.

 

Tłumy przed sceną przy ECS
Tłumy przed sceną przy ECS
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 19.50

- Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie - zabrzmiały słowa prezydenta Adamowicza z głośników. - Gdańsk szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem ... Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miejscem na ziemi. 

Ze sceny odśpiewano utwór "Sound of silence", który rok temu stał się nieoficjalnym hymnem gdańskiej żałoby po śmierci Pawła Adamowicza. Rozbłysło też "Światełko do Nieba".

Ze sceny przemawiali wdowa po śp. prezydencie Adamowiczu - Magdalena Adamowicz, brat - Piotr Adamowicz, obecna prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. 

Kochani, to dla mnie bardzo trudny moment. Najtrudniejszy moment od 14 stycznia 2019 roku. Pamiętajcie, że dobro zwycięża, że zło nie może wygrać, że nie damy się zastraszyć. Jesteście wszyscy tutaj, dlatego, że się nie boicie. Pamiętajcie: zło boi się odwagi. Dlatego stąd, z Gdańska, wieje wiatr i świeci słońce odwagi, słońce solidarności, serce tolerancji i otwartości. Paweł jest cały czas ze mną, jest z gdańszczanami, jest z wami wszystkimi (…) Gdańsk jest szczodry, Gdańsk cieszy się dobrem, jesteście wszyscy wspaniali …

- mówiła Magdalena Adamowicz

Szanowni państwo, drodzy przyjaciele. Chcę wam podziękować za to, że byliście tutaj i gdzie indziej, że byliśmy razem wtedy. Dziękuję, że jesteście dziś ponownie. I proszę, bądźmy za rok i w następne lata (…) Dobro zwycięża, ale zwycięża też prawda, solidarność i wolność.

- mówił Piotr Adamowicz

Rok temu wydarzyło się wielkie nieszczęście: straciliśmy prezydenta. Ale wydarzyło się też coś niesamowitego: wielki dar bycia razem. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, dziękuję wam za tę ciszę i solidarność, która wtedy obległa nasze miasto (…) Dzisiaj po raz pierwszy w historii byłam wolontariuszką WOŚP-u. Wielka życzliwość, uśmiech dłoni, życzliwość, dobre słowo są często wiele ważniejsze niż ten datek do puszki. Za to wszystko wam dziękuję. A dobro niech będzie walutą obowiązującą nie tylko w Gdańsku. (…) Dzielmy się dobrem nie tylko dziś.

- mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

 

AKTUALIZACJA, godz. 19.45

Koncert Voo Voo za nami. Prowadzący koncert  poinformowali, że w Gdańsku zebrano już 800 tys. zł!!!

Za chwilę "Światełko do nieba".

 

Voo Voo
Voo Voo
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 19.20

Na scenie legenda polskiej muzyki rockowej i alternatywnej - Voo Voo

 

Licytacja koszulki piłkarza Lechii Flavio Paixao
Licytacja koszulki piłkarza Lechii Flavio Paixao
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 19.00

Zakończyła się licytacja koszulki Flavio Paixao. Wylicytowano ją za 2500 zł.

- Paweł Adamowicz cały czas pomagał klubowi. Był dla nas wielkim wsparciem. Dziękujemy co robił dla nas - mówił Flavio ze sceny.

- Lechia Gdańsk, Lechia Gdańsk - skandowano spod sceny. 

W Internecie trwa licytacja czarnej, unikatowej koszulki Lechii Gdańsk upamiętniającej śp. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Koszulka ma nr 53, który symbolizuje wiek prezydenta w chwili śmierci. Na koszulce znajdują się autografy całej drużyny. 

W takich samych strojach piłkarze Lechii zagrali w meczu ku pamięci śp. Pawła Adamowicza z Pogonią Szczecin (9 lutego 2019 roku). Koszulka ma dołączony certyfikat potwierdzający autentyczność.

Link do licytacji: unikatowa koszulka Lechii Gdańsk upamiętniająca śp. Pawła Adamowicza

 

AKTUALIZACJA, godz. 18.50

Na scenie rozpoczyna się licytacja koszulki kapitana Lechii Gdańsk Flavio Paixao, w której strzelił on bramkę w meczu PKO Ekstraklasy Lechia - Jagiellonia Białystok. Spotkanie odbyło się 25 listopada 2018 roku. Lechia wygrała wówczas 3:2. Na koszulce znajduje się autograf portugalskiego piłkarza oraz specjalna dedykacja. Koszulka ma dołączony certyfikat potwierdzający autentyczność.

Na scenie Flavio z narzeczoną. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 18.25 

Prowadzący koncert na scenie przy Europejskim Centrum Solidarności ogłosili, że w Gdańsku zebrano już 700 tysięcy złotych. 

Trwa licytacja kolejnych atrakcji przeznaczonych na WOŚP. 

 

Tomasz Lipnicki z zespołem Lipali
Tomasz Lipnicki z zespołem Lipali
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 18.15

Tomasz Lipnicki z zespołu Lipali prosi o wyciągnięcie zapaliczek, latarek, świec. Śpiewa piosenkę "PA", poświęconą zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. 

 

Zespół AudioFeels
Zespół Audiofeels
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 18.00

Na scenie zespół Audiofeels - zespół wokalny z Poznania wykonujący muzykę w stylu vocal play, w którym głos wykorzystywany jest nie tylko do śpiewu, ale także do imitacji instrumentów muzycznych takich jak perkusja, gitara basowa czy instrumenty klawiszowe. Wśród "zagranych" i zaśpiewanych piosenek, m.in. utwory Scorpions i Andrzeja Zauchy.

 

Sławomir Łosowski - lider zespołu Kombi
Sławomir Łosowski - lider zespołu Kombi
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 17.30

Na scenie Kombi pod dowództwem Sławomira Łosowskiego. Na początek "Nietykalni", potem "Kochać się za późno" i na koniec występu "Słodkiego miłego życia".

 

Pierwsze puszki z datkami spływają do centrum dowodzenia
Pierwsze puszki z datkami spływają do "centrum dowodzenia"
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA GODZ. 17.00

Wolontariusze systematycznie pojawiają się z puszkami w gdańskim "centrum dowodzenia" WOŚP. Swoją puszkę oddała m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zebrała dokładnie 5 711 złotych i 92 grosze. W puszce była też waluta. 

 

W puszkach są złotówki i waluta
W puszkach są złotówki i waluta
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Swoją puszkę oddała m.in. prezydent Dulkiewicz
Swoją puszkę oddała m.in. prezydent Dulkiewicz
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.50

Tysiące osób na ulicach Gdańska bierze udział w zbiórce pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku
Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Zakończenie koncertu zaplanowano na godz. 21.00. Wśród wykonawców są (byli):
16:00 Varius Manx & Kasia Stankiewicz
16:20 Pectus
16:40 Zuzia Jabłońska
17:05 Natalia Capelik Muianga
17:15 Kombi
17:40 Audiofeels
17:55 Lipali
18:25 Sound'n'Grace
18:50 Voo Voo
19:30 wspomnienie o prezydencie Pawła Adamowicza i światełko do nieba
20:10 Ørganek

 

Wokalista zespołu Pectus - Tomasz Szczepanik
Wokalista zespołu Pectus - Tomasz Szczepanik
fot. www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.30

Na scenie zespół PECTUS. "Ręce wysoko, do nieba, energia" - nawołuje ze sceny wokalista zespołu.

 

Prowadzący koncert w Gdańsku, wśród nich Agata Młynarska (druga z lewej)
Prowadzący koncert w Gdańsku, wśród nich Agata Młynarska (druga z lewej)
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.25

W Gdańsku na scenie finału WOŚP trwają licytacje. 

Wcześniej prowadzący koncert, wśród których jest znana prezenterka telewizyjna Agata Młynarska, przypomnieli, że w 2019 roku w Gdańsku zebrano 1 359 342 złotych i 43 grosze. Dodatkowo 16 000 000 złotych wpłynęło do wirtualnej, ostatniej puszki prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. 

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.15

Jako pierwszy na scenie wystąpiła Kasia Stankiewicz z zespołem Varius Manx

 

Kasia Stankiewicz z Varius Manx
Kasia Stankiewicz z Varius Manx
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

 

 Gdańsk dzieli się dobrem
"Gdańsk dzieli się dobrem"
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Przed sceną w Gdańsku
Przed sceną w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA, godz. 16.00

Przy Europejskim Centrum Solidarności rozpoczął się finałowy koncert, w którym wystąpią m.in. Voo Voo, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, PECTUS, KOMBI, Varius Manx & Kasia Stankiewicz i inni. 

Podczas koncertu widzowie zebrani przed ECS usłyszą m.in. piosenkę zatytułowaną "PA" zespołu Lipali, poświęconą zamordowanemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. 

- Ta piosenka powstała bardzo szybko, zarówno muzyka i tekst. Przeżyłem to mocno, choć ani prezydent nie był z mojej bajki politycznej, ani nie był moim kolegą. Chodzi o sam fakt. Takich rzeczy się nie robi. Nie morduje się ludzi za poglądy. Nie powinno się ludzi bić, ani używać wobec nich wulgarnych słów, tylko trzeba z nimi rozmawiać. Nie jestem tu święty, tylko mówię co powinno być i też nad sobą pracuję mówił w wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego" lider zespołu Tomasz Lipnicki a na swoim profilu na FB zachęcał: - Przynieście zapalniczki, świeczki lub inne źródła światła. Świecimy na "PA" by nie zapomnieć. 

 

W Gdańsku kwestuje około 1200 wolontariuszy
W Gdańsku kwestuje około 1200 wolontariuszy
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

AKTUALIZACJA GODZINA 14.00

Na ulicach Gdańska kwestuje dziś 1200 wolontariuszy - głównie młodzież i dzieci pod opieką osób dorosłych. Wśród kwestujących są m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Droga Królewska podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestują (od lewej) marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz
Droga Królewska podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestują (od lewej) marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i poseł na Sejm RP Piotr Adamowicz - brat śp. prezydenta Pawła Adamowicza
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

W Gdańsku kwestowały m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i posłanka do Europarlamentu Magdalena Adamowicz
W Gdańsku kwestowały m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i posłanka do Europarlamentu Magdalena Adamowicz - wdowa po śp. prezydencie Pawle Adamowiczu
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Jeszcze do godz. 18.00 kursują po Trójmieście zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej, a po Zajezdni Wrzeszcz GAiT przejechać się było można drezyną (do godz. 15). To jedna z dodatkowych atrakcji 28. finału WOŚP. 

Jedziemy dziś drezyną, “Ogórkiem”, zabytkowym tramwajem - biletem datek do puszki WOŚP

Do godz. 18.00 skorzystać można z nie lada atrakcji w Kuźni Wodnej oddziale Muzeum Gdańska w Oliwie. Na cztery kowadła kują kowale w Kuźni Wodnej w Oliwie podczas 28.finału WOŚP. Kują oczywiście orkiestrowe serduszka, ale - jak zapewnia Bartosz Nawacki, jeden z kowali, którzy wspierają tego dnia kierownika Kuźni Wodnej Remigiusza Pacera - mogą wykuć lub pomóc w ukształtowaniu z żelaza wszystkiego, czego sobie zażyczą wrzucający dziś datki do orkiestrowej puszki w kuźni: - Byle nie wymagało to zbyt wiele pracy, bo chętnych nie brakuje - zaznacza. 

Kuźnia Wodna w Oliwie: kuj z kowalami, posmakuj XVIII-wiecznych specjałów

 

AKTUALIZACJA, godz. 10.00

Zróbmy prezent prezydentowi Paweł Adamowicz i pobijmy ubiegłoroczny rekord zbiórki WOŚP. Prezydent wierzył w dobre serca mieszkanek i mieszkańców Miasto Gdańsk, o czym mówił w swoim ostatnim wywiadzie nagranym przez ekipę portalu gdansk.pl. Zapraszam do oglądania.

pisała na swoim profilu na FB prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

TV

Gdańska Lekcja Obywatelska z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego