• Start
  • Wiadomości
  • Wielbłąd, wiewiórczak i lemury mikruski - nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Wielbłąd, wiewiórczak i lemury mikruski - nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Gdański Ogród Zoologiczny ma nowych mieszkańców. Do zoo przyjechała samica wiewiórczaka trójbarwnego i wielbłąda dwugarbnego oraz para mikrusków kasztanowatych, jednych z najmniejszych lemurów na świecie.
28.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy mikruska kasztanowatego, niewielkiego nocnego ssaka z charakterystycznymi dużymi, okrągłymi oczami. Zwierzę siedzi na linie, przyczepionej do drzewa w naturalnym otoczeniu. Jego futro ma brązowawy odcień, a ciemne obwódki wokół oczu nadają mu wyrazistego wyglądu. Zdjęcie ma ciepłe barwy i naturalne oświetlenie, co podkreśla szczegóły sierści i otoczenia. W tle widoczne są rozmyte elementy imitujące leśne środowisko.
Mikrusek kasztanowaty
fot. Magda Paprocka Zoo Gdańsk

Lemury mikruski

Para mikrusków kasztanowatych przyjechała do Gdańska z zoo w Pilźnie. Te niezwykłe zwierzęta można zobaczyć jedynie w ośmiu ogrodach zoologicznych w Europie! Są jednymi z najmniejszych lemurów na świecie, długość ich ciała wynosi około 9 cm, a ogona 10 cm. Waga oscyluje w granicach 50g. Na co dzień zamieszkują środkowo - wschodnie tereny Madagaskaru.

- Warto podkreślić, że mikruski kasztanowate są bliskie zagrożenia wyginięciem w naturalnym środowisku, dlatego ich obecność w naszym zoo jest tak bardzo ważna - mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Mikruski można zobaczyć w pawilonie lwów, w sąsiedztwie kotów pustynnych.

Od kwietnia br. w naszym ogrodzie mieszka też inny gatunek lemura - lemur wari.

Dwa lemury wari nowymi mieszkańcami zoo. Pierwszy raz w historii oliwskiego zwierzyńca

Na zdjęciu znajduje się mikrusek kasztanowaty, niewielki ssak nocny siedzący na cienkiej gałęzi. Zwierzę patrzy prosto w obiektyw, a jego duże oczy odbijają światło, co podkreśla mroczne, nocne tło i ciepłe kolory otoczenia.
Mikrusek kasztanowaty wieczorową porą
fot. Paweł Ciesielski zoo Gdańsk

Wiewiórczak trójbarwny

Wiewiórczaki trójbarwne to azjatycki gatunek wiewiórki. Po raz pierwszy pojawił się on w Gdańsku w 2019 roku. Zwierzęta zajęły dawną ekspozycję ostronosów, którą historycznie zamieszkiwały niedźwiedzie brunatne.

Najnowsza mieszkanka przyjechała z zoo Leśne Zacisze (okolice Kielc) i zapoznaje się z nowym miejscem. Wkrótce okaże się, czy dogada się z mieszkającymi już w Gdańsku zwierzętami.

Na zdjęciu widać wiewiórczaka odpoczywającego na grubej linie w jasnym, słonecznym otoczeniu. Zwierzę ma kontrastowe umaszczenie – czarny grzbiet, białe boki i rudą pierś, a w tle widoczna jest siatka i fragmenty roślinności.
Wiewiórczak trójbarwny
fot. Paweł Ciesielski zoo Gdańsk
Na zdjęciu znajduje się wiewiórczak trójbarwny, siedzący na linie i zajęty czyszczeniem swojej łapki. Zwierzę ma intensywnie kontrastowe umaszczenie – czarną głowę i grzbiet, białe boki oraz rude elementy na piersi i łapach, a delikatne gałęzie w tle nadają zdjęciu naturalnego charakteru.
Wiewiórczak trójbarwny
fot. Anna Olszewska Zoo Gdańsk

Baktrianka ze Śląska

- Porównując transporty wielbłąda i wiewiórczaka, znacznie bardziej skomplikowany był transport wielbłądzicy z Chorzowa - mówi Beata Kuźniar, specjalista ds. transportu zwierząt w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. - Samice tego gatunku mogą ważyć ponad 300 kg, co sprawia, że zarówno załadunek, przewóz i rozładunek to nie lada wyzwanie. Ślązaczka o imieniu Indira dołączyła do naszych baktrianów, czyli dwóch gdańszczanek oraz młodego Węgra - dodaje Beata Kuźniar.

Baktrian w tzw. stanie dzikim jest coraz rzadszy i uznany za krytycznie zagrożony. Na szczęście udomowiona forma jest często utrzymywana w ogrodach zoologicznych. Historia hodowli wielbłądów w gdańskim zoo sięga lat 60- tych, a w latach 90-tych w ramach międzynarodowej współpracy odbyła w Gdańsku miała miejsce kwarantanna niemal 50 wielbłądów.

"Mam na imię Alia". To pierwsza w historii zoo samica żyrafy. Imię dostała dzięki aukcji WOŚP

Na zdjęciu widzimy samicę wielbłąda dwugarbnego w trakcie transportu, stojącą przed otwartą przyczepą. Zwierzę wygląda spokojnie, a w tle widać elementy zagrody oraz otoczenie z drzewami i budynkiem w oddali.
Przyjazd samicy wielbłąda dwugarbnego
fot. Magdalena Paprocka Zoo Gdańsk

 - Nowe osobniki aklimatyzują się w Gdańsku, a opiekunowie przygotowują się do kolejnych transferów. W ogrodzie zoologicznym każdy dzień niesie za sobą nowe wyzwania związane z hodowlą zagrożonych gatunków - mówi dyrektorka GOZ.

Na zdjęciu widać wielbłąda dwugarbnego wychodzącego z przyczepy transportowej, stojącego na rampie pokrytej słomą. Zwierzę wygląda na spokojne, a w tle widoczna jest przestrzeń przyczepy z pojemnikiem na paszę oraz fragment zagrody.
Baktrianka
fot. Magda Paprocka Zoo Gdańsk

Gdański Ogród Zoologiczny jest czynny przez cały rok. Sprawdź godziny otwarcia i inne informacje

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok