• Start
  • Wiadomości
  • Wiecha na Alphie, pierwszym z siedmiu budynków w ramach inwestycji Airport City Gdańsk 

Wiecha na Alphie, pierwszym z siedmiu budynków w ramach inwestycji Airport City Gdańsk 

Na biurowcu Alpha, pierwszym z obiektów planowanego kompleksu Airport City Gdańsk, zawisła wiecha symbolizującą wybudowanie najwyższego punktu obiektu. W drugim kwartale 2021 roku inwestor HOCHTIEF Polska ma przekazać gotowy budynek Portowi Lotniczemu Gdańsk.
19.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Konstrukcja budynku, rusztowania
Alpha to pierwszy z siedmiu budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma sześć pięter i dwie kondygnacje podziemne
                                                                                                                                                                                   Fot. Port Lotniczy Gdańsk

 

- Pandemia koronawirusa potwierdziła nasze przekonanie o potrzebie posiadania alternatywnych źródeł finansowania naszej spółki - mówi Tomasz Kloskowski prezes Portu Lotniczego Gdańsk. - Aiport City Gdańsk to powierzchnia komercyjna, na której wynajmie chcemy zarabiać i dzięki temu mieć też inne niż lotniskowe dochody. Na tle trudności branży lotniczej, a także całej gospodarki, powstający w szybkim tempie biurowiec Alpha na terenie należącym do lotniska, napawa optymizmem.  

 

Port Lotniczy Gdańsk - pasażerowie wracają do latania. O 50 proc. więcej podróżnych niż w lipcu

 

Jak mówi Tadeusz Blecha prezes Zarządu HOCHTIEF Polska zawieszenie wiechy to znaczący moment w realizacji biurowca Alpha.

- Mimo niesprzyjających okoliczności zewnętrznych prace związane ze stanem surowym zakończyliśmy zgodnie z harmonogramem - zaznacza Tadeusz Blecha. -  Dzięki odpowiedzialnej i zmotywowanej postawie całego zespołu budowy, naszych dostawców i podwykonawców, a także świetnej bieżącej współpracy z inwestorem budowa nie zwolniła nawet na chwilę. 

Realizujący inwestycję informują, że obecnie na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Blisko ukończenia jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej. Wykonywane są prace zabezpieczające, które pozwolą prowadzić roboty wykończeniowe w okresie zimowym. Wewnątrz obiektu trwa budowa łazienek oraz prace instalacyjne w garażu i szybach instalacyjnych. Na przełomie 2020-2021 roku w garażach wykonywane będą posadzki żywiczne. Rozpoczął się już montaż wind w biurowcu. Największe wyzwania, jakie stoją teraz przed wykonawcami, to prace instalacyjne na dachu i montaż elementów dekoracyjnych na elewacji.

Zgodnie z umową, HOCHTIEF Polska ma w drugim kwartale 2021 roku przekazać Portowi Lotniczemu Gdańsk budynek wraz z pozytywnymi decyzjami odbiorowymi Państwowej Straży Pożarnej i Sanepidu. Następnie lotnisko wystąpi do nadzoru budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. 

 

Betonowa konstrukcja budynku, rusztowania
Obecnie na budowie trwają prace nad uzyskaniem szczelności budynku. Blisko ukończenia jest szklenie fasady oraz układanie izolacji dachowej z papy termozgrzewalnej
                                                                                                                                                                                   Fot. Port Lotniczy Gdańsk

 

- Planujemy, że do końca maja 2021 roku otrzymamy pozwolenie na użytkowanie budynku i będzie mógł wejść w fazę komercjalizacji - mówi odpowiedzialny za projekt Michał Dargacz p.o. dyrektora ds. Airport City w Porcie Lotniczym Gdańsk. - Jesteśmy przekonani, że nasi potencjalni najemcy będą zadowoleni z wysokiego standardu nowego obiektu jak i niepowtarzalnego otoczenia, będącego początkiem nowej dzielnicy lotniskowej, w której znajdą miejsce nie tylko na pracę, ale również spędzanie czasu wolnego.

Jak dodaje Michał Dargacz budynek spełnia wiele wysokich wymagań technicznych gwarantujących, że będzie efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska i komfortowy. Na uwagę zasługuje również standard akustyczny biurowca - wykonawcy zadbali, aby nie było żadnych przekroczeń poziomu hałasu w budynku, biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne zewnętrzne źródła dźwięku. 

 

Prawie 1,5 mln pasażerów w tym roku w Porcie Lotniczym Gdańsk. Kiedy uda się odrobić starty

 

Alpha to pierwszy z siedmiu budynków planowanych na lotnisku w ramach Airport City Gdańsk. Biurowiec ma sześć pięter i dwie kondygnacje podziemne. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. W Alphie zaplanowano biura i strefę gastronomiczno-usługową. Projektowana jest także strefa sportu i rekreacji.

Inwestycja jest finansowana z obligacji emitowanych przez Port Lotniczy Gdańsk przy udziale Banku Pekao S.A. i ze środków własnych spółki. Za wynajem powierzchni komercyjnej odpowiedzialna jest spółka Jones Lang LaSalle. Szczegóły projektu Airport City Gdańsk.

 

TV

100-lecie ulicy Krętej