• Start
  • Wiadomości
  • Więcej pieniędzy na projekt Nowej Politechnicznej. Budowa rozpocznie się za dwa lata

Więcej pieniędzy na projekt Nowej Politechnicznej. Budowa rozpocznie się za dwa lata

Już za 24 miesiące będzie gotowy projekt linii tramwajowej łączącej Piecki – Migowo z Wrzeszczem. Władze miasta zadecydowały o zwiększeniu budżetu na opracowanie projektu Nowej Politechnicznej (trasa Gdańsk Południe-Wrzeszcz). W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty, które przewyższały pierwotne założenia finansowe.
02.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa Politechnicza
Nowa Politechniczna - tędy będzie przebiegać
mat. pras.

 

 

- Konsekwentnie stawiamy na rozwój linii tramwajowych w Gdańsku, a GPW to istotny element łączący taras górny i dolny naszego miasta - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Nie możemy odkładać jego realizacji. Samo przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami to około dwa lata, plus czas przeznaczony na budowę. Zamierzamy wystąpić o fundusze unijne na realizację tego projektu, tak jak to było w przypadku Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej (GPKM). Mam nadzieję, że również z pełnym sukcesem. 

Na opracowanie projektu Nowej Politechnicznej pierwotnie zabezpieczono w budżecie 1,6 mln złotych. Wpłynęły dwie oferty, które przekroczyły tę kwotę. Biorąc pod uwagę istotę projektu, władze miasta zadecydowały o zwiększeniu budżetu na dokumentację projektową. Oferty w przetargu są znane od 26 stycznia. 

  • Konsorcjum firm, lider: Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA – 4 880 640 zł 
  • Mosty Katowice SA – 8 188 000 zł 

Obecnie złożone dokumentacje podlegają analizie. Następnie biuro projektowe, które zaproponowało najkorzystniejszą cenę, zostanie wezwane do uzupełnienia dokumentów. Dopiero po ich weryfikacji ogłoszona zostanie informacja o wyborze oferty.

 

Trasa tramwajowa Gdańsk Południe - Wrzeszcz (nazywana także Nową Politechniczną) to nowa linia, która docelowo ma połączyć górny i dolny taras Gdańska. Trasa drogi częściowo przebiegać będzie nowym śladem (przez tereny obecnie niezagospodarowane) jak i w śladzie istniejących dróg, które zostaną przebudowane i dostosowane do wymogów projektowanej drogi i trasy tramwajowej. 

W pasie Nowej Politechnicznej zaprojektowana zostanie dwutorowa linia tramwajowa, która rozpoczynać się będzie od skrzyżowania Jaśkowa Dolina z ul. Rakoczego dalej ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńską. Projekt uwzględni poprowadzenie tramwaju 350-metrowym tunelem wzdłuż ul. Wileńskiej, w okolicy ul. Migowskiej i Morenowej. Według założeń koncepcyjnych, tramwaj ma biec dalej obok ul. Sobieskiego i nieistniejącą jeszcze ul. Nową Politechniczną. W al. Grunwaldzką tramwaj ma włączyć się z ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Projektant ma uwzględnić możliwość etapowania inwestycji. 

Projekt trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz będzie uwzględniać nie tylko linię tramwajową, ale także drogi i trasy rowerowe. Aby umożliwić poprowadzenie tramwaju nową trasą dokumentacja zawierać będzie m.in. przebudowę Jaśkowej Doliny, kilometrowego odcinka ul. Wileńskiej czy ul. Do Studzienki. Inwestycja wymusi także kompleksową przebudowę sieci podziemnych, w tym przebudowę kanalizacji deszczowej i systemu odwodnienia. Dokumentacja ma być gotowa do końca 2022 r. 

Projekt Nowej Politechnicznej powstanie na podstawie koncepcji przygotowanej przez spółkę Mosty Katowice. Według umowy projektanci tej firmy mieli również opracować dokumentację projektową. Z uwagi na przedłużające się uzgodnienia koncepcji umowa ze spółką została rozwiązana, w związku z czym konieczne było ogłoszenie nowego przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej.

oprac. AU

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury