Mija rok od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przyjdź na gdański wiec solidarności 24 lutego

Jesteś świadomy/świadoma, jak wielką katastrofą dla Polski i Zjednoczonej Europy byłaby przegrana Ukrainy w wojnie z putinowską Rosją? Jeśli tak - nie może Cię zabraknąć w piątek, 24 lutego, pod gdańskim Pomnikiem Poległych Stoczniowców. O godz. 18. rozpocznie się tam wiec solidarności z Ukraińcami, którzy płacą krwią i uchodźstwem za obronę swojej wolności i niepodległości. 
14.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w czerwonej kurtce stoi pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, trzyma kartkę na której namalowane są flagi Polski i Ukrainy, a także napis: Polacy solidarni z Ukrainą. Za jej plecami, pod pomnikiem widać powiewającą flagę w barwach Ukrainy
Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców to miejsce niezwykle ważne dla polskiej tradycji walki o wolność i demokrację. W ostatnich latach stało się ważne również dla mieszkających w Gdańsku Ukraińców i Białorusinów. Nz. uczestniczka manifestacji solidarności z Ukrainą, która odbyła się w marcu zeszłego roku - krótko po rozpoczęciu inwazji przez Rosjan
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Piotr Grzelak: “Powinniśmy być razem z Ukraińcami”

Organizację wiecu zapowiedział  Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. 

- Głęboko wierzymy w to, że Ukraina idzie ku zwycięstwu, ale to nie jest zwycięstwo łatwe, to jest zwycięstwo okupione krwią naszych przyjaciół Ukraińców - mówi Piotr Grzelak. - Bądźmy razem 24 lutego na Placu Solidarności o godz. 18 w bardzo symbolicznym dla nas miejscu, pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. W tym momencie powinniśmy być razem z Ukraińcami - tam w Ukrainie, i z Ukraińcami naszymi gośćmi, którzy cały czas w dużej liczbie są w Gdańsku i tworzą gdańską wspólnotę.    

Nasza podstrona Gdańsk z Ukrainą

Gdańsk z Ukrainą: pamiętajmy nie tylko o walczących 

Rok po rosyjskiej inwazji w Polsce przebywa ponad 1,5 mln uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, głównie kobiet i dzieci. W samym Gdańsku jest to co najmniej 20 tysięcy osób. 

Część uchodźców jest z nami od jedenastu miesięcy, wśród nich żony i dzieci żołnierzy walczących na froncie w szeregach ukraińskiej armii - także heroicznych obrońców Azovstalu. Niektórzy przybyli niedawno. Wszyscy potrzebują pomocy w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości - tę pomoc niosą gdańskie organizacje pozarządowe, osoby prywatne, gmina Gdańsk. W tej masie są dary i zaopatrzenie wysyłane TIR-ami do Ukrainy oraz wsparcie udzielane uchodźcom na miejscu,

Generatory prądu i specjalne namioty jadą na Ukrainę. Zakupiono je dzięki hojności gdańszczan

Uchodźczynie i uchodźcy z Ukrainy w oczekiwaniu na powrót do ojczyzny pracują i uczą się w naszym mieście, są często aktywnymi obywatelami naszej społeczności.

Nie tylko pomoc. Ukraiński biznes szuka partnerów w Gdańsku i w Polsce

Gdańsk z Ukrainą - od naszej solidarności wciąż dużo zależy

Ostatnio - w grudniu ub. roku - z Gdańska do Ukrainy, za pośrednictwem Lwowa, trafiło 19 generatorów prądu, w tym trzy jednostki dużej mocy. Do Charkowa i Chersonia - niemal na linię frontu - gdański samorząd przekazał cztery tzw. Namioty Niezłomności, które są ogrzewane, co w warunkach zimowych ma ogromne znaczenie dla ludzi, którzy wskutek codziennego rosyjskiego ostrzału stracili dach nad głową.

Szykowany jest kolejny transport.

Zimą pamiętajmy o Ukrainie. Grupa Valentyna prowadzi zbiórkę ciepłej odzieży i innych artykułów

TV

To przedszkole jest wzorem