Ćwiczą do widowiska, będą też iluminacje. W piątek przyjdź na otwarcie Kunsztu Wodnego

Już w piątek wieczorem, 22 września, czeka nas widowisko na inaugurację Kunsztu Wodnego - nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej. W programie: 10-minutowy pokaz dynamicznych iluminacji, występy taneczne artystów, zabawa przy bitach znanej z berlińskich klubów DJ-ki Femdelic. Wszystko to w budynku, ale i wokół niego. Na sobotę i niedzielę przygotowano tematyczne spacery, debaty, pokazy filmowe, rodzinne warsztaty i koncerty. Wydarzenia są bezpłatne, na niektóre obowiązują zapisy.
20.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dobrykunszt
Organizatorzy zapraszają na otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11, które odbędzie się 22 września 2023 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Oficjalne „wodowanie” nowej siedziby IKM w piątek 

Trwają przygotowania do widowiska, które uświetni otwarcie Kunsztu Wodnego - nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, znajdującej się po sąsiedzku z Forum Gdańsk. Inauguracja odbędzie się wieczorem i ma być bardzo efektowna m.in. za sprawą dynamicznych iluminacji, a także bogactwa kreacji tanecznych, dla których przygotowano zróżnicowane układy choreograficzne. Do współpracy zaproszono artystów lokalnej sceny. 

Pokaz świetlno-dźwiękowy autorstwa IP Group (Jakuba Lecha, Bogumiła Misali i Dominiki Kluszczyk) oraz Ani Haudek ożywi budynek, odkryje jego możliwości i potencjał.

Po obejrzeniu pokazu i oficjalnym „wodowaniu” nowej siedziby IKM organizatorzy zapraszają do środka, na artystyczne widowisko choreograficzne. Wśród widzów inauguracji będą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak.

Ponad 100 różnych zajęć i warsztatów czeka w domach kultury GAK

- Zaprosimy publiczność do doświadczania tańca w różnoraki sposób - mówi Kasia Wolińska, która odpowiada za choreografię widowiska. - Od klasycznej, scenicznej i frontalnej choreografii w audytorium, przez interwencje choreograficzne i performatywne w foyer, jak i sytuacje studyjne do oglądania ze wszystkich stron na sali warsztatowej.

ZOBACZ FILM Z PRÓBY PRZED POKAZEM NA INAUGURACJĘ KUNSZTU WODNEGO:

17 tancerek i tancerzy, potem DJ-ka Femdelic  

Publiczność zobaczy zarówno matematyczną choreografię opartą na elementach tańca klasycznego i release, grupową improwizację opartą na partyturze i operująca footworkiem, pracę na podłodze wraz z partnerowaniem, jak i powolne choreografie pracujące z tkaniną i formą. Pojawią się także elementy klasycznego tańca japońskiego. 

"Wspólnie dla klimatu" - dwa dni debat i spotkań. 28-29 września w AmberExpo

Materiały choreograficzne będą również obecne w wideo przygotowanych we współpracy z Jakubem Lechem z IP Group. Całości dopełnią kostiumy tworzące postaci codzienne i fantastyczne, grające z forma, tekstura i kolorem. 

W Widowisku weźmie udział 17 trójmiejskich tancerzy i tancerek: Ludwiga Andruszkiewicz, Daria Bogdanowicz, Katarzyna Chmielewska, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Tatiana Dziewanowska, Artur Grabarczyk, Agata Gregorkiewicz, Magda Jędra, Róża Kołoda, Natalia Murawska, Joanna Nadrowska, Kalina Porazińska, Patrycja Ruszkowska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska-Gmerek, Zofia Wieteska, Anna Zglenicka. W wydarzeniu wezmą udział także muzycy Oleg Dziewanowski oraz Michał Zienkowski.

Na koniec piątkowego wieczoru, do wspólnej celebracji na parkiecie zaprosi wszystkich DJ-ka Femdelic, znana za berlińskich klubów.

dobryIKM

IKM na sobotę, 23 września 

Spotkanie z artystami tworzącymi zaimprowizowany w sercu budynku Bar Wodny rozpocznie sobotnie otwarcie nowego miejsca. Tea Andreoletti i Eero Yli-Vakkuri oferować będą wodę pochodzącą z różnych części Gdańska. Zaplanowano kilka tematycznych spacerów, otwarcie instalacji dźwiękowej Marcina Dymitera „Linie i fale”, pokaz gdańskiej produkcji „Genius Loci” i rozmowę z jej twórcami, a także pierwszą z cyklu Rozmów o stanie świata z udziałem Stefana Chwina, Małgorzaty Lebdy, Magdaleny Kicińskiej, Dariusza Rosiaka i Tomasza Stawiszyńskiego, którą poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Zostań sponsorem renowacji średniowiecznych zworników sklepienia w kościele św. Mikołaja

Sobotni wieczór zakończy koncert prowadzonego przez Kamila Patera zespołu Wodecki Twist Sweet ‘90s z Natalią Przybysz i Pauliną Przybysz, wokalistami: Wiktorem Dydułą, Piotrem Odoszewskim, Dawidem Tyszkowskim i Wiktorem Waligórą oraz muzykami: Michałem Ciesielskim, Hubertem Pilarskim, Anną Prokopczuk-Kwapniewską, Andrzejem Rękasem, Kubą Staruszkiewiczem, Olem Walickim, Michałem Wandzilakiem i Tomaszem Ziętkiem.  

Kasia WolińskaIKM
Nz. Kasia Wolińska odpowiada za choreografię artystycznego widowiska, które zainauguruje otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku
fot. Michał Ramus

Niedziela w IKM dla rodzin z dziećmi 

Niedzielny program otwarcia jest skupiony głównie na rodzinach z dziećmi. Otworzą go poranek filmowy, warsztaty literackie z Sherlockiem Holmesem i taneczno-ruchowe Roztańczone Rodziny. Młodych czytelników i czytelniczki zapraszamy na spotkanie z Weroniką Ancerowicz, autorką książek „Mój kumpel jest dziewczyną”, „Maybe you”. Popołudniu odbędzie się koncert ukochanego przez dzieci zespołu Czereśnie. 

V Gdańskie Targi Książki z frekwencyjnym sukcesem: 47 tys. uczestników, tłumy na spotkaniach

Przez cały weekend otwarcia dostępna będzie bezpłatnie makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. W niedzielę zaplanowano również warsztaty rodzinne „Co to jest Kunszt Wodny?”. W sobotę i niedzielę także „Zobaczmy poezję”, czyli wiersze poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności oraz z projektu Versopolis zwizualizowane przez sztuczną inteligencję.  Zajrzymy do sal warsztatowych, w których prezentowana będzie instalacja IP Group „Transforma” oraz wideo „Falling Free” w reżyserii Jakuba Wittchena, a także wychylimy się w przeszłość, patrząc z balkonu z widokiem na Wały Jagiellońskie na budynek LOT-u sprzed 100 i 50 lat odtworzony w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. 

Na większość wydarzeń, w tym piątkowe artystyczne otwarcie, wstęp jest wolny. Na warsztaty, koncerty, debatę „Rozmowy o stanie świata” i filmy obowiązują zapisy (bezpłatne wejściówki). Zapisy dostępne na stronie: www.bilety.ikm.gda.pl.

Szczegółowy program i informacje 

  • Kasia Wolińska urodziła się w Gdańsku. Jest absolwentką wydziału Tańca i Choreografii Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także wydziału Tańca i choreografii na HZT Inter-University Centre for Dance (Międzyuniwersyteckim Centrum Tańca) w Berlinie. Ukończyła również Wydział Antropologii Kultury Uniwersytet Łódzki. W swojej pracy Wolińska bada relacje między tańczącym ciałem a polityką. Taniec jest dla niej fenomenem zanurzonym w historii i współczesnych warunkach produkcji. Swoje autorskie prace pokazywała m.in. w HAU w Berlinie, Judson Church w Nowym Jorku, Teatrze Nowym i Teatrze Studio w Warszawie, Het Veem w Amsterdamie.
  •  IP Group to interdyscyplinarny kolektyw artystyczny założony w 2009 roku, który poprzez dźwięk, wideo i architekturę integruje sztuki wizualne i performatywne. IP Group porusza się w obszarze improwizacji z gruntu devised theatre, działań transmedialnych i eksperymentów audiowizualnych. Twórcy poddają analizie wybrane aspekty medialne, łącząc narzędzia cyfrowe i analogowe projektują wielowymiarowe środowiska immersyjne. W skład grupy wchodzą: Jakub Lech, Bogumił Misala i Dominika Kluszczyk.
  •  Ania Haudek, architektka, scenografka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracowała w biurach architektonicznych: +48, Major Architects, MPP Maćków. Autorka scenografii do wielu performansów i spektakli teatralnych.
  • Widowisko choreograficzne realizowane jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki, który finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej. Program realizowany we współpracy z Zakładem Kulturalnym. 
  • Bar Wodny realizowany jest w ramach projektu Laboratorium badań nad szczęściem, życie po komofortocenie Goethe-Institut, Fundacji Bęc Zmiana, Zentrum für Kunst und Urbanisik (Berlin), przy wsparciu m.st. Warszawy, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie we współpracy z instytucjami, takimi jak Akademia Sztuk Pięknych Katowice, BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Stowarzyszenie Media Dizajn (Szczeciński Inkubator Kultury), Galeria Arsenał w Białymstoku.

 opr. AK