• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: Octopus Film Festiwal, Festiwal Szekspirowski, koncert w amfiteatrze...

Weekend: Octopus Film Festiwal, Festiwal Szekspirowski, koncert w amfiteatrze...

Aktorka Tamara Arciuch będzie gwiazdą niedzielnego koncertu w amfiteatrze Orana. W ten weekend nie zabraknie też atrakcji dla dzieci, miłośników teatru i kina - dobiegają końca 26. Festiwal Szekspirowski i Octopus Film Festival.
( Publikacja: 05.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spektakl „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” (reż. Štěpán Pácl) zakończy 26. Festiwal Szekspirowski
Spektakl „Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie” (reż. Štěpán Pácl) zakończy 26. Festiwal Szekspirowski
mat. prasowe

Czy znasz kobiety gdańskiej nauki? Wyjątkowe badaczki i liderki uhonorowano wystawą

Jeszcze tylko do soboty, 6 sierpnia, trwa zainaugurowany 27 lipca 26. Festiwal Szekspirowski. Tegoroczne wydarzenia odbywają się pod hasłem „Między niebem a sceną. Po burzy?”, i zgodnie z nim w programie znalazło się aż kilka inscenizacji „Burzy” Williama Szekspira, oraz sceniczne interpretacje innych jego słynnych dzieł.

W piątek, 5 sierpnia, na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zobaczyć można spektakl „Hamlet.motion” (Polska) w ramach SzekspirOFF - o godzinie 19:30. Odwołując się do klasycznych realizacji dzieł Szekspira z epoki, postacie żeńskie będą performowane przez zespół składający się z młodych mężczyzn. Motion rozumiane jest tutaj jako regularny, minimalistyczny ruch w przestrzeni, w grupie i wspólnocie, która idzie w określonych interwałach zmieniających się w każdym z aktów. Reżyseria: Dawid Żakowski, dramaturgia: Patrycja Babicka, choreografia: Daniela Komędara - Miśkiewicz. Niestety, biletów juz nie ma.

O godzinie 21:30 w ramach SzekspirOFF zobaczymy natomiast spektakl „How Beauteous Mankind Is?” Teatru Święto Snów (Polska). Spektakl zostanie zagrany na scenie Malarnia Teatru Wybrzeże, bilety wyprzedane.

Teatr Narodowy w Brnie zmierzy się zaś z pytaniami o tożsamość i kryzys jednostki. W piątek i sobotę, 5 i 6 sierpnia, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zaprezentuje „Wieczór Trzech Króli albo co chcecie” w reżyserii Štěpána Pácla. Na uwagę zasługuje zjawiskowa scenografia zaprojektowana przez Dragana Stojčevskiego. Będzie można zobaczyć ośmiometrową falę oraz hektolitry wody. Oba wystawienia rozpoczną się o godzinie 18:00. Są bilety - 75-105 zł.

Dodatkowo, przed ostatnim spektaklem, w sobotę, w godzinach 10:00-13:00 odbędą się warsztaty aktorskie z reżyserem Štěpánem Páclem. Na to ciekawe wydarzenie organizatorzy zapraszają do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Bilety: 45 zł.

Pierwsze dni 26. Festiwalu Szekspirowskiego za nami. Co zapamiętamy? RECENZJE

Tegoroczna edycja Octopus Film Festival to 49 filmów na 67 seansach w 9. lokalizacjach, do tego dochodzą spotkania z twórcami i niespodzianki
Tegoroczna edycja Octopus Film Festival to 49 filmów na 67 seansach w 9. lokalizacjach, do tego dochodzą spotkania z twórcami i niespodzianki
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Natomiast do niedzieli, 7 sierpnia, trwa w Gdańsku Octopus Film Festival - wydarzenie dla miłośników kina gatunkowego. W programie znalazły się znane z poprzednich odsłon: Konkurs Główny, cykle tematyczne, retrospektywy, pokazy specjalne, spotkania i warsztaty, ale też zupełnie nowe, ciekawe elementy. Wydarzenia odbywają się m.in. w B90 i okolicznych terenach i halach stoczniowych, oraz w Multikinie.

Program i szczegóły: 5. Octopus Film Festival. Kultowe horrory, seanse partycypacyjne i hołd dla Tomasza Knapika.

 

 

W sobotę, 6 sierpnia, dźwięki muzyki wypełnią Teatr Leśny we Wrzeszczu (ul. Jaśkowa Dolina 45) za sprawą II Festiwalu Ireny Jarockiej, który podtrzymuje pamięć o wybitnej wokalistce i aktorce, a do tego promuje wokalistów, głównie tych, którzy dopiero rozpoczynają muzyczną przygodę.

Irena Jarocka Irena Jarocka w młodości i początkach kariery związana była z Gdańskiem. Pamięć o niej w sobotę uczczą artyści w Teatrze Leśnym
Irena Jarocka Irena Jarocka w młodości i początkach kariery związana była z Gdańskiem. Pamięć o niej w sobotę uczczą artyści w Teatrze Leśnym
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

- Festiwalowi towarzyszy konkurs wokalny. Uczestnicy nadsyłają swoje zgłoszenia na eliminacje. Następnie troje laureatów powalczy o główną nagrodę na scenie Teatru Leśnego w Gdańsku, gdzie zaśpiewają największe przeboje Ireny Jarockiej w koncercie laureatów. Zostaną wtedy ponownie ocenieni przez jury w składzie: Krystyna Stańko, Krzysztof "Jary" Jaryczewski i Joanna Kraińska - zapraszają organizatorzy.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Wanda i Banda. Tradycją i celem Festiwalu jest honorowanie wybitnych polskich wokalistek Nagrodą Ireny Jarockiej. Tegoroczna nagroda specjalna Karminowy Motyl, powędruje w ręce piosenkarki Wandy Kwietniewskiej. Artystka znana z występów w grupach Lombard, Vist czy właśnie Wanda i Banda. Aktywna zawodowo jest od 1979 roku i ma na swoim koncie wiele przebojów, które zaśpiewa podczas sobotniego koncertu: „Nie będę Julią”, „Śmierć w Dyskotece” czy „Hi-Fi Superstar”.

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 30 zł.

Spektakl „Piraci dobrej roboty”, na podstawie książki Joanny Mueller, Teatr Miniatura zaprezentuje w ramach cyklu teatralnego w oruńskim Amfiteatrze Orana
Spektakl „Piraci dobrej roboty”, na podstawie książki Joanny Mueller, Teatr Miniatura zaprezentuje w ramach cyklu teatralnego w oruńskim Amfiteatrze Orana
mat. Miejskiego Teatru Miniatura

W niedzielę, 7 sierpnia, Scena Muzyczna GAK tradycyjnie zaprasza najmłodszych wraz z rodzinami do Parku Oruńskiego na kolejny wyjątkowy spektakl teatralny. Tym razem w Amfiteatrze Orana zaprezentuje się nasz rodzimy Teatr Miniatura ze spektaklem „Piraci dobrej roboty”, który powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. 

To specjalny projekt teatralny, który pozwala zapoznać się z Biblioteką i jej księgozbiorem. Reżyserkę spektaklu Annę Wolszczak zainspirowała wydana przez Biuro Literackie książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller, która we wspaniały sposób bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. 

- Jej wierszowiązałki kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow - mówią twórcy. - Pomysły na elementy scenografii i lalki scenografki i kostiumografki Marty Kodeniec pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. 

W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów jak trolle, bojaki czy Wieloryb-Niedoryb wybiera się Mama z synkiem Kacprem. Muzykę stworzyła Paulina Derska, młoda kompozytorka, autorka muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów krótkometrażowych, a także m.in. dwukrotna finalistka Young Talent Award na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Początek o godzinie 12:00. Spektakl tłumaczony będzie na polski język migowy. Wstęp wolny.

Tamara Arciuch będzie gwiazdą niedzielnego koncertu w Amfiteatrze Orana. Nz. aktorka wraz z muzykami podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Tamara Arciuch będzie gwiazdą niedzielnego koncertu w Amfiteatrze Orana. Nz. aktorka wraz z muzykami podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
fot. Anna Bobrowska / KFP

Wieczorem tego samego dnia odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie z cyklu Letnich koncertów w Amfiteatrze Orana. Wystąpi jedna z najbardziej znanych polskich aktorek - Tamara Arciuch

Zadebiutowała na scenie w 1997 roku rolą Heleny w spektaklu „Pan Jowialski” Krzysztofa Orzechowskiego w Teatrze Ludowym w Krakowie. Grała także w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, mogliśmy ją również oglądać w roli Roxie Hart w musicalu „Chicago” na scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. 

Na dużym ekranie zaczynała w 1997 roku, gdzie grała w filmie sensacyjnym Jarosława Żamojdy „Młode wilki ½”, później zagrała m.in. postać Kaśki Wojnarówny, panny młodej w filmie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele”. Jej pierwszą ważną rolą serialową było granie Moniki Rozdrażewskiej w serialu „Adam i Ewa”, potem przyszły role Pięknej Nieznajomej w serialu „Halo Hans!”, i Anny Gruszyńskiej w serialu „M jak miłość”. Ogólnopolską rozpoznawalność przyniosła jej rola Karoliny Łapińskiej w serialu TVN „Niania”. W 2007 roku w parze z Łukaszem Czarneckim została półfinalistką siódmej edycji programu rozrywkowego TVN „Taniec z gwiazdami”.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Premiera! KIM JEST PAN SCHMITT? na Scenie Letniej i w Starej Aptece