5. Octopus Film Festival. Kultowe horrory, seanse partycypacyjne i hołd dla Tomasza Knapika

Sześć dni w industrialnych przestrzeniach Gdańska, 49 filmów na 67 seansach (w tym jeden ukryty!), dziewięć lokalizacji, tyle samo polskich premier, spotkania z twórcami, oryginalne sekcje i niepowtarzalna atmosfera - Octopus Film Festival wynurzy się z Bałtyku już 2 sierpnia 2022 roku. Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta. 
31.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środku w głębi ekran, na którym wyświetlają się kolorowe postacie, przed ekranem ludzie siedzą na krzesłach, fotelach kinowych
Festiwal filmowy Octopus w 2021 roku - tradycyjny widok i klimat festiwalu
fot. Michał Algebra

Jarmark św. Dominika. Teatr dla malucha, koncerty dla młodzieży, gra dla całej rodziny

Podczas festiwalu Octopus pokazy z lektorem

Na widzów jak zwykle czekają różnorodne i nietuzinkowe wydarzenia. W tym roku Michał Milowicz, naczelny gangus polskiego kina, przeczyta na żywo absolutny top kina gangsterskiego czyli brytyjski „Przekręt” w reż. Guya Ritchiego wcielając się w każdą z głównych ról, kontynuując octopusową tradycję pokazów z lektorem. A jeśli mowa o pokazach z lektorem, nie sposób zapomnieć o Tomaszu Knapiku, wieloletnim współpracowniku i przyjacielu Octopusa, który zmarł w zeszłym roku. Aby uczcić jego pamięć, podczas tegorocznej edycji festiwalu zostaną zaprezentowane dwa filmy z epoki kaset wideo czytane charakterystycznym głosem Tomasza Knapika: „Amerykańskiego nindżę” z Michaelem Dudikoffem i „Ponad szczytem” z Sylvestrem Stallone’em.

Kultowe kino gatunku

W ramach Konkursu Głównego zostanie zaprezentowanych aż 12 najciekawszych i najbardziej zaskakujących filmów gatunkowych z całego świata, które nie były wcześniej pokazywane w polskich kinach: m.in. „Pisklę” – tegoroczny film otwarcia i połączenie horroru, baśni i coming-of-age story; „Moloch” – pełnokrwisty folk horror łączący w sobie inspiracje holenderskimi legendami i współczesnym kinem grozy spod znaku „Hereditary” i „Reliktu” będące fascynującym studium rodzinnej klątwy, która naznacza swoim piętnem kolejne pokolenia; „Świnka” – krwawy obraz pełnymi garściami czerpiący i z „Carrie”, i z „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” zadając ciekawe pytania związane z dorastaniem i okrucieństwem nastolatków, tworząc być może pierwszy w historii kina horror, w którym potworem jest fat shaming czy „Badman” – pierwszorzędne komediowe szaleństwo, będące w równej mierze parodią filmów Marvela i DC, slapstickowym widowiskiem czerpiącym pełnymi garściami z klasyków gatunku i niepoprawnym politycznie filmowym memem.

Po seansach widzowie będą mogli ocenić konkursowe tytuły i przyznać - po raz trzeci w historii Octopusa - Nagrodę Publiczności festiwalu.

Wspomnień czar na jubileusz 30-lecia NCK - w Centrum św. Jana otwarto wystawę „Recycle-upcycle”  

Autorskie cykle tylko podczas festiwalu w Gdańsku 

W programie także m.in. autorski cykl Jarka Tokarskiego - Horror found footage w hołdzie takim klasykom jak „Blair Witch Project” czy „Paranormal Activity” oraz Dekada grozy - prawdziwa filmowa jazda bez trzymanki po historii polskiego kina grozy lat. 80. zaprojektowana przez Tomka Kolankiewicza, Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która zainauguruje bezprecedensową współpracę pomiędzy gdyńskim świętem polskiego kina, a Octopusem. Do Gdańska zawita pierwszy w Polsce przegląd odrestaurowanych obrazów Doris Wishman - najbardziej aktywnej zawodowo reżyserki amerykańskiego kina gatunkowego, która w latach 60. i 70. nakręciła kilkadziesiąt filmów o nudystach, a później także filmów z charakterystyczną kategorią wiekową X. W jej portfolio można znaleźć między innymi słynne „Nagie na księżycu” i kultowe „Deadly Weapons” z Chesty Morgan w roli głównej.

Kolorowa grafika z napisem Octopus festiwal filmowy

Seanse partycypacyjne, czyli widz też gra w filmie 

Zupełną nowością są pokazy partycypacyjne, czyli angażujące widza ponad standardowy rodzaj filmowego doświadczenia. Podczas seansu „Klubu winowajców” w III LO w Gdańsku widzowie wcielą się w uczniów zmuszonych do garowania w szkole po godzinach, reprezentujących jeden z pięciu typów licealistów, a z kolei podczas seansu „Wojowników” w Galerii Layup w członków nowojorskiego gangu zagrzewanych do walki przez charyzmatycznego przywódcę. W przypadku obu pokazów - przebranie obowiązkowe.

Gdańsk znany i nieznany w wyjątkowych lokalizacjach

Octopus Film Festival od zawsze słynie z oryginalnych lokalizacji korespondujących z klimatem filmu. Zakotwiczony od pierwszej edycji przy industrialnych terenach Stoczni Gdańskiej, czy ul. Elektryków, gdzie odbywa się większość wydarzeń, wykorzystuje te i inne przestrzenie miasta do budowania niepowtarzalnego klimatu festiwalu.

Kino gatunkowe czuje się w Gdańsku wyśmienicie. W tym roku zawita także do Teatru Leśnego ze specjalnym pokazem filmu „Rambo: Pierwsza krew” z okazji 40. rocznicy powstania słynnej amerykańskiej serii z Sylvestrem Stallone. Widzowie będą mogli poczuć się jak bohaterowie „Piły” podczas seansu w bunkrze, ale najwięcej emocji z pewnością wzbudzi Seans Ukryty, gdzie specjalnie zaaranżowane miejsce pokazu oraz sam tytuł filmu do ostatniej chwili są trzymane w tajemnicy.

Joanna Szczepkowska zainaugurowała Monoteatr w Teatrze w Oknie PROGRAM

Legenda włoskiego kina w Gdańsku 

Nagroda za całokształt twórczości - Atramentowa Macka dla legendy włoskiego kina gatunkowego Gdańsk odwiedzi też Enzo G. Castellari, legenda włoskiego kina i reżyser spaghetti westernów („Keoma” z Franco Nero), poliziotteschi („High Crime”, „Street Law”), macaroni combat („Bohaterowie z piekła”) i filmów postapokaliptycznych („Wojownicy Bronksu”) znany z zamiłowania do slow motion i eksperymentalnego montażu. Jego filmy przez całe lata siedemdziesiąte okupowały szczyt włoskiego box office’u. Reżyser otrzyma pierwszą w historii Octopusa nagrodę za całokształt twórczości w kinie gatunkowym - Atramentową Mackę, a w ramach festiwalu odbędzie się też retrospektywa jego twórczości.

Ciemne, industrialen pomieszczenie, z lewej strony widać ekran, na przeciwko siedzą ludzie i patrzą w ekran
Octopus Film Festival słynie z oryginalnych lokalizacji korespondujących z klimatem filmu. Od pierwszej edycji korzysta z industrialnych terenów Stoczni Gdańskiej, czy ulicy Elektryków, gdzie odbywa się wiele wydarzeń festiwalu
fot. Michał Szymończyk

A to nie wszystkie atrakcje 5. Octopus Film Festival - pełny program festiwalu można znaleźć na stronie festiwalu w zakładce PROGRAM.

Bilety w sprzedaży za pośrednictwem strony www.octopusfilmfestival.com lub serwisu goout.net.

5. Octopus Film Festival odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia 2022 roku w Gdańsku. Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Wydarzenie jest objęte mecenatem Miasta Gdańsk, Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Organizatorzy zachęcają do śledzenia bieżących newsów ze świata ośmiornicy za pośrednictwem oficjalnych mediów społecznościowych festiwalu:

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami