• Start
  • Wiadomości
  • Joanna Szczepkowska zainaugurowała Monoteatr w Teatrze w Oknie

Joanna Szczepkowska zainaugurowała Monoteatr w Teatrze w Oknie PROGRAM

Joanna Szczepkowska autorskim programem „Dzikie ballady Adama M.” zainaugurowała tegoroczną edycję festiwalu Monoteatr w Teatrze w Oknie. Kolejne wydarzenia w ramach cyklu odbędą się w sierpniu i we wrześniu. Spotkania z wybitną polską literaturą są bezpłatne.
26.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cykl wakacyjnych prezentacji na ulicy Długiej, przed Teatrem w Oknie, realizowanych pod hasłem „Mistrzowie słowa w oknach”, zainaugurowała Joanna Szczepkowska
Cykl wakacyjnych prezentacji na ulicy Długiej, przed Teatrem w Oknie, realizowanych pod hasłem „Mistrzowie słowa w oknach”, zainaugurowała Joanna Szczepkowska
mat. organizatora

Festiwal Szekspirowski już od środy. Na TE spektakle i wydarzenia są jeszcze wolne miejsca

Festiwal Monoteatr organizowany jest od 2016 roku, i na przestrzeni lat zmieniał nieco swoją formułę. Jednak jego celem pozostaje przybliżenie teatru jednego aktora, czyli monodramu. Pomysłodawcy cyklu: uznawany za jednego z ojców festiwalu monodramu w kraju i na świecie - Wiesław Geras, oraz koordynatorka Teatru w Oknie - Dorota Sentkowska-Sakowicz - zawsze dbają o to, by widzowie mogli doświadczyć różnorodności tej sztuki. Program obejmuje więc zarówno najbardziej tradycyjne realizacje, jak i te raczej współczesne, eksperymentalne i performatywne. Do udziału zapraszani są znakomici artyści, zarówno ci szeroko znani teatralnej publiczności, jak i ci mniej rozpoznawalni, a poruszane przez nich tematy podporządkowane są jednej wspólnej myśli.

Tegoroczna edycja odbywa się w całości na scenie plenerowej przed Teatrem w Oknie przy ulicy Długiej, pod hasłem „Mistrzowie słowa w oknach”. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, a to, że repertuar tworzą prezentacje monodramów i występów opartych na twórczości Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima. Mamy więc same wielkie nazwiska, co już samo w sobie jest interesujące, a fakt, że tę ponadczasową i niezwykle wartościową literaturę usłyszeć możemy w aktorskich interpretacjach stanowi nie lada gratkę.

Nieśmiertelna klasyka w ciekawej odsłonie

Cykl monodramicznych spotkań otworzyła 23 lipca Joanna Szczepkowska spektaklem zatytułowanym „Dzikie ballady Adama M.”.  Aktorka, znana z ról w takich spektaklach teatru telewizji i widowiskach teatralnych, jak „Rewizor”, „Skiz” i „Niespodzianka”, czy filmie „Ostatnie takie trio” w reżyserii Jerzego Obłamskiego, przygotowała autorski program recytatorski oparty o ballady i wiersze Adama Mickiewicza. Publiczność usłyszeć mogła takie utwory, jak „Pani Twardowska”, „Romantyczność”, „Lilie” czy „Świtezianka”, od czasu do czasu pozwalając sobie na interakcję z publicznością.

Dzień później, 24 lipca, na scenie plenerowej Teatru w Oknie zaprezentowała się Dorota Kaczor, która przygotowała komediowy monodram z piosenkami z repertuaru m.in. Violetty Villas, Hanki Ordonówny, Ireny Kwiatkowskiej, Zdzisławy Sośnickiej, Zofii Terne i Ireny Santor.

Monodram Dariusza Kowalskiego „Jeszcze słowo” to wyprawa w głąb poetyckiego świata Cypriana Norwida, zaskakująca, pełna przygód i nagłych zwrotów akcji, niezwykła, tak jak niezwykłe było życie poety
Monodram Dariusza Kowalskiego „Jeszcze słowo” to wyprawa w głąb poetyckiego świata Cypriana Norwida, zaskakująca, pełna przygód i nagłych zwrotów akcji, niezwykła, tak jak niezwykłe było życie poety
mat. ogranizatora

Nie przegap monodramów w sierpniu i we wrześniu

Kolejne spotkanie z mistrzami słowa i monodramu odbędzie się 19 sierpnia - o godzinie 19:30 na scenie plenerowej przed Teatrem w Oknie wystąpi Kamil Suszczyk z programem „Odejście głodomora” na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Adaptacja i reżyseria: Michał Rzepka. Wykonanie: Kamil Suszczyk. Choreografia: Jacek Owczarek.

20 sierpnia o tej samej godzinie zobaczymy Dariusza Kowalskiego i jego „Jeszcze słowo” na podstawie wierszy Cypriana Kamila Norwida. To wyprawa w głąb poetyckiego świata Cypriana Norwida, pełna przygód i nagłych zwrotów akcji, wzbogacona niezwykłym brzmieniem liry korbowej, która wprowadza nas w świat nieznanych dotąd dźwięków. Reżyseria: Dariusz Kowalski, wykonuje: Dariusz Kowalski. Muzyka: Joachim Mencel.

21 sierpnia o godzinie 19:30 Sławomir Holland wystąpi w spektaklu „Nic nowego pod słońcem” na podstawie tekstów Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Benedykta Hertza, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana, Oskara Kanitza, Antoniego Słonimskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Scenariusz i opieka artystyczna: Jacek Bursztynowicz, wykonuje: Sławomir Holland.

Na zakończenie tegorocznej edycji Monoteatru, 3 września, o godzinie 19:30 wystąpi królowa teatru jednego aktora: Irena Jun, z monodramem „Pan Tadeusz” na podstawie dzieła Adama Mickiewicza. 

Przed każdym spektaklem odbywa się spotkanie wprowadzające, po spektaklach rozmowy z twórcami. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje, Edycja 2022. Organizator: Teatr w Oknie, Fundacja Theatrum Gedanense. Partner: Gdański Teatr Szekspirowski.

TV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim