• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Szekspirowski właśnie się rozpoczął. Są jeszcze bilety na spektakle

Festiwal Szekspirowski właśnie się rozpoczął. Na TE spektakle i wydarzenia są jeszcze wolne miejsca

Od 27 lipca do 8 sierpnia odbywa się tegoroczna, 26. edycja Festiwalu Szekspirowskiego, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense. Są jeszcze bilety na część spektakli i wydarzeń, w tym na oficjalną inaugurację 26. Festiwalu, podczas której zostanie pokazana „Burza” w reżyserii Alessandro Serry z Teatro Stabile di Torino - Teatro Nazionale z Włoch. Przybliżamy, co dzieje się w pierwszych dniach festiwalu.
27.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
„Hamlet on the Road” - pełen przewrotnego humoru żałobny musical inspirowany poetyką nomadycznych lalkarzy powinien trafić do wszystkich, w tym do młodzieży. Spektakl w ramach 26. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie
„Hamlet on the Road” - pełen przewrotnego humoru żałobny musical inspirowany poetyką nomadycznych lalkarzy powinien trafić do wszystkich, w tym do młodzieży. Spektakl w ramach 26. Festiwalu Szekspirowskiego zobaczymy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie
mat. organizatora

Środa, 27 lipca - pierwszy dzień Festiwalu Szekspirowskiego

W środę, 27 lipca, już w ciągu dnia odbędzie się preludium do tegorocznej odsłony festiwalu - w godzinach 11:00-14:00 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40, sala 209) Daniel Odija i Wojciech Stefaniec poprowadzą warsztaty „Podstawy tworzenia komiksu”. Wydarzenie odbywa się w ramach towarzyszącego cyklu „Wokół komiksu”, dla którego inspiracją jest plakat tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego - zaprojektowany przez Johna Stanisci, amerykańskiego artystę i twórcę komiksów m.in. dla Marvela. 

Na warsztatach będzie można poznać elementy historii komiksu i najciekawsze współczesne trendy europejskie, a także nauczyć się podstaw tworzenia autorskich etiud komiksowych - od techniki rysowania tuszem, przez sposób zapisywania dymków, aż do szerszej kompozycji planszy i rozkładówki. Każdy uczestnik spróbuje samodzielnie stworzyć pracę, nawiązującą do motta Festiwalu Szekspirowskiego: „Między niebem a sceną. Po burzy?”. Na zajęciach przedstawione zostaną także podstawy technik opowiadania historii, budowania napięcia i punktów zwrotnych i konstruowania bohatera. 

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od 14. roku życia i dorosłych. Bilety: 45 zł.

Natomiast o godzinie 19:00, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) odbędzie się uroczysta inauguracja 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Zobaczymy „Burzę” w reżyserii włoskiego twórcy Alessandro Serry, znanemu już gdańskiej publiczności - w 2018 roku prezentowana tu była jego inscenizacja „Makbeta”. Tym razem Włoch zabierze widzów do szekspirowskiego świata bratobójczej wojny na scenie elżbietańskiej, która przemieni się liczącą 278 m2 tajemniczą i mroczną Wyspę Prospero.

Bilety: 90-105 zł.

Włoski reżyser Alessandro Serra i jego zespół na tegorocznej odsłonie festiwalu pokażą nową adaptację „Burzy”, wierną utworowi Szekspira, która odsłania polityczny wymiar tej sztuki
Włoski reżyser Alessandro Serra i jego zespół na tegorocznej odsłonie festiwalu pokażą nową adaptację „Burzy”, wierną utworowi Szekspira, która odsłania polityczny wymiar tej sztuki
fot. Alessandro Serra

Czwartek, 28 lipca

W czwartek, 28 lipca, o godzinie 18:00, w Operze Bałtyckiej (al. Zwycięstwa 15) będzie można przyjrzeć się efektowi współpracy Glad Teater i HamletScenen z Danii - teatrowi tańca współczesnego. Opowiadająca o marzeniach i przeznaczeniu „Burza” w wykonaniu Janicka Pihla Nielsena, Dana Rolanda Lunda i Pieta Gitz-Johansena, jest minimalistyczna i dokładnie przemyślana. Opiera się na pracy choreograficznej Antonio Quilesa. Bilety: 55-69 zł.

Tego dnia ponownie będzie także okazja, by zobaczyć włoską „Burzę” - spektakl zostanie zagrany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim o godzinie 20:00. Bilety: 75-105.

Piątek, 29 lipca

W piątek, 29 lipca, w ramach cyklu „Burza w Mózgach” w godzinach 15:00-16:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się próba otwarta spektaklu „Andronikus-Synekdocha” w reżyserii Grzegorza Brala, z Teatru Pieśń Kozła, natomiast w Operze Bałtyckiej w tych samych godzinach - próba otwarta spektaklu „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt”. Bilet na każdą z nich: 30 zł.

Ten drugi spektakl, „Romeos&Julias unplagued. Traumstadt”, będący polsko-niemiecką produkcją na nowo odkrywającą historię miłosną Romea i Julii, zobaczymy w piątek, o godzinie 19:00 na scenie Opery Bałtyckiej. Choreografia: Yoshiko Waki, koprodukcja Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu i Bodytalk w Münster. Bilety: 79 zł.

Także w piątek, w Teatrze w Oknie (ul. Długa 50/51) dwukrotnie zaprezentowany zostanie ukraiński spektakl „L_UKR_ECE” w reżyserii Tetiany Shelepko i wykonaniu 19-letniej Khrystyny Bili. To multidyscyplinarny i wielokulturowy projekt oparty na „Gwałcie na Lukrecji” Williama Szekspira, ukraińskich pieśniach ludowych, poezji Tarasa Shevchenko, Łesi Ukrainki i Christiny Bili, świadectwach Owidiusza oraz udokumentowanych historiach kobiet z Kijowszczyzny i Charkowa. Na pierwszy pokaz - o godzinie 17:00 - nie ma już biletów, ale na drugi - o godzinie 20:00 - jeszcze są. Bilety: 35 zł.

Dzień zakończy pokaz spektaklu w ramach SzekspirOFF - na Placu Zebrań Ludowych o godzinie 21:30 zobaczymy polski spektakl „Lear, k**wa!” Teatru A Part. Niestety na to wydarzenie nie ma już biletów.

Sobota, 30 lipca

Festiwalowa sobota, 30 lipca, rozpocznie się kolejnym pokazem spektaklu „L_UKR_ECE” w Teatrze w Oknie - o godzinie 17:00 - ale niestety brakuje już biletów. Te są za to na otwartą próbę spektaklu „Hamlet on the Road” z Czech, która odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30) w godzinach 18:00-19:00. Bilety: 30 zł.

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim o godzinie 19:00 zaprezentowany zostanie natomiast spektakl „Andronicus - Synekdocha” w reżyserii Grzegorza Brala. Teatr Pieśń Kozła próbuje zrozumieć, gdzie leży początek zła w człowieku, posługując się językiem metafor, zarówno werbalnych, jak i zawartych w gestach i ruchu, oferując nowy język teatru - który łączy wielowarstwową ekspresję artystyczną, wyrażoną wewnątrz intertekstualnego dialogu  z klasyką piśmiennictwa kulturowego. Bilety: 55-99 zł.

Dzień zakończy prezentacja w ramach SzekspirOFF - „Pan Zaraz”, Dziki Styl Company, Polska. Odbędzie się o godzinie 21:00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże - niestety brak już biletów.

W muzycznej inscenizacji „Burzy” Teatru Bulandra w Bukareszcie (Rumunia) publiczność zostaje zaproszona na „wyspę dźwięków”, gdzie może obserwować, jak zmienia się rzeczywistość bohaterów
W muzycznej inscenizacji „Burzy” Teatru Bulandra w Bukareszcie (Rumunia) publiczność zostaje zaproszona na „wyspę dźwięków”, gdzie może obserwować, jak zmienia się rzeczywistość bohaterów
fot. Cristian Ivanciu

Niedziela, 31 lipca

W niedzielę, w ramach cyklu „Burza w Mózgach” odbędą się warsztaty teatralne z Grzegorzem Bralem - w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, w sali „Niebo Polskie” (ul. Okopowa 21/27), w godzinach 12:00-15:00. Bilety: 90 zł. 

Natomiast w Teatrze w Oknie w godzinach 12:00-13:00 odbędzie się spotkanie z Johnem Stanisci - poświęcone komiksowi. Bilety: 60 zł.

O godzinie 18:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy kolejną inscenizację „Burzy” - tym razem z Rumunii. Będzie to wyspa dźwięków w dżungli mikrofonów, kabli, instrumentów, kamer i projekcji video w wykonaniu Bulandra Theatre z Rumunii. Nad całością czuwali gwiazda rumuńskiej sceny muzycznej - Ada Milea (odpowiedzialna za muzykę i reżyserię) oraz Andu Dumitrescu (scenografia). Bilety: 25-79 zł.

Festiwalową niedzielę zakończy dwukrotny pokaz spektaklu „Hamlet on the Road” Teatru Radost (Divadlo Radost) z Brna, na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie. To żałobny musical inspirowany poetyką koczowniczych, nomadycznych lalkarzy, w reżyserii Joanny Zdrady. Dzieło, docenione m.in. za przewrotny i wisielczy humor w stylu Tima Burtona, nagrodzone zostało Grand Prix 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu. Na spektakl o godzinie 15:00 brak biletów - są za to jeszcze na spektakl o godzinie 20:00. Cena: 35-49 zł.

To nie koniec. Zobacz program na kolejne, sierpniowe dni festiwalowe, i szczegółowe opisy wszystkich spektakli: Festiwal Szekspirowski 2022.