• Start
  • Wiadomości
  • Wspomnień czar na jubileusz 30-lecia NCK - w Centrum św. Jana otwarto wystawę „Recycle-upcycle”  

Wspomnień czar na jubileusz 30-lecia NCK - w Centrum św. Jana otwarto wystawę „Recycle-upcycle”  

Nadbałtyckie Centrum Kultury świętuje w tym roku swój jubileusz. Roczne przeglądanie archiwów instytucji zaowocowało niecodzienną wspomnieniową wystawą, stworzoną w myśl zasad przetwarzania starych materiałów w nową wartość. Wystawa jest czynna do 5 października. Przed nami jeszcze dwa koncerty: Julii Pietruchy i Leszka Możdżera. Czekamy też na Galę urodzinową w Ratuszu Staromiejskim.
29.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kuratorką urodzinowej wystawy pt. „Recycle-upcycle” jest Anna Zalewska-Andruszkiewicz
Kuratorką urodzinowej wystawy pt. „Recycle-upcycle” jest Anna Zalewska-Andruszkiewicz
fot. Anna Rezulak / KFP

Młodzi i utalentowani - najlepsze dyplomy artystów z całej Polski do obejrzenia w Zbrojowni

Rok 2022 to dla Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku rok 30. urodzin. Tytuł urodzinowej wystawy „Recycle-upcycle. 30 lat NCK” - jest wielowymiarowy i z rozmysłem nawiązuje do terminologii ekologicznej.

- Ulotki, plakaty, zdjęcia, artykuły w gazetach, książki, albumy - działalność instytucji kultury to też mnóstwo zużytego papieru - przypomniała podczas otwarcia wystawy jej kuratorka Anna Zalewska-Andruszkiewicz. Analizując setki materiałów zdromadzonych w archiwach cyfrowych i papierowych, twórcy wystawy przekonali się, że są w nich zaklęte przeszłość i pasja ludzi, którzy tu pracowali. Potraktowano więc odnalezione artefakty z czułością - zostały wykorzystane ponownie według zasad recyklingu. Powstały cztery instalacje.

Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larry Okey Ugwu pozuje do zdjęcia z gośćmi wystawy, m.in. aktywistką Lidką Makowską
Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larry Okey Ugwu pozuje do zdjęcia z gośćmi wystawy, m.in. aktywistką Lidką Makowską
fot. Anna Rezulak / KFP

Jedną z instalacji stworzyła Grażyna Rigall - to patchworkowy kolaż zbudowany ze znalezionych w archiwum NCK plakatów. Znajdziemy go w Ratuszu Staromiejskim. Pozostałe instalacje znajdują się w Centrum św. Jana. W nawie bocznej, po prawej stronie świątyni, powstała zabudowana przestrzeń, którą tworzą siedmiometrowe wstęgi zadrukowane m.in. odbitkami zdjęć i informacji prasowych dotyczących organizowanych przez NCK wydarzeń. Twórcami tej pracy są Anita Wasik, wykładowczyni ASP w Gdańsku i Grupa Gdyby, czyli architekci Stanisław Kempa i Ewa Kierklo.

W równie ekologiczny sposób potraktowały swoje zadanie artystki tworzące dwie pozostałe instalacje obecne w siedzibie NCK w Centrum św. Jana. 

Lubisz czytać? Blisko tysiąc książek czeka na ciebie na gdańskich plażach. Sprawdź, gdzie

„Powiernik miejsca” to instalacja o relacjach człowiek-miejsce-natura w przeszłości, opowieść o panu Kajetanie
„Powiernik miejsca” to instalacja opowiadająca o panu Kajetanie
fot. Anna Rezulak / KFP

Agnieszka Wołodźko mówi w „Powierniku miejsca” o relacjach człowiek-miejsce-natura w przeszłości. To powieść o panu Kajetanie: zdjęcia, miejsce pracy, symbole jego ukochanych kotów i spisane wspomnienia osób, które go znały. Pan Kajetan trafił do NCK z Urzędu Pracy i okazał się dobrym duchem tego miejsca. Bywał tu po 12, 14 godzin, opracował m.in. system rekonstrukcji kamiennych płyt na podłodze - wspominają Jakub i Katarzyna Szczepańscy. 

Patrycja Orzechowska w instalacji ”Nowa Fala” zajmuje się przyszłością instytucji.  

- Kolejne urodziny to okazja do podsumowań i wspomnień, ale także pretekst do podjęcia próby spojrzenia w przyszłość - mówią organizatorzy wystawy. - Ostatnie lata przyniosły niespodziewane doświadczenia i wyzwania, a dramatyczna teraźniejszość nie sprzyja świętowaniu. Mimo to jednak chcemy być w tym jubileuszowym roku blisko artystów, którzy razem z nami tworzą projekty oraz publiczności i odbiorców, dla których jesteśmy. W roku trzydziestolecia przyświecają nam trzy hasła: razem z artystami i artystkami; razem z publicznością; dorobek trzydziestolecia i wyzwania przyszłości.

r00033229
Wystawę odwiedził m.in. senator Krzysztof Kwiatkowski
fot. Anna Rezulak / KFP

Twórcy wystawy

Opowieść o NCK ubrał w formę duet architektoniczny Gdyby – Ewa Kierklo i Stanisław Kempa. Przy budowie ekspozycji wykorzystane zostały powtórnie materiały znalezione w magazynach, w tym elementy poprzednich wystaw. Patchworkowy kolaż ze starych plakatów stworzyła Grażyna Rigall. Za oprawę wystawy odpowiada znana graficzka, wykładowczyni ASP - Anita Wasik.

- Mamy nadzieję, że nasza historia wciągnie nie tylko naszych stałych bywalców, przyjaciół, obecnych i dawnych współpracowników, ale będzie również interesującą wizytówką dla naszych nowych odbiorców - mówią artyści.

Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne.

W ramach jubileuszu przygotowano też trzy koncerty. Przed nami, w Centrum św. Jana wystąpią jeszcze Julia Pietrucha (6 sierpnia) i Leszek Możdżer (5 października). 

Jakie koncerty?

Julia Pietrucha

Popularna i niezwykle utalentowana piosenkarka, autorka tekstów i aktorka Julia Pietrucha zaprezentuje najnowszą płytę „Folk it”, która nawiązuje do dwóch wcześniejszych albumów artystki. Julia przearanżowała utwory nadając im bardziej folkową i bluegrassową stylistykę.

  • 6 sierpnia, godz. 19.00
  • Centrum św. Jana
  • wstęp: bilety 80 zł strefa I, 60 zł strefa II, do nabycia interticket.pl

Leszek Możdżer

Leszek Możdżer zaprezentuje dwa dzieła: „Zjawienie Emilki” oraz cykl „Psalmów Dawidowych”. Będzie to koncert zaaranżowany na fortepian i inne instrumenty jazzowe oraz chór i barokowe organy.

„Zjawienie Emilki” - jedna z ostatnich prac kompozytorskich Możdżera, napisana na zamówienie Nadbałtyckiego Centrum Kultury z okazji oddania do użytku wyremontowanych organów w kościele św. Jana w Gdańsku. Utwór napisany został na bardzo nietypowy skład - chór mieszany, organy i fortepian. Piękny tekst Jana Pawła Woronicza – opisujący skrzące się złotem i drogimi kamieniami miasto – obrazuje natchnione stany umysłu symbolizowane przez dwanaście szlachetnych kamieni: jaspis, szafir, kalcedon, szmaragd, sardon, sardyjasz, chryzolit, beryl, topaz, chryzapr, jacynt i ametyst. Przy wykonaniu tego dzieła Możdżerowi na scenie towarzyszyć będą: Andrzej Szadejko - organy oraz Chór 441 Hz z dyrygentką, Anną Wilczewską.

Cykl „Psalmów Dawidowych”, to jedna z pierwszych kompozycji Możdżera, napisana jeszcze w latach 90-tych dla chóru Schola Cantorum Gedanensis. Kompozycja okazała się bardzo udana i wykonywana były wielokrotnie przez najróżniejsze zespoły śpiewacze nie tylko na imprezach jazzowych, ale także na festiwalach muzyki klasycznej. W swojej konstrukcji stanowi zręczne połączenie brzmienia tradycyjnego chóru mieszanego z kwartetem jazzowym. Faktura kompozycji jest wyjątkowo interesująca, bo przy wzbogaconej harmonii prowadzonej przez masywnie brzmiący chór i intensywności swobodnie improwizujących muzyków jazzowych, biblijny tekst buduje bardzo podniosły i patetyczny nastrój.
Cykl „Psalmów Dawidowych” Możdżer wykona w towarzystwie Chóru 44 Hz oraz trzech artystów jazzowych: Patrycji Betley, Ola Walickiego i Adama Pierończyka.

  • 5 października, godz. 19.00
  • Centrum św. Jana w Gdańsku
  • wstęp: bilety wkrótce

Gala urodzinowa (w Ratuszu Staromiejskim)

  • 5 października

Oficjalne spotkanie byłych i obecnych pracowników NCK z zaproszonymi gośćmi zaplanowano na dzień urodzin NCK – 5 października. Spotkanie odbędzie się z udziałem: marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, panią Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, prezydentami Sopotu i Gdyni, pracownikami Departamentu Kultury, przedstawicielami Sejmiku Województwa i Radnymi Miasta Gdańska, dyrektorkami i dyrektorami instytucji kultury w Trójmieście oraz Radą Programową.

Gwiazdy składają życzenia

Warto też zajrzeć na profil FB instytucji, gdzie już od początku kwietnia, w każdą niedzielę, ukazują się - krótkie filmy z życzeniami od znanych artystów, z którzy mieli okazję pracować z NCK. Urodzinowe życzenia złożyła m.in. Hania Rani, która zagrała rok temu w Centrum św. Jana koncert w ramach projektu „Jan Od-Nowa”; Michał Rusinek - goszczący tu wielokrotnie; gdańska reporterka i autorka książek Magdalena Grzebałkowska, pisarka i tłumaczka Katarzyna Tubylewicz czy Stanisław Tym, aktor, satyryk i felietonista. 

Wkrótce pojawią się również wspomnienia wydarzeń kulturalnych z 1992 roku - w tym roku powstało Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Po Gdańsku kursuje już tramwaj promujący jubileusz NCK.