• Start
  • Wiadomości
  • Weekend: Karaś i Rogucki, Smolik i Kev Fox, „Lilla Weneda”, Wielka Szama

Weekend: Karaś i Rogucki, Smolik i Kev Fox, „Lilla Weneda”, Wielka Szama

Teatr Wybrzeże zaprasza w ten weekend na „Lillę Wenedę” - są jeszcze bilety - a Stary Maneż na dwa koncerty znanych polskich duetów. Miłośnicy planszówek i foodtrucków powinni odwiedzić Stadion Polsat Plus Arena. Co jeszcze czeka nas w Gdańsku w ten weekend?
18.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
brodaty mężczyzna z gitarą śpiewa do mikrofonu
Kev Fox i Smolik w piątek wystąpią w Starym Maneżu
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Festiwal Europejski Poeta Wolności do soboty. Poznaj finalistów i innych gości. PROGRAM

Piątek, 19 kwietnia

Stary Maneż (ul. Słowackiego 23) w piątek zaprasza na koncert duetu SMOLIK / KEV FOX. Ich debiutancki album był jednym z najlepiej ocenianych albumów 2015 roku, a artyści odebrali za niego Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa. Od czerwca 2017 roku ma status platynowej płyty. W wersji koncertowej te misternie skonstruowane, pełne melancholii melodie SMOLIKA i niepowtarzalny, hipnotyzujący, silny wokal KEVA nabierają kompletnie nowej energii.

Do tego w 2018 roku ukazała się EP-ka „Queen of Hearts”, której sesja nagraniowa miała miejsce w legendarnym Real World Studios w UK, którego właścicielem jest Peter Gabriel. Premiera koncertowa płyty miała miejsce w ramach Live Sesji w YouTube Space w Berlinie.

Mając taki nagrany materiał duet wciąż koncertuje - pojawił się na większości liczących się festiwali (m.in Tauron Nowa Muzyka, Męskie Granie, Olsztyn Green Festiwal itp.). W Gdańsku, na scenie w Starym Maneżu, pojawi się o godzinie 20:00. Bilety: od 109 zł, do kupienia online na starymanez.pl, i w klubie (w miarę dostępności miejsc).

Versopolis w Gdańsku, czyli śniadanie z poezją z Szwecji i Ukrainy

Piątek-sobota, 19-20 kwietnia

Dobra wiadomość dla miłośników teatru - są bilety na jeden ze spektakli Teatru Wybrzeże w ten weekend. Instytucja w piątek i sobotę zaprasza na Dużą Scenę (ul. Św. Ducha 2, wejście od Targu Węglowego), gdzie zobaczyć można „Lillę Wenedę” Juliusza Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Spektakl wziął udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

To współczesna inscenizacja dobrze znanej historii upadku starożytnego ludu Wenedów, zaatakowanego przez wojownicze plemię Lechitów. Tytułowa bohaterka pragnie za wszelką cenę ocalić swoich poddanych. Treść dramatu odnosi się do powstania listopadowego z 1830 roku. Słowacki rozważa przyczyny klęski zrywu i próbuje znaleźć receptę na wybawienie dla narodu polskiego. 

Scenografię przygotował Mirek Kaczmarek, muzykę: Rafał Ryterski. Występują: Marek Tynda (Lech), Katarzyna Dałek (Gwinona), Janek Napieralski (Lechon), Piotr Biedroń (Krak), Krzysztof Matuszewski (Derwid), Magdalena Gorzelańczyk (Lilla Weneda), Sylwia Góra (Roza Weneda), Jakub Nosiadek (Polelum), Marcin Miodek (Lelum) oraz Michał Jaros (Ślaz).

Spektakl w ten weekend zostanie zagrany w piątek o godzinie 19:00, i w sobotę o godzinie 17:00. Bilety w cenie ulgowy 40 zł, normalny 50 zł, do kupienia online na bilety.teatrwybrzeze.pl, i w kasach biletowych w Gdańsku (ul. Św. Ducha 2, wejścia od Targu Węglowego) i w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30). Kasy czynne są od poniedziałku do piątku od godziny 12:00 do 19:00, oraz w sobotę i niedzielę od godziny 14:00 do 19:00 lub do rozpoczęcia spektaklu. 

W sobotę Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe z piknikami sąsiedzkimi. Przyłącz się

Sobota, 20 kwietnia

W sobotę Stary Maneż (ul. Słowackiego 23) zaprasza z kolei na koncert duetu Karaś / Rogucki, który tworzą Kuba Karaś i Piotr Rogucki (ex The Dumplings i Coma). Zespół tworzy pop alternatywny, i w tym nurcie wydał miłosny tryptyk muzyczny, który zamyka ostatni album „Atlas Iskier” (2024 r.). Muzycznie krążek kontynuuje wątki z poprzednich wydawnictw, ale jest w odbiorze zdecydowanie mroczniejszy. Znalazł się na nim m.in. cover kultowego utworu „Zaopiekuj się mną” zespołu Rezerwat, ale też pełnowymiarowa, autorska piosenka „Houston” z gościnnym udziałem Ofelii (pseudonim Igi Krefft).

Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00. Bilety: od 109 zł, do kupienia online na starymanez.pl, i w klubie (w miarę dostępności miejsc).

Sobotnia joga na trawie powraca do Starego Maneża

Na sobotnie Sprzątanie świata 2024 – edycję rodzinną – zaprasza Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (kalendarzowo obchodzony jest corocznie 22 kwietnia). W godzinach 9:30 – 12:30 odbędzie się wspólne sprzątanie terenów zielonych w południowych dzielnicach: przy Zbiorniku Augustowska, Zbiorniku Świętokrzyska II oraz przy ulicy Wielkopolskiej 62.

Akcja sprzątania terenów zielonych w południowych dzielnicach Gdańska organizowana jest wraz z Radami Dzielnic Jasień, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice. Sprzątaniu towarzyszyć będą pikniki sąsiedzkie, które odbędą się w trzech miejscach, do których mogą dotrzeć mieszkańcy z pobliskich osiedli. Jeden odbędzie się w rejonie zbiornika Augustowska, drugi pomiędzy zbiornikami Świętokrzyska I i II, a trzeci przy zbiorniku Wielkopolska. Podczas pikniku będzie okazja, by sprawdzić swoją wiedzę o segregacji odpadów czy wykonać ekologiczny gadżet. W pobliżu tych miejsc funkcjonować będą też punkty odbioru zebranych odpadów.

Dla chętnych mieszkańców przygotowano zestawy do sprzątania. Po napełnieniu worków odpadami na uczestników będzie czekał drobny poczęstunek. A na tych, którzy zbiorą odpady i wyślą zgłoszenie ze zdjęciem czekają nagrody. 

Więcej informacji o akcji można znaleźć na profilu Czyste Miasto Gdańsk na Facebooku.

W zakamarkach kościoła św. Jana. Tajemnice gotyckiej architektury, kaligrafii i łaciny

Sobota-niedziela, 20-21 kwietnia

Wielka Szama i Planszowa GDArena – to pomysł na spędzenie weekendu na Stadionie Polsat Plus Arena (ul. Pokoleń Lechii Gdańsk 1).

20 i 21 kwietnia na gdańskim stadionie znajdzie się ponad 30 food trucków, planszówki i wiele atrakcji dodatkowych. Food trucki serwować będą dania niemal z całego świata - pojawią się te specjalizujące się w kuchni azjatyckiej, amerykańskiej, meksykańskiej czy hiszpańskiej, ale i wielu innych. W menu znajdziemy orientalne smaki, takie jak pad thai czy pierożki dim sum, jiaozi oraz bao, ponadto na odwiedzających czekać będą: serowa quesadilla, burrito oraz delikatne tacos, owoce morza, węgierskie langosze, pieczone ziemniaki z dodatkami, tatarsko-krymskie czebureki oraz klasyki, takie jak zapiekanki, corn dogi, burgery z mięsem wołowym czy kanapki z pastrami. Fani dań roślinnych oraz bezglutenowych także znajdą coś dla siebie, nie zabraknie też słodkości - w mobilnych restauracjach serwowane będą słodkie przysmaki między innymi z Hiszpanii i Węgier: delikatne churros z cukrem pudrem, cynamonem i nutellą oraz gorące ciastka kominkowe, amerykańskie donuts i świeże owoce w czekoladzie.

Wielka Szama to nie tylko uczta dla podniebienia, ale również świetna rozrywka dla rodzin i grup znajomych. W strefie dla najmłodszych uczestników znajdą się dmuchane zamki, kolorowe zjeżdżalnie oraz kącik artystyczny ze stolikami i kolorowankami. Nie zabraknie emocjonujących zawodów jedzenia na czas, w których udział będą mogli wziąć pełnoletni uczestnicy. Gra terenowa z nagrodami to rozrywka dla wszystkich odwiedzających, którzy mają ochotę na chwilę zabawy i rywalizacji. Na terenie znajdzie się także strefa konsumpcyjna oraz strefa chill z leżakami, w której będzie można się zrelaksować i cieszyć miłą atmosferą wydarzenia.

Wielkiej Szamie towarzyszyć będzie Planszowa GDArena, czyli festiwal gier planszowych - pojawi się gralnia z ponad setką stołów oraz biblioteki zawierające aż 1000 nowoczesnych gier do wypożyczenia.

Godziny: sobota 12:00 – 21:00, niedziela 12:00 – 20:00. Wstęp wolny.

W sobotę Gry Parkowe na Orientację - na Ujeścisku

aktorka na scenie
„Wielkie myśli małej głowy” to spektakl dla widzów od 3. roku życia. Spodoba się dzieciom i bliskim im dorosłym
fot. Mateusz Wyżliński / Plama

Niedziela, 21 kwietnia

Teatr w Blokowisku, działający w zaspiańskiej Plamie – oddziale Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Pilotów 11), zaprasza w niedzielę na przeznaczony dla widzów od 3. roku życia spektakl familijny „Wielkie myśli małej głowy”, który bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

- Jaki jest lek na nudę? Zabawa! Dwie siostry odkrywają, że każda zabawa je nudzi, jednak w swoim kufrze z zabawkami znajdują tajemniczą mapę skrywającą wiadomość od Simony Kossak! Biolożka daje im wskazówki, które wprowadzą je w świat puszczy. To, co tam znajdują różni się od ich wyobrażeń. Czy uda im się odnaleźć Simonę i uratować puszczę? - pytają zachęcająco organizatorzy.

Scenariusz, reżyseria, kostiumy: Julia Fidelus i Sabina Szetela. Obsada: Karolina Konicka, Sabina Szetela. Scenografia, rekwizyty, lalki: Julia Henich. Konsultacje muzyczne: Marcin Nagnajewicz

Konsultacje lalkowe: Jacek Dojlidko. Opieka artystyczna: Bernarda Anna Bielenia. Koprodukcja: Teatr w Blokowisku GAK Plama oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filią w Białymstoku.

Początek spektaklu o godzinie 17:00. Bilety: 15 zł, do kupienia online na www.bilety24.pl, i na miejscu (w miarę dostępności miejsc).

Gry z ciałem. Warsztat z Moniką Chomicką-Szymaniak w Teatrze Wybrzeże

Cały weekend: piątek-niedziela, 19-21 kwietnia

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15) w ten weekend ponownie wystawiane jest jedno z największych arcydzieł XX wieku, opera, oratorium i misterium jednocześnie: „Król Roger” Karola Szymanowskiego. Dzieło, realizowane przez najbardziej uznanych dyrygentów i reżyserów, zachwyca na scenach operowych niemal całego świata.

Kierownictwo muzyczne w gdańskiej inscenizacji objął Yaroslav Shemet, reżyserię - Romuald Wicza-Pokojski. Scenografię zaprojektowała Hanna Wójcikowska-Szymczak, a kostiumy - Magdalena Brozda. Ruch sceniczny: Sayaka Haruna-Kondracka, Bartosz Kondracki. Przygotowanie chóru - Agnieszka Długołęcka-Kuraś.

Występują: Król Roger - Leszek Skrla / Mariusz Godlewski, Roksana - Olga Pasiecznik / Anna Fabrello, Edrisi - Ryszard Minkiewicz / Witalij Wydra, Pasterz - Pavlo Tolstoy / Andrzej Lampert, Archiereios - Szymon Kobyliński / Grzegorz Pelutis, Diakonissa - Karolina Sikora, Balet Opery Bałtyckiej oraz Chór Opery Bałtyckiej.

Daty grania spektaklu w ten weekend: 19 kwietnia godzina 19:00, 20 kwietnia godzina 18:00, 21 kwietnia godzina 17:00. Bilety: od 65 zł do kupienia online na www.bilety24.pl, i w kasie opery (w miarę dostępności miejsc).

Książka w roli głównej - w niedzielę w Teatrze Miniatura

artysta na tle ściany ze swoimi rysunkami
W Gdańskiej Galerii Miejskiej 1 trwa wystawa Patryka Różyckiego. Nz. artysta
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

A w Gdańskiej Galerii Miejskiej 1, znajdującej się przy ulicy Piwnej 27/29, powoli dobiega końca wystawa Patryka Różyckiego „Nie czuję nostalgii za wstydem, ale za naszym wspólnym czasem / I don’t feel nostalgia for the shame, but for our time together”.

Patryk Różycki to artysta wizualny, malarz, performer, autor tekstów i podcastów, a także kurator kilku edycji festiwalu performatywnego Kick Off Perfo i festiwalu krótkometrażowych filmów eksperymentalnych Baza. Na jego gdańską wystawę-instalację składają się malowidła-murale i zestawione z nimi obrazy na płótnie, za pomocą których opowiada o relacjach rodzinnych, izolacji, wstydzie, klasie społecznej, przywileju i społecznym awansie. Wystawa prowadzi widzów przez wspomnienia Patryka odwzorowane na osi czasu i przestrzeni, będąc hołdem, swoistym listem miłosnym, a może i przeprosinami dla tych, których zachował w swoim sercu pomimo upływu czasu i zmiany statusu. Obok wspomnień na obrazach pojawiają się marzenia, wstyd odczuwany w prawdziwym życiu splata się z fantazją, a sceny z życia i filmów zostały namalowane na nieco mniejszych płótnach niż te, które Patryk tradycyjnie stosuje. Fotograficzne migawki nakładają się na wielkoformatowe malowidła ścienne pokrywające całe ściany galerii aż po sufit.

Wystawa jest czynna do 28 kwietnia, godziny otwarcia: wtorek – niedziela 12.00-18.00, poniedziałek – nieczynne. Wstęp wolny.

Kronika wypadków miłosnych z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

TV

79. rocznica zakończenia II wojny światowej