Wdzięczność Gdańska wobec rodzin zastępczych. Łzy i ciepłe słowa w Ratuszu Głównego Miasta

W naszym mieście funkcjonują obecnie 364 rodziny zastępcze, w tym 15 rodzinnych domów dziecka. Przebywa w nich łącznie 610 gdańskich dzieci. 30 maja obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji rodzice zastępczy spotkali się w Gdańsku, by wspólnie świętować.
30.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
30 maja w Gdańsku świętowano Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
30 maja w Gdańsku świętowano Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego przypada 30 maja

Decyzja o zostaniu rodziną zastępczą nie jest łatwa. Otworzyć trzeba bowiem nie tylko drzwi do swojego domu, ale przede wszystkim serce dla młodych, nieznanych osób. Ponad 360 rodzin podjęło takie wyzwanie. W poniedziałek, 30 maja, podziękowała im za to Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Jesteście niezwykle ważni dla całej naszej społeczności, ale przede wszystkim dla dzieci, które wychowujecie i prowadzicie przez życie. Dzieci, które potrzebują pieczy zastępczej jest coraz więcej. Zdajemy też sobie sprawę, że przed wami staje coraz więcej wyzwań. Dlatego cieszę się, że jesteście z nami, w tym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, w stałym kontakcie - podkreśliła wiceprezydent Monika Chabior. - Chcielibyśmy, aby takich rodzin zastępczych było jeszcze więcej, ale zdajemy sobie sprawę, że to bardzo duży wysiłek. Bardzo wam za to dziękuję.

Uroczystość z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego zorganizowano w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej.

Za współpracę podziękowała wszystkim zastępczym opiekunom także Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor MOPR w Gdańsku.

- Jesteście bohaterami dnia codziennego. Każdego dnia podejmujecie bowiem niesamowite zadanie. Rodzicielstwo, nie tylko to zastępcze, wywraca życie do góry nogami. A wy pięknie to "wywracanie" realizujecie - dajecie dzieciom serce i dom. Jesteście oparciem dla tych, którzy tego potrzebują - zaznaczyła dyrektor Niemkiewicz.

 

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Ratuszu Głównego Miasta uhonorowano trzy rodziny. Wojciech i Justyna Browarczyk (drugi i trzecia z lewej), Anna i Mirosław Czekierda (w środku) oraz Małgorzata i Ryszard Górnowicz (trzecia i drugi z prawej)
Podczas poniedziałkowej uroczystości w Ratuszu Głównego Miasta uhonorowano trzy rodziny: Wojciech i Justyna Browarczyk (drugi i trzecia z lewej), Anna i Mirosław Czekierda (w środku) oraz Małgorzata i Ryszard Górnowicz (trzecia i drugi z prawej)
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nagrody za 10, i więcej, lat pracy na rzecz dzieci

Podczas poniedziałkowej uroczystości, za 10 lat pracy "pełnych miłości, pasji i zaangażowania na rzecz dzieci przebywających w pieczy zastępczej" uhonorowano trzy rodziny. Podziękowania, pamiątkowe tabliczki i upominki otrzymali:

  • Justyna i Wojciech Browarczyk, którzy prowadzą rodzinę zastępczą zawodową,

  • Anna i Mirosław Czekierda, prowadzący rodzinny dom dziecka,

  • Małgorzata i Ryszard Górnowicz, prowadzący także rodzinny dom dziecka.

Drobne pamiątki otrzymały również inne rodziny zastępcze, które uczestniczyły w tym wydarzeniu.

Prowadzą rodzinny dom dziecka od 19 lat

Państwo Górnowicz prowadzą rodzinny dom dziecka od 2003 roku. Przyznają, że potrzeba odwagi, by podjąć się takiej roli, ale warto to zrobić.

- Pod opieką mamy obecnie 12 dzieci, w tym siedmioro niepełnosprawnych w różnym stopniu. Mamy m.in. dziewczynkę niemówiącą i niechodzącą. Nie baliśmy się tego wyzwania, dajemy radę. Bardzo wspiera nas MOPR - nie ukrywa pani Małgorzata Górnowicz. - Mamy siedmioro własnych dzieci, a na prowadzenie domu dziecka zdecydowaliśmy się, kiedy sami mieliśmy już czworo. To mąż był inicjatorem. Usłyszał pewnego dnia w telewizji, że poszukiwane są takie rodziny, no i tak to się zaczęło. Prowadzimy gospodarstwo rolne w niewielkiej wsi pod Czerskiem. Tutaj staramy się zapewnić dzieciom jak najlepszy dla nich dom.

Przed tygodniem państwo Górnowicz przyjęli do siebie troje dzieci z Ukrainy.

- One uczyły się wcześniej w szkole na Stogach, więc mówią już trochę po polsku. My z kolei jesteśmy z tego pokolenia, które uczyło się języka rosyjskiego. Dogadujemy się - zapewnia pani Małgorzata.

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSOŚCI

 

Podczas poniedziałkowego spotkania zastępczy rodzice mieli okazję poznać się i podzielić doświadczeniami dotyczącymi opieki nad dziećmi. Obecni powitali też nowych zastępczych opiekunów. Jak wielokrotnie podkreślano podczas poniedziałkowej uroczystości, to opiekunowie zastępczy starają się zapewnić gdańskim dzieciom z dużym bagażem smutnych doświadczeń właściwą opiekę, bezpieczeństwo, ciepły dom i miłość.

Gdański MOPR zaprasza do współpracy osoby, które chcą założyć rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. Szczegółowymi informacjami służą specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR, przy ul. Leczkowa 1A w Gdańsku, tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 78, lub mailowo: mopr@gdansk.gda.pl.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask