Ideą festiwalu jest podtrzymanie pamięci, o zmarłej 10 lat temu, wybitnej wokalistce Irenie Jarockiej i prezentowaniu jej bogatego dorobku muzycznego oraz aktorskiego.
Oliwa. Pomnik Ireny Jarockiej stanął na placu niedaleko domu, gdzie piosenkarka dorastała
Festiwal Ireny Jarockiej ma też na celu promowanie wokalistów, głównie wchodzących w świat muzyki. Ich udział w konkursie wokalnym, ma im pomóc zaprezentować się szerszej publiczności.
Kto w tym roku otrzyma "Rubinowego Motyla"?
Co roku podczas festiwalu honorowana jest również polska wokalistka za wkład w rozwój i popularyzację muzyki.
W 2021 r. tą nagrodą została uhonorowana Alicja Majewska. W tym roku laureatką “Rubinowego Motyla” została Wanda Kwietniewska, wokalistka i liderka grupy Wanda i Banda, założonej na początku lat 80. ub. wieku.
W sobotę 6 sierpnia na scenie Teatru Leśnego przy Jaśkowej Dolinie, oprócz Wandy i Bandy wystąpi także Julia Lejman, laureatka I edycji Konkursu Wokalnego Festiwalu Ireny Jarockiej.
Kim są laureaci II Konkursu Wokalnego?
Przed publicznością zaprezentują się także: Katarzyna Jurasz z Sosnowca, Paulina Raczkowska z Gdańska oraz Jan Piwowarczyk z Krakowa. To z kolei laureaci II Konkursu Wokalnego Festiwalu Ireny Jarockiej. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 50 zgłoszeń. Uczestnicy konkursu musieli wykonać jedną piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej.
Podczas sobotniego koncertu jury w składzie - Krystyna Stańko, Joanna Kraińska, Krzysztof Jaryczewski - zdecyduje kto z trójki laureatów drugiej edycji konkursu zdobędzie pierwsze miejsce. Nagrodą dla zwycięzcy jest 2500 złotych oraz sesja nagraniowa, mastering oraz wydanie singla na płycie CD.
Za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2000 zł, a za trzecie 1500 zł.
Nie tylko śpiewanie podczas festiwalu
Bilety na imprezę można kupić na stronie bilety.24.pl
Organizatorem II Festiwalu Ireny Jarockiej są Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury - Winda, Fundacja Ireny Jarockiej oraz Stowarzyszenie Cygnus.
Jakie były związki Ireny Jarockiej z Gdańskiem?
Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946-2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.
Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.
Festiwal Ireny Jarockiej w Teatrze Leśnym Gdańsku. Piosenki w niezwykłej scenerii
Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. W 2018 r. Rada Miasta Gdańska zdecydowała o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” placowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. 20 października 2021 r. na skwerze odsłonięty został pomnik piosenkarki.
Do największych przebojów Ireny Jarockiej należą takie piosenki, jak "Kawiarenki", "Wymyśliłam Cię", "Nie chcę znowu być sama", "Beatlemania" i "Nie wrócą te lata".