Wanda i Banda gwiazdą II Festiwalu Ireny Jarockiej

Ich przeboje to m.in. “Nie będę Julią”, “Kochaj mnie kochaj”, “HI-FI”. Zespół Wanda i Banda na czele z Wandą Kwietniewską będzie w sobotę 6 sierpnia gwiazdą II Festiwalu Ireny Jarockiej. Na scenie w Teatrze Leśnym we Wrzeszczu zaśpiewa także troje wokalistów, którzy zakwalifikowali się do finału II Konkursu Wokalnego Festiwalu Ireny Jarockiej oraz laureatka ubiegłorocznej edycji tego konkursu.
02.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przebojów Ireny Jarockiej będzie można posłuchać we wspaniałej scenerii Teatru Leśnego przy ul. Jaśkowa Dolina, założonego w 1911 r.
Przebojów Ireny Jarockiej będzie można posłuchać we wspaniałej scenerii Teatru Leśnego przy ul. Jaśkowa Dolina, założonego w 1911 r.
mat. prasowe organizatora festiwalu

Ideą festiwalu jest podtrzymanie pamięci, o zmarłej 10 lat temu, wybitnej wokalistce Irenie Jarockiej i prezentowaniu jej bogatego dorobku muzycznego oraz aktorskiego.

Oliwa. Pomnik Ireny Jarockiej stanął na placu niedaleko domu, gdzie piosenkarka dorastała

Festiwal Ireny Jarockiej ma też na celu promowanie wokalistów, głównie wchodzących w świat muzyki. Ich udział w konkursie wokalnym, ma im pomóc zaprezentować się szerszej publiczności. 

Kto w tym roku otrzyma "Rubinowego Motyla"?

Co roku podczas festiwalu honorowana jest również polska wokalistka za wkład w rozwój i popularyzację muzyki.

W 2021 r. tą nagrodą została uhonorowana Alicja Majewska. W tym roku laureatką “Rubinowego Motyla” została Wanda Kwietniewska, wokalistka i liderka grupy Wanda i Banda, założonej na początku lat 80. ub. wieku.

W sobotę 6 sierpnia na scenie Teatru Leśnego przy Jaśkowej Dolinie, oprócz Wandy i Bandy wystąpi także Julia Lejman, laureatka I edycji Konkursu Wokalnego Festiwalu Ireny Jarockiej.

Kim są laureaci II Konkursu Wokalnego?

Przed publicznością zaprezentują się także: Katarzyna Jurasz z Sosnowca, Paulina Raczkowska z Gdańska oraz Jan Piwowarczyk z Krakowa. To z kolei laureaci II Konkursu Wokalnego Festiwalu Ireny Jarockiej. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano 50 zgłoszeń. Uczestnicy konkursu musieli wykonać jedną piosenkę z repertuaru Ireny Jarockiej. 

Podczas sobotniego koncertu jury w składzie - Krystyna Stańko, Joanna Kraińska, Krzysztof Jaryczewski - zdecyduje kto z trójki laureatów drugiej edycji konkursu zdobędzie pierwsze miejsce. Nagrodą dla zwycięzcy jest 2500 złotych oraz sesja nagraniowa, mastering oraz wydanie singla na płycie CD. 

Za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2000 zł, a za trzecie 1500 zł. 

Nie tylko śpiewanie podczas festiwalu

W trakcie sobotniego festiwalu w Teatrze Letnim będzie też można zobaczyć wystawę "Twarze i piosenki Ireny Jarockiej". Na 20 planszach znajdą się zdjęcia piosenkarki autorstwa Renaty Pajchel. Każda z fotografii zawierać będzie utwór z repertuaru Ireny Jarockiej, który będzie można odsłuchać za pomocą portalu YouTube skanując kod QR. 
 
Podobnie, jak w ubiegłym roku, festiwal zakończy pokaz filmu pt. "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", w reżyserii Jerzego Gruzy, z udziałem Ireny Jarockiej.
 
II Festiwal Ireny Jarockiej rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia o godz. 19.
 

Bilety na imprezę można kupić na stronie bilety.24.pl 

Organizatorem II Festiwalu Ireny Jarockiej są Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury - Winda, Fundacja Ireny Jarockiej oraz Stowarzyszenie Cygnus.

trzy wielkoformatowe czarno białe zdjęcia artystki na wystawie
Irena Jarocka Irena Jarocka w młodości i początkach kariery związana była z Gdańskiem
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jakie były związki Ireny Jarockiej z Gdańskiem?

Irena Jarocka, wybitna polska piosenkarka (1946-2012), w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.

Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.

Festiwal Ireny Jarockiej w Teatrze Leśnym Gdańsku. Piosenki w niezwykłej scenerii

Artystka zmarła w 2012 r. w Warszawie i tam została pochowana. W 2018 r. Rada Miasta Gdańska zdecydowała o nadaniu nazwy „Skwer im. Ireny Jarockiej” placowi położonemu przy ulicach: Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w dzielnicy Oliwa. 20 października 2021 r. na skwerze odsłonięty został pomnik piosenkarki.

Do największych przebojów Ireny Jarockiej należą takie piosenki, jak "Kawiarenki", "Wymyśliłam Cię", "Nie chcę znowu być sama", "Beatlemania" i "Nie wrócą te lata".

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta