W weekend: premiera, koncerty i dyskusje o Iredyńskim

16-17 stycznia 2016 r. w Gdańsku miłośnicy wydarzeń kulturalnych nie powinni się nudzić. Muzyczna alternatywa w Żaku, sztuka skandalisty Ireneusza Iredyńskiego na deskach Teatru Wybrzeże i sympozjum literaturoznawców w Nadbałtyckim Centrum Kultury sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.
16.01.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tym razem wspaniała sala herbowa Ratusza Staromiejskiego przy Korzennej gościć będzie znawców i miłośników twórczości Ireneusza Iredyńskiego.

Przez cały weekend trwają Dni Muzyki Nowej w Żaku (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197) - w tym roku odbywa się już 6. edycja tego festiwalu. W sobotę 16 stycznia, na scenie prezentować się mają duety. Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem to projekt artysty multimedialnego i twórcy instalacji Elvina Flamingo oraz saksofonisty Irka Wojtczaka. Swoje muzyczne eksperymenty zaprezentuje też duet Marcin Dymiter i Olga Szymula - artyści przetworzą nagrania z kaset, szukając nowych form, brzmień i znaczeń. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 23-35 zł.

Festiwal zakończy występ niemiecko-islandzkiej grupy Ensemble Adapter. Koncert odbędzie się w niedzielę 17 stycznia o godz. 20. Bilety: 23-35 zł.

Ten weekend poświęcony jest także literaturze. W sobotę, 16 stycznia, w Nadbałtyckim Centrum Kultury (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się sympozjum „Re: Ireneusz Iredyński”. Konferencja została podzielona na trzy działy tematyczne. Początek o godz. 10. Ostatni panel dyskusyjny zakończy się o godz. 16.

Wstęp wolny.

Program:

- godz. 10-11.30:

- Zbigniew Majchrowski: „Co słychać?”;

- Mariusz Kraska: „Nieważne, jak było naprawdę? Ireneusza Iredyńskiego kryminalna >>zbrodnia<<”;

- Katarzyna Szalewska: „Ukryty w słońcu - Iredyńskiego rytmoanaliza miasta”;

- Anna Jazgarska: „Sam(i) pośród miasta. Iredyński i kino”.

- godz. 12-13.30:

- Joanna Walaszek: „Żegnaj Judaszu w reżyserii Konrada Swinarskiego (Stary Teatr 1971)”;

- Jacek Kopciński: „Dramatyczne profanacje Iredyńskiego”;

- Ewa Wąchocka: „>>W zachowaniu człowieka nie ma niczego, co by nie było wyuczone.<< Nieprzystosowani i aktorzy Iredyńskiego”;

- Anna Filipowicz: „Uczłowieczenia/zezwierzęcenia, czyli o konstruowaniu świata (wokół słuchowisk Koniec stworzenia oraz Ibis)”.

- godz. 14-15.30:

- Maciej Dajnowski: „>>Szalenie Zdolny Kurwipołeć<<. O Iredyńskim Lem z Mrożkiem”;

- Maksymilian Wroniszewski: „Manipulacja - powtórzenie i >>diabelskie sztuczki<<”;

- Joanna Puzyna-Chojka: „>>Nikt, czyli Każdy<<. O Męce Powtórzenia w Kreacji Ireneusza Iredyńskiego”;

- Katarzyna Kręglewska: „Męczeństwo z przymiarką - prapremiera sopocka i warszawska odsłona druga”.



Także w sobotę, 16 stycznia. w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże (Gdańsk, ul. Świętego Ducha 2) odbędzie się premiera sztuki Ireneusza Iredyńskiego „Kreacja” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Występują: Marta Herman, Marcin Miodek i Robert Ninkiewicz. Początek spektaklu o godz. 20. Bilety zostały wyprzedane, ale przed spektaklem można nabyć wejściówki na wolne miejsca (15 zł).

TV

Bajpas kartuski działa