• Start
  • Wiadomości
  • W ten weekend: premiera teatru tańca, polsko-japońska wystawa i wiele innych atrakcji

W ten weekend: premiera teatru tańca, polsko-japońska wystawa i wiele innych atrakcji

Ostatni przedświąteczny weekend w Gdańsku jest nieco spokojniejszy pod względem atrakcji, ale ciekawych wydarzeń nadal nie zabraknie. W sobotę warto zajrzeć do Teatru Wybrzeże i przed Oliwski Ratusz Kultury, a w wielu innych miejscach w sobotę i niedzielę odbywać się świąteczne kiermasze i ciekawe wystawy.
( Publikacja: 17.12.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ten weekend na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże zobaczymy artystów teatru tańca: Katarzynę Chmielewską, Magdalenę Reiter i Jakuba Truszkowskiego
W ten weekend na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże zobaczymy artystów teatru tańca: Katarzynę Chmielewską, Magdalenę Reiter i Jakuba Truszkowskiego
mat. prasowe

 

Prof. Teresa Miszkin laureatką XX Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2020 rok. Zobacz wystawę

 

W sobotę, 18 grudnia, o godzinie 19:00 na premierę teatru tańca zaprasza Teatr Wybrzeże. Na Scenie Malarnia (ul. Teatralna 2) zobaczymy koprodukcję polsko-słoweńską, oscylującego pomiędzy aktorstwem i taneczną ekspresją gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw oraz Zavod Mirabelka - instytutu działającego od 2013 roku w obszarze sztuk performatywnych i edukacji tanecznej w Słowenii.

Spektakl, zatytułowany „Drganie jednej struny” zainspirowany został słynną powieścią, należącą do klasyki literatury fantastyczno-naukowej: „Solaris” Stanisława Lema. Twórcy podkreślają, że nie zależało im na stworzeniu tanecznej interpretacji spuścizny literackiej pisarza-futurologa, ale na utworzeniu z odłamków i fragmentów znaczeń spektaklu, który na język ciała przekłada zagadnienia zawarte w książce.

Za koncept, choreografię i taniec odpowiadają Katarzyna Chmielewska, Magdalena Reiter i Jakub Truszkowski. Muzykę do spektaklu stworzył Radosław Duda - kompozytor, producent i multiinstrumentalista wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Video, scenografia i reżyseria świateł: Atej Tutta, dramaturgia: Rok Bozovičar, kostiumy: Jelena Proković.

Bilety: 25-30 zł. Spektakl będzie prezentowany również w niedzielę, 19 grudnia, o godzinie 19:00.

 

Wigilia Oliwska i odsłonięcie Oliwskiej Szopki z piasku to już gdańska tradycja. Nz. instalacja z ubiegłego roku
Wigilia Oliwska i odsłonięcie Oliwskiej Szopki z piasku to już gdańska tradycja. Nz. szopka z ubiegłego roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Także w sobotę na wyczekiwane przez mieszkańców każdego roku wydarzenie zaprasza Oliwski Ratusz Kultury i Fundacja Wspólnota Gdańska. Przed siedzibą ratusza (ul. J. Rybińskiego 25) odbędzie się tego dnia uroczysta iluminacja Oliwskiej Szopki z piasku.

To jedyna taka w Polsce, a nawet w Europie, bożonarodzeniowa szopka wykonana z 90. ton tego surowca. Podobnie jak w ubiegłym roku, kilkumetrową szopkę według projektu Ewy Topolan wykonali artyści, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Bartosz Chylewski i Natalia Frankowska-Chylewska.

Prace nad budową tej niezwykłej instalacji rozpoczęły się w pierwszych dniach grudnia i zajęły kilkanaście dni. Szopka będzie prezentowana do czwartku, 6 stycznia, 2022 roku, kiedy obchodzone jest Święto Trzech Króli.

Odsłonięciu wyjątkowej instalacji towarzyszyć będzie Międzywyznaniowa Wigilia Oliwska, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Wspólnie. Mimo różnic”. Świąteczne życzenia tradycyjnie złożą duchowni wielu wyznań i religii. Wśród gości będą przedstawiciele Parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Gdańsku, Sopocie, Gdyni oraz w Elblągu; Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej; Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Bożego Ciała w Gdańsku; Kościoła Zielonoświątkowego - Zbór w Gdańsku; Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku; Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego; Synagogi Grupy Postępowej BEIT Trójmiasto, BEIT Polska oraz Związku Postępowych Gmin Żydowskich; Parafii pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej; Kościoła Anglikańskiego w Gdańsku oraz Parafii Greckokatolickiej pw. Świętego Bartłomieja i Opieki Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku.

Początek wydarzenia o godzinie 16:00, zakończenie o godzinie 18:00. Wcześniej - w godzinach 11.00-13.00 organizatorzy zapraszają rodzinne warsztaty ozdób choinkowych dla dzieci w wieku 6-10 lat (zapisy: pracownia@wspolnotagdanska.pl), a w godzinach 11.00-16.00 - na świąteczny kiermasz. Wstęp wolny.

 

Joanna Borof, kadr z filmu „Ex voto”
Joanna Borof, kadr z filmu „Ex voto”
fot. Piotr Nykowski

 

W sobotę ponadto odbędzie się wernisaż wystawy online „Mówi ONNA”, w ramach projektu Amareya Theatre & Guests „Niepodległa bez granic. Pol(s)ka w Japonii 2021”. Do współtworzenia wystawy zaproszone zostały artystki z Polski i z Japonii: Joanna Borof, Natalia Chylińska, Karolina Jóźwiak, Kyōko Kagaya, Tsugumi Matsudaira, Kimiko Naraki, Katarzyna Pastuszak, Beata Sosnowska, Yoshiko Saitō, Aleksandra Śliwińska oraz Ryōko Tahara. Spotkanie z twórczyniami, otwierające wystawę, poprowadzi pisarka Sylwia Chutnik.

- Punktem wyjścia, z którego wyłoniła się pierwsza myśl o „Mówi ONNA” były herstorie kobiet z mniejszości Ajnów. „Onna” (女性) to w języku japońskim „kobieta” - tłumaczą Katarzyna Pastuszak, Natalia Chylińska i Aleksandra Śliwińska, czyli Amareya Theatre & Guests. - Kiedy wypowiadamy słowa „mówi onna”, myślimy o herstorii mówionej - przekazie ustnym jako korespondencji z tradycją kultury (nie tylko) Ajnów, głosie kobiet rozwibrowującym milczące do tej pory krajobrazy wspólne, o skupieniu się przy ogniu, naświetlaniu efemerycznych napięć między kobietami i ożywianiu zdarzeń dryfujących w ich ciałach.

Początek o godz. 19:00 czasu japońskiego, czyli o godz. 11:00 czasu polskiego - wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Amareya Theatre & Guests.

Więcej o projekcie: „Niepodległa bez granic: Pol(s)ka w Japonii 2021”. Teatr Amareya połączył Gdańsk, Tokio i Sapporo

 

W przedświąteczne grudniowe weekendy ogród Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zamienia się w przestrzeń, w której można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych i bożonarodzeniowe ozdoby
W przedświąteczne grudniowe weekendy ogród Oddziału Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zamienia się w przestrzeń, w której można nabyć wyjątkowe upominki dla najbliższych i bożonarodzeniowe ozdoby
mat. Oddziału Etnografii

 

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 19) jak co weekend zaprasza natomiast na Świąteczny Etnokiermasz, podczas którego w sobotę i niedzielę, 18-19 grudnia, w ogrodzie oddziału będzie można zaopatrzyć się w nietuzinkowe prezenty dla bliskich.

- Będzie można zakupić unikalne prezenty świąteczne prosto od zaprzyjaźnionych twórców ludowych, a także oryginalne rękodzieło artystyczne: prace rzeźbiarskie - wyjątkowe i barwne ptaki, szopki bożonarodzeniowe, doskonałe rzeźby i płaskorzeźby o charakterze ludowym, oryginalne hafty zastosowane w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych, inspirowanych dawnym wzornictwem; wyroby koronkarskie, ceramikę użytkową i dekoracyjną, dekoracje świąteczne; zabawki i zawieszki z tkanin, filcu i surowców naturalnych... - zapraszają organizatorzy.

Początek o godzinie 10:00, kiermasz potrwa do 15:00. Wstęp wolny.

 

Marian Kołodziej urodził się w 6 grudnia 1921 roku w Raszkowiem, zmarł 13 października 2009 roku w Gdańsku. Był artystą plastykiem, cenionym scenografem i kostiumografem teatralnym i filmowym, Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska
Marian Kołodziej urodził się w 6 grudnia 1921 roku w Raszkowiem, zmarł 13 października 2009 roku w Gdańsku. Był artystą plastykiem, cenionym scenografem i kostiumografem teatralnym i filmowym, Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Z kolei w sąsiadującym Pałacu Opatów w Oliwie (ul. Cystersów 18) - także oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, trwa nowa wystawa, zatytułowana „Marianowi Kołodziejowi w setną rocznicę urodzin”. Do końca roku, a więc do 31 grudnia, możemy tu oglądać jego wykonane z wielką artystyczną starannością projekty scenograficzne, rysunki i projekty kostiumów oraz bogate i niezwykle pomysłowe, wykonane przez mistrzów pracowni krawieckich kostiumy teatralne, a także fragmenty dekoracji. Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-17:00. Bilety: piątek - dzień bezpłatny, normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, dzieci i młodzież 7-26 lat - 1 zł.

W Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) - siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury do 10 stycznia 2022 roku oglądać zaś można wystawę rysunków prac Mariana Kołodzieja, na której znalazły się satyryczne portrety znanych postaci pomorskiej kultury i życia publicznego, które artysta rysował przez lata. Wystawa jest czynna codziennie w godzinach 9:00-18:00. Wstęp wolny.

Zobacz: Z okazji 100 urodzin. Małgorzata Abramowicz wspomina gdańskiego scenografa Mariana Kołodzieja.

O rzeczach trudnych z przymrużeniem oka. Recenzja „Marii Magdy” w reżyserii Doroty Androsz na PC Dramie