Myslovitz, świetny spektakl, Fisz Emade Tworzywo

Ten weekend upłynie w Gdańsku pod znakiem dużych wydarzeń muzycznych - w Starym Maneżu wystąpi Myslovitz, a w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim Fisz Emade Tworzywo. Nie można przegapić także świeżej premiery w Teatrze Miniatura - to wizualna uczta dla widzów dorosłych i starszej młodzieży.
24.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn pozuje do zdjęcia
Fisz Emade Tworzywo koncertowo jest obecnie w życiowej formie. Przekonamy się o tym 24 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
fot. mat. prasowe

Do soboty trwają Targi Amberif - ponad 250 wystawców z 15 krajów, a goście z 35 państw

Fisz Emade Tworzywo powraca do Trójmiasta - po ogromnym sukcesie podwójnego albumu „Ballady i Protesty” grupa wyrusza w kolejną trasę koncertową, by m.in. w piątek, 24 marca, wystąpić w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1).

Fisz i Emade razem ze swoim składem od początku lat dwutysięcznych tworzą świeżą, oryginalną, osobistą i inteligentną ścieżkę dźwiękową do zmieniających się czasów. W muzyce umiejętnie czerpią z najnowszych trendów w hip-hopie i elektronice, a w tekstach wnikliwie komentują sytuację polityczną i nastroje społeczne w kraju oraz zjawiska zachodzące we współczesnej kulturze. W ten sposób na przestrzeni lat powstały m.in. takie albumy jak „Mamut”, „Drony” i „Radar”, które zebrały entuzjastyczne recenzje i odniosły znaczący sukces komercyjny. Wraz z upływem lat, twórczość Fisz Emade Tworzywo staje się coraz bardziej bezkompromisowa, a spojrzenie na rzeczywistość ostrzejsze.

Podczas koncertu w Gdańsku zabrzmią m.in. takie utwory, jak „Nie za miłe wiadomości”, „Za mało czasu” i „OK Boomer!”. Zespół wystąpi o w składzie: Bartek Waglewski, Piotrek Waglewski, Mariusz Obijalski, Marcin Pendowski i Michał Sobolewski.

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 99-119 zł.

dwoje aktorów trzyma dwie plansze postaci mężczyzny i kobiety
Teatr Miniatura zaprasza na adaptację wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky - „Atlas wysp odległych”. Spektakl reżyseruje Marek Zákostelecký - scenograf teatralny i reżyser, który pracował m.in. w światowej sławy teatrze lalkowym DRAK w Hradcu Králové
fot. Piotr Pędziszewski

W piątek, sobotę i niedzielę, na swój znakomity spektakl zaprasza Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16). Na pierwszą premierę w tym roku, przeznaczoną dla widzów od 13. roku życia, Miniatura wybrała adaptację książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky w przekładzie Tomasza Ososińskiego (wydawnictwo Dwie Siostry).

Można ją określić jako poetycki i pięknie zilustrowany atlas geograficzny, który opowiada o 50. wyspach, a historie w niej zamieszczone są często zaskakujące, dziwaczne, a czasem nieprawdopodobne. Co ciekawe, wszystkie zdarzyły się naprawdę. Noblistka Olga Tokarczuk, która recenzowała książkę Judith Schalansky, napisała, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”.

Gdańską adaptację docenionej przez czytelników na całym świecie, oraz przez krytyków, książki Judith Schalansky przygotował wielokrotnie nagradzany czeski artysta Marek Zákostelecký. Na swoim koncie ma on ponad 130 scenografii do spektakli realizowanych m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Polsce i Australii. Jest dwukrotnym laureatem prestiżowej czeskiej nagrody Alfréda Radoka, czterokrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych Spotkania w Toruniu, laureatem Grand Prix Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK. W Gdańsku dał się poznać dzięki scenografii do spektaklu „Co u diabła” w reżyserii Michała Derlatki - za którą otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego w 2022 roku.

W „Atlasie wysp odległych” historie i scenografie tworzone są na oczach widzów z zastosowaniem planszet, teatru cieni, efektów iluzji i kamer. Reżyser wybrał dziesięć wysp, wokół których buduje opowieść, a przemyślana i oryginalna forma teatralna ma oddać jej niepowtarzalny klimat. To spetakl piękny formalnie, wciągający i bardzo ciekawy.

„Atlas wysp odległych”. Nowa premiera Miniatury to zaproszenie do niesamowitego świata wyobraźni. RECENZJA

Zobaczymy go na Scenie Kameralnej w ten weekend w piątek, 24 marca, o godzinie 18:00, w sobotę, 25 marca, o godzinie 12:00 i 15:00, oraz w niedzielę, 26 marca, o godzinie 15:00. Bilety: 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub teatrminiatura.interticket.pl, oraz w kasie teatru.

fragment plakatu, rzymianin trzyma czerwoną błyskawicę
Metropolitanka to opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet
autorka: Oliwia Bebłocińska

W sobotę, 25 marca, w Lawendowej (ul. Lawendowa 8) odbywa się afterparty: DJ/VJ sety i pokaz performance z okazji 10-lecia projektu Metropolitanka, realizowanego przez pracownię Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupę społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Zaprezentuje się piątka osób studiujących gdańskie Intermedia. Będą to działania jednoczące publiczność z osobą performującą, nawiązujące do troski o drugą osobę - kreowanie przestrzeni dostępnej, włączającej odbiorcę zarówno w cześć performatywną, jak i jej przedłużenie w uczestnictwo w DJ setach. 

Start godz. 19.00, pokazy performance 19.00-21.00, osoby performujące: Anna Chabowska, Marta Kubiś, Michał Kowalczys, Mac Lewandowski, Józefina Radtke. DJ sety: 21.00-22.00 ALLG, 22.00-23.00 DiV4ᵀᴺ, 23.00-24.00 LARI$$A, 00.00-1:00 B2B2B, VJ: SVP. Wstęp wolny.

Ponadto w Dużej Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej) oglądać można przekrojową wystawę prac studentów i studentek inspirowaną herstoriami. Wystawa czynna jest od 24 marca do 7 kwietnia.

10 lat projektu Metropolitanka: wystawa, pokazy filmów, dyskusje

zdjęcie zespołu, pięciu mężczyzn na tle ściany w studio
Zespół Myslovitz rusza w jubileuszową trasę koncertową połączoną z promocją nowej płyty - w niedzielę wystąpi w Gdańsku
fot. Łukasz Gawroński

W niedzielę, 26 marca, Myslovitz wystąpi w ramach trasy koncertowej w klubie Stary Maneż w Gdańsku (ul. Juliusza Słowackiego 23), gdzie wykona na żywo cały materiał z najnowszej płyty „Wszystkie narkotyki świata”. To pierwszy od 10 lat studyjny album zespołu, którego twórczość stała się inspiracją dla całego pokolenia artystów święcących dziś triumfy na scenie niezależnej, ale i popowej.

Album „Wszystkie narkotyki świata” powstał w kilku studiach nagraniowych, m.in. w londyńskim Abbey Road i dotychczas promowały go piosenki: „Miłość”, „19” oraz „Pakman”. Jako następne w kolejce czekają: piosenka tytułowa i „Latawce”, z gościnnym udziałem wokalistki zespołu ATLVNTA - Kasi Gołomskiej.

- „Wszystkie narkotyki świata” to zbiór 12. utworów układających się w jedną opowieść. Opowieść o miłości, nienawiści, pasji, sztuce, polityce, wojnach, inności, normalności, tolerancji i nietolerancji, otwartości, pogardzie, niezłomności, muzyce, poezji, prawdzie, kłamstwach, władzy, pieniądzach, alkoholu, narkotykach… o wszystkim, co rządzi współczesnym światem - opowiadają muzycy zespołu.

Zarówno trasa koncertowa, jak i nowy album są ukoronowaniem 30. lat na scenie - zespół obchodził ten imponujący jubileusz w 2022 roku. Pierwszą część jubileuszowej trasy zespół zagrał jesienią ubiegłego roku, w wypełnionych do ostatniego miejsca klubach. Wiosenna część tej trasy to 7 koncertów w różnych stronach Polski.

Trasa będzie niezwykła nie tylko z uwagi na nowy repertuar oraz obchodzony jubileusz, ale także ze względu na nowego członka zespołu - jest to pierwszy album z nowym wokalistą, Mateuszem Parzymięso.

Początek koncertu o godzinie o godzinie 19:00. Bilety: 109-139 zł.

dzieci w sali wystawienniczej, trzymają w rękach mapy
W ramach cyklu „Jestem z Gdańska” dzieci i ich rodzice lub opiekunowie wspólnie z edukatorką poznają salę wystawową ECS i pomysły na dobre działania w swoim mieście
fot. Katarzyna Granacka / Archiwum ECS

Młodych gdańszczan w wieku 7-12 lat Europejskie Centrum Solidarności (Plac Solidarności 1) zaprasza na cykl spotkań zatytułowany „Jestem z Gdańska”. To projekt poprawiający jakość życia mieszkańców - także tych najmłodszych. Rodziny wspólnie z edukatorką co miesiąc poznają tu jedną salę wystawową ECS, rozwiązują zadania i szukają w historii pomysłów na dobre działania w swoim mieście.

W niedzielę, 26 marca, podczas spotkania pod przewrotnym hasłem „Nie wolno rysować po ścianach?” uczestnicy zobaczą, czy wygodniej pisze się siedząc przy stole, czy na ścianie; gdzie najlepiej widać, co jest napisane; i po co w ogóle bazgrać po murach. Rozszyfrują także wystawowe graffiti, wykonają własne projekty i poszukają w pamięci miejsc, gdzie na gdańskich budynkach są graffiti i napisy. Zastanowią się także wspólnie, czy powinno się umieszczać rysunki na ścianach.

Początek o godzinie 11:00, czas trwania: ok. 1,5 godziny. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi w wieku 7–12 lat. Zbiorka: hol główny (vis-à-vis kas). Bilety: dziecko 10 zł, opiekun wstęp bezpłatny, dostępne na: ecs.gda.pl.

czarno-białe zdjęcie dziewczynki
Wystawa „Sibylle Bergemann. Fotografie” to przegląd twórczości jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Sibylle Bergemann „Kirsten Hoppenrade” (1975)
mat. Muzeum Narodowego w Gdańsku

W Zielonej Bramie (ul. Długi Targ 24) trwa atrakcja dla miłośników fotografii - wystawa Sibylle Bergemann (czas trwania 4 lutego - 3 maja). To przegląd twórczości jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad. Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie, dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawia publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu.

- Bergemann wypowiadała się w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątko­wej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii - opisują kuratorzy wystawy, Małgorzata Ruszkowska i Matthias Flügge. - Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii, jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy Sao Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów.

Na wystawie prezentowane są 133 fotografie podzielone na 12 tematycznych grup: Fabryka Snów, Kobiety, Dziewczynki, Z dala od domu, Miejsca, Moda, Pomnik, Sala Balowa Clärchens, Przeobrażeni, Berlin, Afryka Arabia, Polaroidy. W twórczości Bergemann przeważają czarno-białe fotografie ukazujące codzienne życie we wschodnich Niemczech, okres transformacji oraz późniejsze, przedstawiające w formie reportaży Nowy Jork, Tokio, Paryż i São Paulo. Po roku 1990, kiedy w ramach zleceń dla magazynu „Geo” artystka podróżowała przez Afrykę i Azję, dominująca stała się fotografia barwna.

Fotografie Sibylle Bergemann w Zielonej Bramie - prace wybitnej artystki po raz pierwszy w Polsce

Prace można oglądać codziennie od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, uczniowie i studenci 7-26 lat - 1 zł, bilet rodzinny, do 2 osób dorosłych (rodzice, opiekunowie) i dzieci do 18 lat - 20 zł, bilet grupowy (grupy liczące 10 i więcej osób), cena za 1 os. - 10 zł.

W piątek i sobotę Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże

TV

Ile pączków zjemy w Gdańsku?