Maria Peszek w GTS i „Lilla Weneda” w Teatrze Wybrzeże

Kontrowersyjna gwiazda w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, wernisaż wystawy twórców z całego świata w Muzeum Bursztynu i współczesna, widowiskowa opowieść o upadku starożytnego ludu Wenedów - to tylko część z tego, co nas czeka w ten weekend. Zobaczcie, czego nie można przegapić.
( 04.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Maria Peszek to ejdna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. W piątek wystąpi w Gdańsku
Maria Peszek to jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. W piątek wystąpi w Gdańsku
fot. Beata Wencławek

17. Gdańska Jesień Pianistyczna. 10 koncertów wybitnych artystów od 4 do 25 listopada

W piątek, 4 listopada, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) stanie aktorka teatralna i filmowa, a także piosenkarka, Maria Peszek

Kontrowersyjna artystka wystąpi w ramach klubowej trasy koncertowej „Maria jest z nami”. To kontynuacja wiosennej odsłony - Maria Peszek i towarzyszący jej band w składzie: Kamil Pater, Jacek Prościński i Olo Walicki, zagrają w miastach, do których nie dotarli wiosną, a w tych, które odwiedzą ponownie, zagrają w nowych miejscach. W ich wykonaniu zabrzmi pełen materiał z najnowszej, gorąco przyjętej przez fanów i okrzykniętej płytą roku przez tygodnik Polityka płyty „Ave Maria”.

Początek o godzinie 20:00. Bilety: 99-129 zł.

„Nie wierzę w śmierć” to propozycja dla młodzieży i dorosłych. Opowiada o wybaczaniu, miłości i granicach wolności twórczej
„Nie wierzę w śmierć” to propozycja dla młodzieży i dorosłych. Opowiada o wybaczaniu, miłości i granicach wolności twórczej
fot. Piotr Pędziszewski

Także w piątek, będzie okazja, by w Stacji Orunia - placówce Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Dworcowa 9) zobaczyć jeden ze spektakli Teatru Miniatura: „Nie wierzę w śmierć”.

Autorem sztuki jest ojciec Wacław Oszajca - znany jezuita, poeta i publicysta, współpracujący m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”. Reżyserii podjął się Tomasz Kaczorowski, obecny kierownik Teatru w Blokowisku, który w Trójmieście realizował m.in. liczne czytania performatywne w ramach PC Dramy w klubie Żak, odpowiadał też za „Chimery Afanasjewa” w Teatrze na Plaży w Sopocie. 

Za punkt wyjścia do tej rozmowy ta dwójka obrała gdańską legendę opowiadającą o niespotykanej ekspresji rzeźby konającego Chrystusa z krucyfiksu, który stanowi jeden z elementów pochodzącej z XV wieku grupy Ukrzyżowania, w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Ta legenda stała się inspiracją dla przeniesionej na teatralne deski historii o rzeźbiarzu, który, aby w wiarygodny sposób oddać wyraz cierpienia i męki umierającego, posuwa się do ostateczności i dokonuje zbrodni. 

Zarówno za scenografię, jak i lalki, odpowiada gdańszczanka Agnieszka Wielewska, która ma na swoim koncie współpracę z Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu czy Nowym Teatrem im. Witkacego w Słupsku. Za lalki do tego spektaklu otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańska.

Występują: Hanna Miśkiewicz, Jacek Majok, Piotr Srebrowski, Krystian Wieczyński i Andrzej Żak. Dramaturgia, reżyseria: Tomasz Kaczorowski; scenografia: Agnieszka Wielewska; muzyka: Miłosz Sienkiewicz. Prapremiera: 5 listopada 2017 roku. Czas trwania: 1 h (bez przerwy).

Początek o godzinie 19:00. Bilety: 30 zł normalny, 15 zł ulgowy - do kupienia na platformie  www.bilety24.pl  oraz przed spektaklem w Stacji Orunia GAK.

W piątek zaduszki artystyczne u gdańskich dominikanów - wstęp wolny

Lilla Weneda” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to współczesna wersja narodowej tragedii w pięciu aktach. Nz. Michał Jaros w roli Ślaza
„Lilla Weneda” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego to współczesna wersja narodowej tragedii w pięciu aktach. Nz. Michał Jaros w roli Ślaza
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

I jeszcze jedna dobra wiadomość dla miłośników teatru - są bilety na jeden ze spektakli Teatru Wybrzeże w ten weekend. Instytucja w piątek, sobotę i niedzielę, 4-6 listopada, zaprasza na Scenę Kameralną w Sopocie (ul. Bohaterów Monte Cassino 30), gdzie zobaczyć można „Lillę Wenedę” Juliusza Słowackiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

To współczesna inscenizacja dobrze znanej historii upadku starożytnego ludu Wenedów, zaatakowanego przez wojownicze plemię Lechitów. Tytułowa bohaterka pragnie za wszelką cenę ocalić swoich poddanych. Treść dramatu odnosi się do powstania listopadowego z 1830 roku. Słowacki rozważa przyczyny klęski zrywu i próbuje znaleźć receptę na wybawienie dla narodu polskiego. 

Scenografię przygotował Mirek Kaczmarek, muzykę: Rafał Ryterski. Występują: Marek Tynda (Lech), Katarzyna Dałek (Gwinona), Janek Napieralski (Lechon), Piotr Biedroń (Krak), Krzysztof Matuszewski (Derwid), Magdalena Gorzelańczyk (Lilla Weneda), Sylwia Góra (Roza Weneda), Jakub Nosiadek (Polelum), Marcin Miodek (Lelum) oraz Michał Jaros (Ślaz).

Spektakl w ten weekend zostanie zagrany w piątek i sobotę o godzinie 19:00, oraz w niedzielę o godzinie 17:00. Bilety: 40-50 zł.

W sobotę poznamy laureatów Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną, którego tematem był bursztyn. Nz. Bursztyn bałtycki w powiększeniu, z widocznymi pęcherzykami powietrza
W sobotę poznamy laureatów Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną, którego tematem był bursztyn. Nz. Bursztyn bałtycki w powiększeniu, z widocznymi pęcherzykami powietrza
mat. GAK

W sobotę, 5 listopada, Gdański Archipelag Kultury i Fundacja Wspólnota Gdańska zapraszają do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie (poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16), na finał 11. Międzynarodowego konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną pt. „Bursztyn - złoto Morza Bałtyckiego”

Wydarzenie prezentuje prace 77 autorów pochodzących zarówno z Polski, krajów europejskich jak i tych reprezentujących najodleglejsze zakątki świata: Chiny, Tajlandia, Argentyna, USA, Meksyk. Zostały wykonane w najróżniejszych technikach graficznych, takich jak m.in. linoryt, miedzioryt, sucha igła czy techniki komputerowe i mieszane. Na wystawie pokonkursowej zobaczymy artystyczne interpretacje bałtyckiej kropli bursztynu, jej koloryt oraz to, jak artyści graficy poradzili sobie z uchwyceniem życia zastygłego miliony lat temu w tym niezwykłym kruszcu.

Wernisaż wystawy poprzedzi uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, oraz prelekcja dr hab. inż. Ewy Wagner-Wysieckiej, prof. Politechniki Gdańskiej pt. „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury”. Zostanie poświęcony związkom pomiędzy wybranymi właściwościami bursztynu bałtyckiego a naturą chemiczną tej substancji - autorka przedstawi go możliwie „niechemicznym” językiem. Po wernisażu odbędzie się degustacja artystycznej instalacji bursztynowej autorstwa Joanny Stachowiak z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Uroczystość wręczenia nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej „Ekslibris” rozpocznie się o godzinie 12:00, planowane zakończenie - 16:00. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2022 roku.

KASzKiET to Kameralne Artystyczne Spotkania z Kulturą i Elokwentną Treścią w GAK Scenie Muzycznej w Parku Oruńskim
KASzKiET to Kameralne Artystyczne Spotkania z Kulturą i Elokwentną Treścią w GAK Scenie Muzycznej w Parku Oruńskim
mat. GAK Scena Muzyczna

Również w sobotę, w Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2b) odbędzie się kolejna odsłona Kameralnych Artystycznych Spotkań z Kulturą i Elokwentną Treścią - KASzKiET. Podczas wydarzenia każdy chętny może zaprezentować własną twórczość lub interpretację czegoś znanego. Może to być m.in poezja, proza, muzyka, stand up lub zupełnie coś innego. 

Na scenie wystąpić może każdy, kto ukończył 16 lat - wystarczy zgłosić wcześniej chęć uczestnictwa. Zaprezentować się można zarówno solo jak i w zespole. Czas trwania pojedynczego występu nie może jednak przekroczyć 5 minut, na grupowy przewiduje się zaś od 10 do 15 minut. Dozwolone jest użycie instrumentów i rekwizytów. Mile widziane jest poprzedzenie lub zakończenie prezentacji krótkim uzasadnieniem swojego wyboru.

Nowością podczas Kaszkietów jest podsumowanie każdego spotkania głosowaniem publiczności na ulubiony występ. Wybrany pokaz przejdzie do finału, który odbędzie się w czerwcu 2023 roku. Wówczas - również za pomocą głosowania - zostanie wybrany najlepszy pokaz tej edycji wydarzenia. Wytypowani artyści otrzymają swój własny kaszkiet oraz możliwość indywidualnego występu na naszej scenie.

Choć wybór tematyki występu jest nieograniczony, wszelkie występy agitacyjne i obraźliwe nie będą dopuszczane. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko oraz informację na temat występu należy wysłać na adres: scenamuzyczna@gak.gda.pl. Pytania można kierować pod nr tel. 515 394 696.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu jako widz, wystarczy przyjść - nie jest potrzebna wcześniejsza rezerwacja miejsca.

W ten weekend: Serca Gwiazd - Dorota Stalińska w Domu Harcerza