• Start
  • Wiadomości
  • 17. Gdańska Jesień Pianistyczna. 10 koncertów wybitnych artystów od 4 do 25 listopada

17. Gdańska Jesień Pianistyczna. 10 koncertów wybitnych artystów od 4 do 25 listopada

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w dniach 4-25 listopada zaprasza na 17. edycję Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. Melomanów czeka dziesięć koncertów - w tym trzy symfoniczne i siedem recitali fortepianowych, w wykonaniu artystów z Europy, Ameryki Północnej i Australii.
03.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańska Jesień Pianistyczna to największe wydarzenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej drugiej połowy roku. Potrwa od 4 do 25 listopada. Nz. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Gdańska Jesień Pianistyczna to największe wydarzenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej drugiej połowy roku. Potrwa od 4 do 25 listopada. Nz. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
fot. Piotr Hukało

1989. Rapowy musical o drodze do wolności, Wałęsach, Kuroniach, Frasyniukach...

Festiwal zainauguruje w piątek, 4 listopada, o godzinie 19:00, koncert symfoniczny, w którym gdańskich filharmoników poprowadzi pochodzący z Gruzji dyrektor artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, maestro George Tchitchinadze

Gwiazdą wieczoru będzie znakomity gruziński pianista Alexander Korsantia. Artysta wygrał Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Sydney w 1988 roku (jeszcze jako obywatel ZSRR) oraz Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie w 1995 roku. 

Razem z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Korsantia wykona II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Ponadto w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy tego wieczoru Symfonię nr 17 G-dur KV 129 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz V Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Pianistka Kate Liu podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej wykona utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna
Pianistka Kate Liu podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej wykona utwory Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna
mat. organizatora

Pierwszy z recitali, w niedzielę, 6 listopada, o godzinie 18:00, wykona Amerykanka mająca singapurskie korzenie - Kate Liu, której światowy rozgłos przyniosła III nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie mazurków w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. 

Jej recital będzie się składał w połowie z muzyki Fryderyka Chopina, w tym z walców i mazurków, w których osiągnęła wielką biegłość oraz z Sonaty fortepianowej nr 3 f-moll op. 5 Johannesa Brahmsa. 

Teatr Miniatura na wyjeździe. „Nie wierzę w śmierć” i nagradzany „Beton” w Stacji Orunia

Na kolejny koncert poczekamy do soboty, 12 listopada, kiedy o godzinie 18:00 przy fortepianie historycznym zasiądzie Tomasz Ritter, który wykona Sonatę nr 14 a-moll D 784 Franza Schuberta, oraz komplet 24 Preludiów op. 28 Fryderyka Chopina. 

Wybór fortepianu historycznego nie jest przypadkowy - Tomasz Ritter to zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Wśród wielu innych nagród tego pianisty warto wymienić także triumf na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy w 2011 roku. 

Dzień później, w niedzielę, 13 listopada, o godzinie 17:00 miejsce przy fortepianie zajmie Maciej Gański - gdańszczanin i absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, której jest adiunktem. To także laureat licznych nagród i konkursów pianistycznych, jak I Nagroda Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe Scholarship Award w Aarhus (2008) czy II Nagroda Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (2008). 

W centrum jego zainteresowań znajduje się m.in. twórczość Philipa Glassa, którego etiudy (umieszczone w pierwszym zeszycie) wykonywał podczas Gdańskiej Jesieni Pianistycznej już w ubiegłym roku. W tym roku czeka nas „ciąg dalszy”, czyli drugi zeszyt Etiud Glassa. 

W poniedziałek, 14 listopada, o godzinie 19:00 z twórczością Fryderyka Chopina zmierzy się prof. Janusz Olejniczak o międzynarodowej renomie pianisty i pedagoga muzycznego, regularnie zapraszanego do gremiów jurorskich największych konkursów pianistycznych, z Konkursem Chopinowskim na czele (w którym nagrodzono go VI Nagrodą jeszcze w trakcie studiów, w 1970 roku, co w dużym stopniu wpłynęło na rozwój jego kariery). 

W Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona n.in. mazurki, walce czy Scherzo nr 2 b-moll op. 31, które Robert Schumann porównał do poematu Byrona, „tak przepełnionego czułością, śmiałością, miłością i pogardą”. 

 

 

Drugi koncert symfoniczny w ramach Gdańskiej Jesieni Pianistycznej czeka nas w piątek, 18 listopada, o godzinie 19:00. Będzie to okazja do ponownego spotkania ze znakomitą włoską pianistką Leonorą Armellini. Laureatka V Nagrody ostatniego Konkursu Chopinowskiego podczas ubiegłorocznej edycji Gdańskiej Jesieni Pianistycznej zaprezentowała się w recitalu - tym razem zagra z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą wybitnego polskiego dyrygenta Jacka Kaspszyka. 

Artystka, która była także m.in. finalistką jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (2017), zagra w Gdańsku I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Ponadto, w wykonaniu Orkiestry PFB, usłyszymy tego dnia dwie kompozycje Edwarda Elgara: „Chanson de Matin” oraz Wariacje „Enigma”.  

W sobotę, 19 listopada, o godzinie 19:00, swój recital wykona pochodzący z Irlandii Północnej Barry Douglas, który wygrał VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1986), otrzymał II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Paloma O’Shea w Santander (1980) i zdobył też III Nagrodę na jednym z najtrudniejszych konkursów pianistycznych świata - Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna w Teksasie (1985). 

Denis Zhdanov to pochodzący z Ukrainy wielokrotnie nagradzany pianista - laureat międzynarodowych konkursów (m.in. w Barcelonie, Helsinkach, Tibilisi i Rzymie)
Denis Zhdanov to pochodzący z Ukrainy wielokrotnie nagradzany pianista - laureat międzynarodowych konkursów (m.in. w Barcelonie, Helsinkach, Tibilisi i Rzymie)
mat. organizatora

Natomiast w niedzielę, 20 listopada, o godzinie 17:00, zagra w Gdańsku utalentowany ukraiński pianista Denis Zhdanov, który wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” (2007), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Roma 2009” czy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Marii Canals w Barcelonie (2010). 

Zhdanov wykona wszystkie 24 Preludia op. 28 Fryderyka Chopina oraz II Sonatę fortepianową Grażyny Bacewicz i Sonatę fortepianową nr 1 Carla Vine’a. 

Popularny wirtuoz fortepianu Leszek Możdżer będzie gwiazdą przedostatniego, poniedziałkowego koncertu
Popularny wirtuoz fortepianu Leszek Możdżer będzie gwiazdą przedostatniego, poniedziałkowego koncertu
mat. organizatora

Kolejnego wykonawcy nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba: Leszek Możdżer to pianista, aranżer, kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej, który światowy rozgłos zyskał jako pianista jazzowy, chociaż jazzem zainteresował się dopiero w wieku 18 lat. Ten sopocianin z urodzenia i absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku współpracował z najwybitniejszymi ikonami polskiego jazzu, m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Stańko czy Michałem Urbaniakiem. Jego album „Komeda” został obsypany nagrodami Jazz Top 2011 (Muzyk Roku, Najlepszy Pianista i Album Roku), a improwizacje na temat Chopina ugruntowały jego pozycję jako światowej klasy wirtuoza.

W przekrojowym recitalu, który zagra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w poniedziałek, 21 listopada, o godzinie 19:00, oprócz autorskich kompozycji pianista wykona utwory Mieczysława Kosza, Zbigniewa Namysłowskiego, Krzysztofa Komedy, Fryderyka Chopina oraz Tomasza Stańko. 

Gdańską Jesień Pianistyczną zwieńczy koncert symfoniczny w piątek, 25 listopada, o godzinie 19:00, z udziałem australijskiego pianisty ukraińskiego pochodzenia Alexandra Gavrylyuka. Wystąpi z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzoną tym razem przez innego cenionego na świecie Australijczyka - Daniela Smitha

Gavrylyuk wygrał m.in. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów im. Vladimira Horovitza w Kijowie (1999), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Hamamatsu w Japonii (2000) oraz Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs Pianistyczny im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2005). Od 2003 roku jest oficjalnie artystą firmy Steinway. W Gdańsku zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Orkiestra wykona ponadto II Symfonię c-moll op. 12 Alfredo Caselli. 

Bilety na Gdańską Jesień Pianistyczną:

Ceny biletów na koncerty symfoniczne (z solistami Alexandrem Korsantią, Leonorą Armellini i Alexandrem Gavrylyukiem) rozpoczynają się od 22 zł.

Bilety na recitale wykonywane przez Kate Liu, Janusza Olejniczaka i Barry’ego Douglasa kosztują 16-53 zł.

32-43 zł zapłacimy za obecność na recitalach Tomasza Rittera, Macieja Gańskiego oraz Denisa Zhdanova na Sali Kameralnej.

Udział w recitalu Leszka Możdżera to koszt od 48 zł. 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa