W sobotę XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. Weźmie w nim udział liczna delegacja z Gdańska

Wielki krokami nadchodzi kolejny, już XXIII Światowy Zjazd Kaszubów. Tym razem spotkanie społeczności kaszubskiej odbędzie się w sobotę 30 lipca, w Brusach. Z Gdańska, uważanej przez niektórych za stolicę Kaszub, na zjazd wybiera się kilkudziesięcioosobowa delegacja oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Do Brus można też dojechać ze stacji Gdańsk-Osowa pociągiem Transcassubia, który wyjeżdża rano z Gdyni.
29.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Coroczny Światowy Zjazd Kaszubów to wyjątkowa okazja dla Kaszubów, aby zamanifestować swoje przywiązanie do kultury, języka, tradycji i pochodzenia kaszubskiego
Coroczny Światowy Zjazd Kaszubów to wyjątkowa okazja dla Kaszubów, aby zamanifestować swoje przywiązanie do kultury, języka, tradycji i pochodzenia kaszubskiego
mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Światowy Zjazd Kaszubów to bez wątpienia prawdziwe święto dla osób identyfikujących się z językiem i kulturą kaszubską i największe wydarzenie gromadzące w jednym miejscu społeczność kaszubską.

Czym jest zjazd dla Kaszubów?

- Zjazd jest organizowany na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w ramach jednego organizmu administracyjnego, jakim jest województwo pomorskie. To wyjątkowa okazja do spotkania się, wymiany myśli i porozmawiania - co bardzo ważne po kaszubsku - z mieszkańcami z różnych stron Kaszub. Bo wiemy, że w różnych rejonach ten kaszubski brzmi jednak inaczej. Każdego roku możemy zobaczyć, jak dużo jest nas, przedstawicieli społeczności kaszubskiej - powiedział Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZK-P) w Gdańsku.

Prof. Cezary Obracht-Prondzyński: - Dzięki Kaszubom Gdańsk jest wyjątkowy [ROZMOWA]

Frekwencja na Światowych Zjazdach Kaszubów waha się od 5 do 15 tysięcy uczestników. W ubiegłym roku na zjazd do Pucka po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa ściągnęło kilkanaście tysięcy osób. Dużo zależy w tym przypadku od pogody, jaka wypadnie w dniu kaszubskiego święta oraz miejsca, gdzie organizowany jest zjazd.

Jak dojechać z Gdańska na zjazd do Brus?

W tym roku, Kaszubów gościć będą Brusy, ok. pięciotysięczne miasto, położone w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim.

- Z Gdańska wybieramy się do Brus w sposób zorganizowany autobusem, który pomieści ok. 40-50 osób, ale w nim miejsca są już chyba wszystkie zajęte. Wszyscy chętni mogą też wsiąść na stacji Gdańsk-Osowa do specjalnego pociągu Transcassubia, który wyrusza z Gdyni. Bilety będzie można nabyć bezpośrednio u konduktora w cenie 15 złotych w obie strony - poinformował Łukasz Richert.

Przejazd dla dzieci w wieku do 15 lat jest bezpłatny. Do stacji Gdańsk-Osowa pociąg Transcassubia przyjedzie o godz. 8.42. 

Program Zjazdu Kaszubów w Brusach

Na tych, co dotrą w sobotę 30 lipca do Brus, czekają niezliczone atrakcje.

Będzie ok. 150 stoisk wystawców regionalnych. W programie imprezy jest kilka koncertów kapel i zespołów kaszubskich. Dla osób zainteresowanych słowem pisanym czekać będą “ogrody literackie”. Będzie też okazja do wielu gier i zabaw m.in. w tradycyjną “baśkę” i “buczkę”. Zaplanowano też próbę bicia rekordu w grze na diabelskich skrzypcach przez największą liczbę osób.

Jak co roku, zjazd otworzy przemarsz Kaszubów przez miasto. Uczestnicy tegorocznego spotkania Kaszubów przejdą ulicami Brus spod stacji PKP do kościoła pw. Wszystkich Świętych, gdzie w południe odprawiona zostanie msza św. w intencji Kaszubów i Ukraińców.

- Zjazd Kaszubów to wielka okazja do zamanifestowania swojej tożsamości. Można ubrać kaszubską bluzkę, strój kaszubski, wziąć szalik, flagę i dumnie w paradzie zademonstrować swoje przywiązanie do "naszej małej ojczyzny" - podkreślił Łukasz Richert.

W Brusach będą Kaszubi z całego świata

Słowo światowy w nazwie zjazdu Kaszubów nie jest przypadkowe, ponieważ co roku w spotkaniach uczestniczą delegacje z zagranicy, z takich krajów jak Kanada, Stany Zjednoczone Ameryki, Niemcy, Norwegia i Wielka Brytania. Bywają też na zjazdach Kaszubi, którzy osiedlili się w Argentynie.

- Kaszubi z diaspory rozsianej po całym świecie dzwonią do nas, do biura Zrzeszenia, już na przełomie roku, w grudniu i styczniu z pytaniem, kiedy odbędzie się zjazd, bo muszą już zarezerwować bilety lotnicze - wyjaśnił Łukasz Richert.

ZK-P to masowa organizacja

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w 71 oddziałach terenowych liczy ok. 6,5 tysiąca członków.

Gdański oddział ZK-P zrzesza ok. 150 działaczy, ale jak zapewnia Łukasz Richert, osób przyznających się do kaszubskości w mieście nad Motławą jest znacznie więcej.

mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
mat. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
 

Najliczniejsze oddziały ZK-P liczące ok. 300 członków mieszczą się w takich miejscowościach jak Szemud, Kartuzy i Banino.

Gdzie jest stolica Kaszub?

Łukasz Richert nie ma wątpliwości, że prawdziwym centrum i stolicą Kaszub jest “na 110 procent” Gdańsk.

- Jest taki wiersz kaszubski, który mówi o tym, że siedem miast kłóci się ze sobą, kto “chce być Kaszub głową”. Jest więc konkurencja wśród siedmiu miejscowości na Kaszubach o tytuł kaszubskiej stolicy. My z uwagi na historię, najważniejsze instytucje, kulturę, działalność wydawniczą, promieniującą z Gdańska na region uważamy, że Gdańsk jak najbardziej jest stolicą Kaszub. Tu był gród książąt pomorskich, tu ma pomnik książę Świętopełk, tu mamy wreszcie “kaszubski Wawel” czyli Katedrę Oliwską, gdzie spoczywają prochy władców kaszubskich - mówi Łukasz Richert.

Jednym słowem, i przeszłość i teraźniejszość, w opinii Łukasza Richerta, wskazują, że Gdańsk ma pełne prawo, aby tytułować się stolicą Kaszub.

W przyszłym roku XXIV Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Kartuzach

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas