• Start
  • Wiadomości
  • W gdańskiej stoczni zbudowano luksusowy jacht. To najdłuższa jednostka tego typu powstała w Polsce

Superjacht z gdańskiej stoczni. To najdłuższa jednostka tego typu powstała w Polsce

W Conrad Shipyard powstał luksusowy jacht. 44,5-metrowa jednostka jest największym jachtem motorowym wyprodukowanym do tej pory w gdańskiej stoczni, ale również najdłuższym jachtem tego typu zbudowanym w całości w Polsce. Ekskluzywny jacht zamówił szwajcarski klient. Chrzest superjachtu odbył się 5 grudnia br. na Motławie.
06.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20221205-jacht-ace-003_949x633
Chrzest superjachtu ACE odbył się w poniedziałek, 5 grudnia, przy nabrzeżu na Targu Rybnym
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Kto zaprojektował okazałą jednostkę?

Kontrakt na wybudowanie ACE podpisano w styczniu 2020 roku. Prace przygotowawcze i gromadzenie dokumentacji technicznej trwały pół roku.
 
ACE to pierwsza zwodowana jednostka z linii C144S, nowej serii superjachtów stoczni Conrad.
 
Nazwa jachtu utworzona została z pierwszych liter imion córek właściciela, ace to także anglojęzyczne określenie asa serwisowego w tenisie ziemnym.
 
Jacht powstał dzięki współpracy wielu uznanych europejskich firm. Jego sylwetkę zaprojektowało brytyjskie studio Reymond Langton, natomiast za architekturę okrętową odpowiedzialna była holenderska spółka Diana Yacht Design. Projektem wnętrz oraz zewnętrznych stref wypoczynkowych zajęło się studio M2 Atelier z siedzibą w Mediolanie.

Wędrowiec z Gdańska - największy luksusowy jacht zbudowany w Polsce

Jacht ACE zapewnia luksusowe zakwaterowanie dla maksymalnie dziesięciorga gości oraz kajuty dla dziewięciu członków załogi. 

Kilka danych technicznych o jachcie ACE

Jednostka jest wyposażona w dwa silniki o mocy 500 kW każdy. Superjacht jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną do 13 węzłów, a jego zasięg wynosi ok. czterech tysięcy mil morskich przy podróży ze średnią prędkością 10 węzłów. Kadłub i nadbudowę jednostki skonstruowano ze stali i aluminium. 
 
- ACE to połączenie eleganckiego designu z niesamowitą harmonią oraz intrygującą sylwetką współczesnego superjachtu - mówi Mikołaj Król, prezes zarządu i dyrektor generalny Stoczni Conrad. 

Ile trzeba zapłacić za luksus na wodzie?

Cena, za którą szwajcarski odbiorca nabył luksusowy ACE, jest objęta tajemnicą handlową. Wiadomo jednak, że koszt trzeciego egzemplarza jachtu z tej serii, wynosi 29,6 milionów dolarów. To cena podstawowa - może się ona zmienić, w zależności od upodobań i gustu przyszłego klienta.   

 
Po luksusowych wnętrzach jachtu ACE oprowadzał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz prezes Conrad Shipyard Mikołaj Król
Po luksusowych wnętrzach jachtu ACE oprowadza prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz prezes Conrad Shipyard Mikołaj Król
mat. Facebook/ Aleksandra Dulkiewicz
Druga jednostka z tej linii jest obecnie w trakcie konstrukcji z dostawą zaplanowaną na IV kwartał 2023 roku. Czas trwania budowy kolejnych modeli linii C144S szacowany jest na około 24 miesięcy od podpisania kontraktu.

Stocznia z 20-letnią historią

Założona w 2003 r. Conrad Shipyard specjalizuje się w produkcji luksusowych superjachtów żaglowych i motorowych o długości do 100 metrów. Stocznia, która należy do polskiego kapitału, mieści się przy nabrzeżu Martwej Wisły niedaleko mostu wantowego.

Rafael Nadal zostanie właścicielem super jachtu z gdańskiej stoczni. Zapłaci kilka milionów euro, ZDJĘCIA

Conrad Shipyard wraz z siostrzaną firmą Marine Project, zatrudnia ponad 400 rzemieślników i inżynierów. 
 
 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami