• Start
  • Wiadomości
  • Wędrowiec z Gdańska - największy luksusowy jacht zbudowany w Polsce

Wędrowiec z Gdańska - największy luksusowy jacht zbudowany w Polsce

Na wodę spłynął Viatoris (łac.Wędrowiec). To największy luksusowy jacht, jaki kiedykolwiek został zbudowany w Polsce. Jego producentem jest, mieszcząca się na gdańskiej Przeróbce, Stocznia Conrada (Conrad Shipyard). Zobacz jak wyglądały pierwsze chwile jachtu po zwodowaniu i jak wcześniej przebiegała jego produkcja.
10.05.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jacht Viatoris przed wodowaniem w suchym doku
Jacht Viatoris przed wodowaniem w suchym doku
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Najpierw misterne przygotowania, później trwająca dwa lata budowa. Jacht Conrad C133 nazwany Viatoris został najpierw z, mieszczącej się nad Martwą Wisłą tuż obok mostu wantowego Stoczni Conrada, przetransportowany na innej jednostce do suchego doku. Potem odbyło się jego zanurzenie. 

Obejrzyj wodowanie jachtu Viatoris:

- Jacht ma 40 metrów długości i 8 metrów szerokości. Jest nie tylko największym jachtem zbudowanym w Conrad Shipyard, ale także największym luksusowym jachtem motorowym zbudowanym kiedykolwiek w Polsce. To jednostka transoceaniczna - mówi Markus Sitowski, menedżer ds. komunikacji marketingowej Conrad Shipyard.

Zobacz jak wyglądała produkcja superjachtu:

Jacht zaprojektowało biuro Reymond Langton Design. Chodziło o połączenie elegancji z nowoczesną, ponadczasową linią. Jego kadłub jest stalowy, natomiast nadbudówkę wykonano z aluminium. Zwracają też uwagę błyszczące - od linii wody - burty. Przypominają elegancki lakier samochodowy. Proces nakładania tej warstwy jest bardzo pracochłonny i wymaga sterylnych warunków.

Z bardzo dużym pietyzmem wykonano detale we wnętrzu jednostki, dbając o wygodę przyszłych pasażerów. Na najwyższym pokładzie znajdują się oszklone sauny, niżej pokłady rekreacyjne. Materiały wykończeniowe zostały pozyskane z najlepszych europejskich domów projektowych w Londynie, Mediolanie i Paryżu. W części rufowej znalazło się też miejsce na zabudowany garaż samochodowy. Przez cały czas produkcji właściciel na bieżąco mógł monitorować postępy prac i wygląd jachtu.

Jacht motorowy jest największą jednostką tego typu wyprodukowaną w Polsce
Jacht motorowy jest największą jednostką tego typu wyprodukowaną w Polsce
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Jak zapewnia producent jednostka spełnia wszystkie wyśrubowane normy techniczne i standardy bezpieczeństwa Lloyd's Register i MCA.

Arabski szejk, rosyjski milioner? Dopytywaliśmy o to, kto zamówił taki jacht.

 - Niestety nie mogę powiedzieć, bo nie pozwala na to tajemnica handlowa - grzecznie wyjaśnia Marcus Sitowski.

Premiera jednostki będzie miała miejsce we wrześniu podczas Monaco Yacht Show 2018. Luksusowy superjacht wyprodukowany w Gdańsku, będzie tam mógł zaprezentować możliwości naszego przemysłu okrętowego. Na tę imprezę przypływają niezwykłe morskie jednostki. Niektóre nawet dwa razy dłuższe od Viatorisa. Conrad Shipyard też zamierza rozwijać w przyszłości swoją produkcję w tym kierunku.

 

 

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów