• Start
 • Wiadomości
 • W Gdańsku ważna rzecz - PLASTIK PRECZ. Nowy mural promuje akcję na budynku szkoły w Matarni

W Gdańsku ważna rzecz - PLASTIK PRECZ. Nowy mural promuje akcję na budynku szkoły w Matarni

Już czwarta z gdańskich szkół zyskała mural, a do miejskiej akcji Gdańsk bez plastiku dołączył 40. partner. Ekologiczne serce naszego miasta zabiło mocniej w dzielnicy Matarnia.
20.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Świeżo odsłonięty mural można oglądać na elewacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Matarni
Świeżo odsłonięty mural można oglądać na elewacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Matarni
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Wielkoformatowa praca propagującą ekologiczne zachowania powstała na elewacji Szkoły Podstawowej nr 7, która znajduje się przy ul. majora Mieczysława Słabego 6 na gdańskiej Matarni. W środę, 20 października odbyło się jej uroczyste odsłonięcie. Kolorowa praca przedstawia chłopca, który spacerując po plaży gra na flecie i wabi za sobą plastikowe butelki, słomki, kubeczki i foliowe reklamówki. Wyprowadza tym samym śmieci z plaży i morza, pozbywa się szkodliwego plastiku z otoczenia.

 

 

W środowym wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Obecni byli także miejscy radni oraz radni dzielnicy Matarnia i przedstawiciele Parku Handlowego i sklepu IKEA.

- Bardzo się cieszę, że czwarty mural w ramach akcji Gdańsk bez plastiku upiększył szkołę na Matarni. Mam nadzieję, że przesłanie, które niesie ta kolorowa praca, trafi nie tylko do was, ale także waszych rodziców, dziadków i sąsiadów, którzy tędy przechodzą. Jestem przekonana, że w codziennym życiu staracie się pamiętać o ekologii i bardzo dobrze znacie wszystkie zasady unikania plastiku. Musimy wspólnie pamiętać, że na świecie nie jesteśmy sami i powinniśmy dbać o środowisko także dla przyszłych pokoleń - mówiła do uczniów szkoły Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z okazji odsłonięcia muralu prezydent Gdańska przekazała na ręce dyrekcji symboliczne upominki, które pozwalają wykluczać plastik z otoczenia.

 

30 lat ekologicznej szkoły

Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego na gdańskiej Matarni w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia. Przez te wszystkie lata ekologia i działania na rzecz środowiska są codziennością zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Szkolna społeczność od lat angażuje się w proekologiczne akcje, a dzięki bliskości Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego uczniowie mają bezpośredni kontakt z naturą i wiele zajęć prowadzonych jest na terenach zielonych.

- Mural, który znajduje się na elewacji naszej szkoły, będzie nam przypominał codziennie, że sprawa środowiska jest bardzo ważna. Od początku istnienia, od 1991 roku, jesteśmy szkoła ekologiczną i każde nasze działania, prowadzone są ze szczególną troską o środowisko. We współpracy z IKEA podejmuje wiele inicjatyw mających na celu dbanie o przyrodę, dlatego tym bardziej jest nam miło, że możemy dołączyć do tej wielkiej rodziny uczestników kampanii Gdańsk bez plastiku - mówiła podczas uroczystości Mirosława Krauze, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Gdańsku.

 

 NASZA FOTOGALERIA:

 

W wydarzeniu wzięli udział także radni dzielnicy.

- Szkoła w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia, my jako radni dzielnicy cieszymy się, że mogliśmy uhonorować szkołę z okazji tego święta. Mural to forma jak najbardziej uzasadniona, bo zauważyliśmy, że młodzież dzisiaj chętnie korzysta z pisma obrazkowego. Jak chcą wyrazić emocje, wysyłają emotikony, jak chcą zażartować, wykorzystują memy, a wiedzę zdobywają z infografik. Mamy nadzieję, że codziennie mijanie tego muralu skłoni mieszkańców dzielnicy, rodziców i uczniów do refleksji, że codzienne wybory mają ogromny wpływ na środowisko - mówił Łukasz Richert przewodniczący Rady Dzielnicy Matarnia.

Z pewnością gratką dla uczniów było także możliwość obserwowania każdego z etapów powstawania wielkoformatowej pracy.

- Chciałbym, abyście patrząc na ten mural, podejmowali słuszne, ekologiczne decyzje i dbali o środowisko, które nas otacza. Musimy o nie dbać, żeby móc funkcjonować z tym świecie. Cieszę się, że poza efektem końcowym mogłem pokazać także cały proces powstawania muralu. Bardzo się cieszę, że mogłem być częścią tej akcji - mówił Marek Looney Rybowski, autor muralu.

 

Czterdziesty partner gdańskiej akcji

Podczas uroczystości do miejskiej kampanii został włączony sąsiadujący ze szkołą Park Handlowy Matarnia. To już 40. partner gdańskiej akcji.

- Jesteśmy dumni z tego, że Park Handlowy Matarnia staje się partnerem kampanii Gdańsk bez plastiku. W naszej codziennej pracy dbamy o to, aby eliminować lub znacznie ograniczać zużycie plastiku. Wdrażamy własny przewodnik dotyczący redukcji jednorazowego plastiku - jest to wewnętrzny ponad 100-stronicowy dokument, który prezentuje alternatywne rozwiązania dla stosowania plastiku. Park Handlowy Matarnia już dziś korzysta z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszyscy możemy przyczyniać się do tworzenia lepszej przyszłości dla planety, nas samych i naszych dzieci, podejmując proste zmiany w codziennym życiu, takie jak zwiększanie efektywności energetycznej, recykling, spożywanie większej ilości żywności pochodzenia roślinnego, a także korzystanie z transportu publicznego. Jako partner kampanii Gdańsk bez plastiku, chcemy promować akcje proekologiczne i angażować w nie mieszkańców Gdańska i wszystkich naszych klientów - mówiła Ewa Szczesiak, partner relationship leader Parku Handlowego Matarnia.

Park Handlowy Matarnia jako centrum handlowe w ponad 80 sklepach i punktach usługowych łączy ofertę meblową i modową. Aby podkreślić udział w projekcie, prezydent Gdańska wręczyła Ewie Szczesiak, przedstawicielce partnera akcji tablice 5 zasad funkcjonowania bez plastiku dla przedsiębiorców i 10 ogólnych zasad ograniczania plastiku dla mieszkańców.

 

Ekologiczna edukacja poprzez zabawę

Efekty działań i ekologicznych warsztatów prowadzonych w szkołach są zauważalne. Dzieci i młodzież znają zasady segregacji odpadów i stosują je w praktyce. Warto też pamiętać, że na ekologiczne zachowania składają się małe gesty i zmiana przyzwyczajeń.

SP nr 7 od lat ekologiczne działania prowadzi we współpracy z gdańskim sklepem IKEA, która w akcji Gdańsk bez plastiku uczestniczy od grudnia 2019 roku. Z okazji odsłonięcia muralu, IKEA przygotowała dla uczniów konkursy i quiz z nagrodami. Tematami były: Co wiesz o zrównoważonym rozwoju? i Drugie Życie. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy w dowolnej formie, prezentującej co można zrobić z plastiku bądź innego materiału, który zazwyczaj jest odpadem, aby przedłużyć "życie" danego produktu. Nie zabrakło także programu artystycznego, w takcie, którego dzieci najmłodszych klas zaprezentowały przedstawienie Jaś i Małgosia z ekologicznym przesłaniem.

 

Szkoła przygotowała nośne hasło, z którym uczniowie od razu zaczęli się identyfikować. Oby tak samo było ze starszymi gdańszczankami i gdańszczanami
Szkoła przygotowała nośne hasło, z którym uczniowie od razu zaczęli się identyfikować. Oby tak samo było ze starszymi gdańszczankami i gdańszczanami
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W szkole odbyło się także rozstrzygniecie ekologicznego konkursu plastycznego, w którym od początku roku szkolnego dzieci wykonywały przedmioty z odpadów. Jedną z nagrodzonych z p ńsk bez plastiku rac była m.in. parasolka stworzona z denek plastikowych butelek. Konkursowe upominki zwycięzcom przekazała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

 

Gdańsk bez plastiku

"Gdańsk bez plastiku" to kampania miejska, która wystartowała w lutym 2019 roku. Ma na celu propagowanie i wspieranie proekologicznych postaw wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Prowadzone działania mają stopniowo edukować i zachęcać do zauważenia problemu i zmiany przyzwyczajeń. W czytelny sposób spisano 10 zasad dla mieszkańców i 5 zasad dla przedsiębiorców. Są to jasne wskazówki do zmiany codziennych nawyków i postaw gdańszczanek i gdańszczan, przedsiębiorców oraz turystów – zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy.

 

Gdańsk bez plastiku, 5 zasad przedsiębiorcy

 1. Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych.
 2. Wodę do picia wlewaj do szklanych dzbanków.
 3. Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie.
 4. Wymieniaj wkłady w długopisach.
 5. Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.

 

Gdańsk bez plastiku, 10 zasad dla mieszkańców:

 1. Na zakupy weź bawełnianą torbę.
 2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.
 3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.
 4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań.
 5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach.
 6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
 7. Nie używaj plastikowych sztućców.
 8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
 9. Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom.
 10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.