PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Tysiące kibiców, emocje i debiut kubków wielokrotnego użytku podczas meczu Lechii z Górnikiem

Tysiące kibiców, emocje i debiut kubków wielokrotnego użytku podczas meczu Lechii z Górnikiem
Mecz Lechii z Górnikiem Zabrze zacznie się w sobotę, o godz. 15.00. Kibiców na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk czekają nie tylko piłkarskie emocje, ale też ważna zmiana organizacyjna: zamiast jednorazowych plastikowych kubków do zimnych i ciepłych napojów, wprowadzone zostają kaucjowane biało-zielone kubki wielokrotnego użytku. Dzięki temu rozwiązaniu stadion ograniczy produkcję odpadów plastikowych nie podlegających recyklingowi.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stadion, na piewrszym planie dwóch piłkarzy kopie piłkę, w tle kibice
Polsat Plus Arena Gdańsk dołącza do miejsc przyjaznych ekologii na mapie miasta - od 23 października gdańscy kibice będą korzytać z kubków wielokrotnego użycia
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

 

- Gdańsk świadomie prowadzi politykę wdrażania działań proekologicznych w różnych sferach życia naszego miasta - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Z sukcesem prowadzimy kampanię „Gdańsk bez plastiku”, dzięki której ograniczyliśmy znacząco wykorzystywanie jednorazowych plastikowych przedmiotów przy realizowanych lub finansowanych przez nas inicjatywach. Cieszę się, że Polsat Plus Arena Gdańsk dołącza do miejsc przyjaznych ekologii na mapie miasta. Mam nadzieję, że gdańscy kibice przyjmą to rozwiązanie z zaufaniem i się do niego przyzwyczają w imię dbania o naszą wspólną przyszłość i ekologię.

 

Praktyczne rozwiązanie

Idea jest prosta. Kubki mają dwie pojemności i przeznaczone są do ciepłych lub zimnych płynów. Kupując napój, kibic płaci za kubek kaucję w wysokości 10 zł. Po meczu może kubek zwrócić i odzyskać pełną kwotę, albo zachować go jako praktyczną pamiątkę. Co ważne, podczas kolejnego meczu wystarczy przyjść z własnym kubkiem i płacić tylko za dolewkę.

 

 

- Jesteśmy ciekawi tego rozwiązania - mówi Paweł Buczyński, prezes Polsat Plus Arena Gdańsk. - Jest ono stosowane w Polsce na festiwalach muzycznych oraz w niektórych obiektach muzyczno-rozrywkowych. Nasze rozwiązanie bazuje na doświadczeniach zagranicznych. Stadiony europejskie z sukcesem realizują ten projekt przy zrozumieniu środowiska kibiców. Projekt zaczynamy od kubków z podstawową grafiką, następnie będziemy chcieli produkować kubki kolekcjonerskie i z piłkarzami.

 

Tak wygląda meczowy kubek wielokrotnego użytku, którego meczowy debiut zaplanowano na 23 października, kiedy to Lechia zmierzy się w Gdańsku w starciu o ligowe punkty z Górnikiem Zabrze
Tak wygląda kubek wielokrotnego użytku, którego meczowy debiut zaplanowano na 23 października, kiedy to Lechia zmierzy się w Gdańsku o ligowe punkty z Górnikiem Zabrze. Kaucja za użytkowanie takiego kubka będzie wynosić 10 zł. Po meczu kubek wystarczy oddać, by odzyskać pieniądze wydane na kaucję
Fb Czyste Miasto Gdańsk

 

Wygodnie i ekologicznie

Niewątpliwym atutem ekokubka jest również praktyczne zastosowanie klipsa mocującego. Umożliwia on kibicom zawieszenie go np. na smyczy lub pasku i swobodne przemieszczanie się, bez potrzeby trzymania go w ręku. Pomysłowy haczyk pozwala na zamocowanie ekokubka jeden o drugi i przenoszenie większej liczby napoi za jednym razem, co z kolei eliminuje korzystanie z niepotrzebnych kartonowych nosidełek.

 

 

- Kubek wielokrotnego użytku to nie tylko skuteczne ekorozwiązanie na zmniejszenie produkcji odpadów z plastiku - dodaje Buczyński. - Dla kibiców to przede wszystkim czysty stadion, porządek na trybunach. Całość tych działań to śmiały krok w kierunku ochrony naszego środowiska, a także wspólne budowanie dobrych nawyków, które w połączeniu z piłkarskimi emocjami będą dumnie rozpierały serca kibiców Pierwsze ekokubki użyte zostaną na meczu Lechii Gdańsk z Górnikiem Zabrze 23 października.

Rocznie na meczach Lechii wydawanych jest ponad 100 tys. napoi w jednorazowych plastikowych kubkach.

(opr. AK)

Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze
Jędrzej SieliwończykUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjedrzej.sieliwonczyk@gdansk.gda.pl
Jędrzej Sieliwończyk - najnowsze