• Start
  • Wiadomości
  • W Gdańskich Autobusach i Tramwajach wybrano kierowcę roku 2022

W Gdańskich Autobusach i Tramwajach wybrano kierowcę roku 2022. Zobacz, co zdecydowało

Spółka miejska GAiT po raz pierwszy w historii urządziła konkurs na najlepszego kierowcę autobusu. W dwuetapowym konkursie zwyciężył Paweł Jackiewicz. Na czym polegała rywalizacja?
03.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Część praktyczna konkursu na najlepszego kierowcę GAiT 2022 roku odbyła się w zajezdni przy al. Hallera
Część praktyczna konkursu na najlepszego kierowcę GAiT 2022 roku odbyła się w zajezdni przy al. Hallera, na drążku, którym kierowca wcelował w otwór umocowany jest talerzyk z piłką, która - oczywiście - nie mogła spaść
Fot. GAiT

Konkurs na kierowcę roku GAiT - konkurencje

Cofanie autobusem przegubowym, jazda samochodem osobowym z symulacją poślizgu tylnej osi (jak na lodzie), jazda autobusem slalomem z piłeczką umieszczoną na drążku umocowanym przed przednią szybą zakończona trafieniem drążkiem w wyznaczone miejsce, pierwsza pomoc i wiele innych konkurencji przygotował GAiT dla kilkudziesięciu swoich pracowników, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie udziału w konkursie na najlepszego kierowcę autobusu roku. Ich zmagania można obejrzeć na filmie zrealizowanym podczas wydarzenia, a jeszcze zanim wyjechali na plac manewrowy zajezdni autobusowej GAiT przy ul. Hallera, zmierzyli się z częścią teoretyczną (40 pytań ze znajomości przepisów ruchu drogowego i gdańskich linii autobusowych oraz z zakresu pierwszej pomocy).

Przedłuż swojemu dziecku pakiet na bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami

 

Wrażenie jazdy po lodzie zapewniły specjalne kółka doczepione do tylnej osi samochodu
Wrażenie jazdy po lodzie zapewniły specjalne kółka doczepione do tylnej osi samochodu
Fot. GAiT

Najlepsi kierowcy autobusów w GAiT

Kierowcą roku 2022 został Paweł Jackiewicz, który w filmie powiedział m.in. :  - Bardzo się cieszę z wygranej, nie spodziewałem się tego. Przyszedłem na konkurs po prostu świetnie się bawić. A co najbardziej lubię w pracy kierowcy? To, że każdego dnia są inne sytuacje na drogach i z pasażerami, nawet kiedy jeżdżę na tej samej linii trzy dni z rzędu, nie ma nudy. 

II miejsce w rywalizacji przypadło Pawłowi Szymańskiemu.

Zdobywca III miejsca Michał Podgórniak także zabrał głos w filmie: - Praca kierowcy to hobby, moja pasja, dlatego sprawia mi ona przyjemność.

 

Paweł Jackiewicz - kierowca roku 2022 w GAiT z symbolicznym czekiem
Paweł Jackiewicz - kierowca roku 2022 w GAiT z symbolicznym czekiem
Fot. GAiT

Technika jazdy i wyczucie autobusu

- Zdecydowaliśmy się na organizację konkursu na najlepszego kierowcę Gdańskich Autobusów i Tramwajów aby wybrać kandydata, który będzie nas godnie reprezentował na zawodach ogólnopolskich - mówi Łukasz Bujak, kierownik Stacji Ruchu Gdańsk Śródmieście GAiT. - Konkurs przeprowadzony przede wszystkim na autobusach długości 12 metrów, miał na celu sprawdzenie płynności i techniki jazdy, a także wyczucia gabarytów autobusu.  

Na ulice Starego i Głównego Miasta wraca autobusowa linia nr 100

 

Uczestniczki i uczestniczki konkursu na kierowcę roku 2022
Uczestniczki i uczestniczki konkursu na kierowcę roku 2022
Fot. GAiT

Kiedy trzymać kciuki za gdańskiego kierowcę w ogólnopolskim finale? Jeszcze nie wiadomo. Organizator konkursu, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej w Warszawie zawiesiła przedsięwzięcie na czas pandemii i jeszcze nie podjęła decyzji o jego przywróceniu.


Obejrzyj film przygotowany przez GAiT podczas konkursu