• Start
  • Wiadomości
  • W ECS otwarto wystawę "STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto"

W ECS otwarto wystawę "STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto".

W piątek, 15 lipca, w Europejskim Centrum Solidarności otwarto największą wystawę czasową od chwili uruchomienia instytucji. “STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” opowiada historię 150 lat tradycji przemysłu okrętowego w Gdańsku. Twórcy nie ograniczyli się tu do historycznego czy faktograficznego ujęcia tematu. Unikając chronologicznego porządku, mówią o człowieku, o wpływie i skutkach wieloletniego promieniowania “stoczni” na ludzi i miasto.
15.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Zapraszamy - zdaje się mówić Basil Kerski, dyrektor ECS. Po lewej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w środku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
- Zapraszamy - zdaje się mówić Basil Kerski, dyrektor ECS. Po lewej prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, w środku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl


“STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” - największa wystawa czasowa w historii ECS

Uroczystego otwarcia drzwi na wystawę "STOCZNIA. Człowiek. Przemysł. Miasto” dokonali: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego; przedstawiciele Stowarzyszenia Strażników Pamięci Stoczni Gdańskiej: Maciej Multaniak, Andrzej Nawrocki i Zbigniew Szczypiński oraz twórcy i kuratorzy wystawy.

W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, ludzie kultury, nauki i mediów, goście i przyjaciele, a w szczególności dawni i czynni zawodowo stoczniowcy. 

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbali Piotr Pawlak, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny oraz Ireneusz Wojtczak, saksofonista, kompozytor i wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Wystawa nie ma charakteru chronologicznego, ale tematyczny. Najważniejszy to STOCZNIA
Wystawa nie ma charakteru chronologicznego, ale tematyczny. Najważniejszy to STOCZNIA
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Jak długo powstawała wystawa?

Praca nad wystawą trwała ponad dwa lata, ale organizatorzy podkreślają, że stocznia jest przedmiotem badań ECS od chwili powołania instytucji w 2007 roku. 

- Wystawa jest więc efektem wieloletnich kwerend, dociekań i gromadzenia zbiorów, ale i odkryć oraz konsultacji eksperckich. Historie opowiedziane na ekspozycji STOCZNIA są dopełnieniem wystawy stałej ECS - zaznaczyła Joanna Czauderna-Szreter z ECS, prowadząca uroczystość. 

Jaki jest układ wystawy?

Wystawa nie ma charakteru chronologicznego, lecz tematyczny. Zgromadzono tu 241 eksponatów - archiwalia, fotografie i filmy. Modele statków, narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, dyplomy i legitymacje zakładowe - uzupełniają multimedia. Są też dzieła sztuki, ponieważ wystawa porusza również wątek wzajemnego oddziaływania na siebie stoczni i kultury. 

Zobaczymy więc, z jakim odbiorem wśród artystów spotykała się Stocznia Gdańska przed jej likwidacją (znajdziemy np. dzieła malarskie okresu socrealizmu) oraz ten drugi etap, gdy artyści wkroczyli na jej teren już po zamknięciu - ich krytyczny komentarz.

- Udało nam się zgromadzić obiekty, które w bardzo ciekawy sposób komentują to, co pokazujemy na naszych stanowiskach, bo nic tak dobrze jak sztuka nie opowiada o rzeczach trudnych, skomplikowanych i robi to w sposób sprawny i wymowny - uważa dr Magdalena Staręga, kuratorka i koordynatorka wystawy. 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYSTAWY

Kim są autorzy wystawy?

Zespół kuratorski tworzą: Agnieszka Bacławska-Kornacka, Basil Kerski, dr Konrad Knoch, Monika Krzencessa-Ropiak, dr Magdalena Staręga, która całość koordynowała. Za koordynację konserwacji i rekonstrukcji obiektów była odpowiedzialna Karolina Lejczak-Pastuszka.

Scenografię i projekt graficzny wystawy opracował Mirosław Miłogrodzki, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

- Jednym z eksponatów tej wystawy jest film pt. “Jak powstaje statek”. I właściwe w tych ośmiu minutach zawiera się cały proces jej powstawania: moment założenia stępki, aż po wybicie klocków, które trzymają statek na pochylni - tłumaczy Mirosław Miłogrodzki. - Pokrywa się nieomalże nawet czasowo. Dobry statek powstawał około roku, ta wystawa troszkę dłużej. Forma ewoluowała, pomysły były bardzo różne, pewne elementy, zupełnie inne ideowo, zostały odczytane jako statki - to dla mnie duże zaskoczenie, ale i plus tej scenografii. To była fascynująca przygoda.

Konsultacji historycznych udzielali: Grzegorz Landowski, dr Przemysław Ruchlewski oraz Stowarzyszenie Strażników Stoczni Gdańskiej. Korzystano z wiedzy m.in. Zbigniewa Szczypińskiego - stoczniowego socjologa; Andrzeja Nawrockiego - byłego dyrektora technicznego; Macieja Multaniaka – inżyniera okrętowca i syna stoczniowca-fotografa, którego album był pierwotną inspiracją dla wystawy; Tadeusza Deptały – budowniczego baz rybackich, byłego dyrektora technicznego Stoczni czy Zygmunta Tyska – głównego projektanta w biurze projektowym.

Wystawę można oglądać do końca września 2023 r.

Kim są donatorzy wystawy?

Warto podkreślić, wystawa “STOCZNIA” powstała dzięki finansowemu wsparciu rodziny Henryka Soyki i Piotra Soyki. Henryk Soyka był dyrektorem ds. technicznych i głównym inżynier Stoczni Gdańskiej. Piotr Soyka, jego syn – z Gdańską Stocznią Remontową związany był od lat 70. XX wieku - przez 20 lat jako dyrektor naczelny, a później prezes zarządu.

Wsparcia finansowego udzieliło także Miasto Gdańsk, Samorząd Województwa Pomorskiego.

Bilety i oprowadzania kuratorskie

Bilety dostępne są online oraz w kasach ECS, które są zamykane na godzinę przed zamknięciem budynku.

Ceny biletów:

  • normalny / 15 zł
  • ulgowy / 10 zł
  • grupowy / 10 zł

W weekend otwarcia odbędą się oprowadzania kuratorskie

16/07/2022 SOBOTA

  • 11.00: dr Przemysław Ruchlewski
  • 15.00: dr Magdalena Staręga
  • 17.00: Agnieszka Bacławska-Kornacka

17/07/2022 NIEDZIELA

  • 11.00: dr Magdalena Staręga
  • 15.00: dr Konrad Knoch.

Bilety na oprowadzanie kuratorskie wynoszą 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy).

Wystawa będzie czynna do września 2023 roku.

 

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole