• Start
  • Wiadomości
  • Velo-city w Gdańsku. Spotkanie sieci "Miasta i regiony dla rowerzystów"

Velo-city w Gdańsku. Spotkanie sieci "Miasta i regiony dla rowerzystów"

W Gdańsku odbyło się spotkanie sieci “Miasta i regiony dla rowerzystów” Europejskiej Federacji Cyklistów. To rozgrzewka na dzień przed rozpoczęciem światowego kongresu rowerowego Velo-city. Jakimi dobrymi praktykami podzielili się gdańscy eksperci z kolegami z miast i regionów Europy?
09.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę uśmiechniętych osób jadących na rowerach wśród miejskiej zieleni i kwiatów, co sugeruje udział w zorganizowanym przejeździe rowerowym. Tłem są nowoczesne budynki i ulica, a atmosfera jest radosna i sprzyjająca integracji uczestników.
Wizyta techniczna przedstawicieli sieci "Miasta i regiony dla rowerzystów", ul. Chmielna
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

O konferencji Velo-city

Od wtorku (10 czerwca) do piątku (13 czerwca) Gdańsk, jako gospodarz tegorocznej konferencji Velo-city, na kilka dni stanie się stolicą rowerowego świata. Do naszego miasta na kongres przyjeżdża ponad tysiąc gości z 60 krajów, by rozmawiać o przyszłości transportu rowerowego - nieodłącznego elementu zrównoważonego rozwoju miast. W halach AmberExpo, gdzie odbędzie się kongres, spotkają się rzecznicy komunikacji rowerowej, przedstawiciele samorządów i decydenci, naukowcy i reprezentanci przemysłu. 

A 11 czerwca, w środę, wszyscy mieszkańcy zaproszeni są na paradę rowerową Velo-city, która wyruszy o godz. 19 z Targu Węglowego.

Parada Velo-city wieczorem 11 czerwca. Celebruj rowerową radość

Co wspólnego ma FIFA z ECF?

Na dzień przed rozpoczęciem Velo-city, w poniedziałek, 9 czerwca, odbyło się spotkanie przedstawicieli sieci “Miasta i regiony dla rowerzystów” (Cities and regions for cyclists) Europejskiej Federacji Cyklistów (European Cyclists` Federation, ECF). ECF jest dla Velo-city tym, czym FIFA dla mistrzostw świata w piłce nożnej - to ona wybiera gospodarzy konferencji, a Gdańsk jest jednym z dwóch polskich miast (jest jeszcze Poznań), należących do wspomnianej sieci ECF.

Gdańsk jako gospodarz konferencji, przygotować musiał ofertę tzw. wizyt technicznych, opowiadających o historii jego rowerowego rozwoju. Pierwsza wizyta, wiodąca szlakiem przykładów środków podjętych dla poprawy bezpieczeństwa i dostępności dla rowerzystów w i wokół Śródmieścia, odbyła się dla przedstawicieli sieci “Miasta i regiony dla rowerzystów”. Kolejne odbywać się będą każdego dnia dla uczestników konferencji. Zaplanowano siedem tras tematycznych.

Grupa ludzi jedzie czerwonymi rowerami miejskimi przez brukowaną ulicę w otoczeniu zabytkowej zabudowy, co sugeruje udział w wycieczce lub wydarzeniu promującym transport rowerowy. Na czele kolumny jedzie uśmiechnięta kobieta w żółtych spodniach, a w tle widać charakterystyczne wieże i fasady kamienic, wskazujące na europejskie miasto o bogatej historii.
Przedstawiciele sieci “Miasta i regiony dla rowerzystów” przy Europejskiej Federacji Cyklistów spotykają się zawsze w przededniu konferencji Velo-city. Nie inaczej jest w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Przewodnikiem po liczącej 5,5 km premierowej pętli był Jakub Opoczyński z Działu Mobilności Aktywnej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Przystanki na trasie to m. in.:

  • ul. Stągiewna i Grobla IV (przykład przebudowy połączonej ze zmianą funkcji na deptak);
  • ul. Rajska i skrzyżowanie ul. Bema i Kartuskiej (zawężenie jezdni, poszerzenie dróg rowerowych, wyniesienie przejść);
  • budowa ekostrady rowerowej w al. Armii Krajowej
  • prezentacja nowych przejść naziemnych (Brama Wyżynna, Dworzec Główny PKP, w sumie w Gdańsku takich przejść dających alternatywę dla wcześniejszych przejść tunelowych mamy już osiem).
Na zdjęciu widzimy mężczyznę trzymającego czarno-białą fotografię przedstawiającą scenę miejską z lat PRL-u, prawdopodobnie w Polsce, z charakterystycznymi samochodami i zabudową z tamtego okresu. W tle stoi grupa ludzi, z których część wydaje się uczestniczyć w zorganizowanym spacerze lub wycieczce tematycznej.
Jakub Opoczyński z Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku prezentuje zdjęcie "przed" ulicy Stągiewnej w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Uczestnicy przejazdu pytali m. in. w jaki sposób priorytetyzowane są w Gdańsku inwestycje w poprawę bezpieczeństwa i dostępności dla rowerzystów; jakie jest natężenie ruchu rowerowego w naszym mieście; czy zastosowane rozwiązania infrastrukturalne są wynikiem przepisów krajowych.

W drugiej części dnia odbyły się warsztaty Dutch Cycling Embassy: publiczno - prywatnej organizacji z Utrechtu, która jest “piewcą” niderlandzkich rozwiązań i najlepszych praktyk rowerowych na całym świecie, a także niestrudzonym partnerem Velo-city.

 

TV

Już 225 defibrylatorów w autobusach i tramwajach