• Start
  • Wiadomości
  • V Światowy Zjazd Gdańszczan - 180 atrakcji od piątku do niedzieli

V Światowy Zjazd Gdańszczan - 180 atrakcji od piątku do niedzieli

Już dziś o godz. 13, w Teatrze Wybrzeże - uroczyste otwarcie V Światowego Zjazdu Gdańszczan. Ta cykliczna impreza jest okazją do spotkania dla wszystkich, którzy czują więź z Gdańskiem. W ciągu trzech dni zjazdu, połączonego z 22. edycją Baltic Sail, zaplanowano blisko 180 atrakcji, w tym sobotnią "Bitwę Morską Wisłoujście 1628" i niedzielną Paradę Żaglowców. Na większość imprez obowiązuje wstęp wolny. Część wydarzeń nasz portal będzie relacjonował na żywo.
06.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej nt. V Światowego Zjazdu Gdańszczan (3 lipca 2018 r.). W tym roku, dla podkreślenia włączenia zlotu żaglowców Baltic Sail w obchody Zjazdu, odbyła się na pokładzie żaglowca s/y Bonawentura
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej nt. V Światowego Zjazdu Gdańszczan (3 lipca 2018 r.). W tym roku, dla podkreślenia włączenia zlotu żaglowców Baltic Sail w obchody Zjazdu, odbyła się na pokładzie żaglowca s/y Bonawentura
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Pierwszy Światowy Zjazd Gdańszczan odbył się w 2002 r. z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od tamtego czasu organizowany jest jak olimpiada - co cztery lata.

- To klasyczna impreza tożsamościowa, która powstała po to, by wielka gdańska rodzina mogła się spotykać i wzmacniać poczucie wspólnej więzi, lokalnego patriotyzmu - tłumaczy Paweł Adamowicz. - Zapraszamy na nią wszystkie gdańszczanki i gdańszczan. Tych, którzy już się zakorzenili w Gdańsku i tych, którzy dopiero zaczynają się zakorzeniać. W ciągu ostatnich 25 lat przybyło nam wielu mieszkańców, którzy się w Gdańsku nie urodzili, ale wybrali to miasto. To także dla nich. Mamy również kilkadziesiąt tysięcy gdańszczan bez polskiego paszportu - imigrantów ekonomicznych. Chcemy by także i oni utożsamiali się z nowym miejscem zamieszkania.

Prezydent mówił również o ogromnej gdańskiej diasporze rozrzuconej po całym świecie. O ostatnich przedstawicielach pokoleń Polaków i Danzigerów żyjących w naszym mieście przed i w czasie II wojny światowej, o ich dzieciach i wnukach, a także o gdańszczanach, którzy wyemigrowali ze swojego miasta w ciągu ostatnich 50 lat i wciąż kultywują pamięć o rodzinnym mieście tworząc organizacje gdańszczan, w Kanadzie, w Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych...

- Oni wszyscy bardzo tęsknią za Gdańskiem i nawet jeśli nie mogą przyjechać do nas w tym roku, zjazd jest latarnią dającą znaki z ich rodzinnego miasta, że o nich pamiętamy - podkreśla prezydent Gdańska.

 

Modlitwa za Gdańszczan na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy to już tradycja Zjazdu, tu w 2014 r.
Modlitwa za Gdańszczan na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy to już tradycja Zjazdu, tu w 2014 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

V Zjazd rozpocznie się w symbolicznym dla jego początków miejscu - w piątek, 6 lipca, o godz. 11 na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja odbędzie się “Modlitwa za Gdańszczan”. Cmentarz został otwarty w 2002 r., podczas pierwszego zjazdu. W wydarzeniu uczestniczył wówczas jeden z najznakomitszych gdańszczan -  Günter Grass.

Tego samego dnia, o godz. 13 w Teatrze Wybrzeże odbędzie się uroczyste otwarcie Zjazdu, które będzie także okazją do rozmowy na temat tożsamości gdańszczan. Wykład inauguracyjny “Gdańszczanie XXI wieku - tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie” wygłosi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Gośćmi debaty moderowanej przez profesora będą m.in. prof. Ewa Rewers, prof. Edmund Kizik i prof. Stefan Chwin.

 

Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan zawsze przyciąga nieprzebrane tłumy. Tu - w 2014 r.
Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan zawsze przyciąga nieprzebrane tłumy. Tu - w 2014 r.
Dariusz Kula

 

Żelaznym punktem każdego Zjazdu jest Rodzinne Zdjęcia Gdańszczan na Długim Targu. W tym roku w sobotę, 7 lipca. O godz. 12 rozpocznie się ustawianie uczestników, fotograf naciśnie migawkę o godz. 12.30.  

Prosto z Długiego Targu warto udać się na ul. Garbary, gdzie o godz. 13 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Leopolda von Wintera, zasłużonego nadburmistrza Gdańska z XIX wieku. Co ciekawe, w wydarzeniu udział weźmie mieszkający w Berlinie potomek rodziny von Winterów. Z kolei 8 lipca, w niedzielę, przy ul. Długiej 81/83, w taki sam sposób upamiętniony zostanie Frank Meisler. Poźniejszy rzeźbiarz i architekt wyjechał z rodzinnego Gdańska tuż przed wybuchem II wojny światowej jako uczestnik Kindertransportu - akcji ratowania żydowskich dzieci z terenów okupowanych przez hitlerowców. Meisler jest autorem cyklu pomników upamiętniających akcję, jeden z nich stoi przed Dworcem Głównym w Gdańsku. Frank Meisler zmarł w marcu 2018 r., w uroczystości wezmą udział jego dzieci i wnuki.

Tablice odsłonięte podczas zjazdu to początek nowego projektu upamiętniania w przestrzeni miasta zasłużonych mieszkańców i ważnych wydarzeń historycznych. 

 

III Zjazd Gdańszczan w 2010 r.
III Zjazd Gdańszczan w 2010 r.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

- Zjazd to doskonała okazja by zwrócić się do gdańszczan z prośbą o przekazywanie do Muzeum Gdańska pamiątek związanych z historią naszego miasta - mówi Paweł Adamowicz, dlatego też przez cały czas trwania zjazdu, od piątku do niedzieli (6-8 lipca) w godz. 10-18, na Zielonym Moście działać będzie Mobilne Muzeum Gdańska. Będzie można porozmawiać z dyżurującym tu kustoszem z Muzeum Gdańska, podzielić się swoimi wspomnieniami związanymi z Gdańskiem i pokazać pamiątki, które zdaniem ofiarodawcy mogłyby trafić do zbiorów muzealnych jako depozyt. Możne też będzie udostępnić je do wykonania kopii cyfrowej. Zdjęcia eksponatów zostaną udostępnione w ramach cyfrowych zbiorów Muzeum Gdańska.

 

Wielbiciele talentu Nigela Kennedy`ego, który po raz drugi w historii zagra wspólnie z Capellą Gedanensis właśnie w ramach Zjazdu, w sobotę (7 lipca), o godz. 20, nie powinni zwlekać z zakupem biletów! Zostały już naprawdę ostatnie sztuki na koncert “Bach meets Kennedy meets Gershwin with Capella Gedanensis” w Centrum Św. Jana.  

 

Nigel Kennedy podczas koncertu `The New Four Seasons & My World` z Capellą Gedanensis w Starym Maneżu
Nigel Kennedy podczas koncertu `The New Four Seasons & My World` z Capellą Gedanensis w Starym Maneżu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W tym roku po raz pierwszy w historii w ramach Zjazdu Gdańszczan odbędzie się zlot żaglowców Baltic Sail, gdańska impreza z 22.letnią tradycją. Baltic Sail rozpocznie się w przeddzień Zjazdu - w czwartek, 5 lipca i potrwa do niedzieli. W ramach wydarzenia m.in: “Bitwa Morska Wisłoujście 1628” w sobotę, 7 lipca, w godz. 14 - 14.30 Wydarzenie z udziałem 200 rekonstruktorów rozegra się przy Twierdzy Wisłoujście (Muzeum Gdańska). Zmagania bitewne będzie można śledzić zarówno z twierdzy, jak i z nabrzeża w Nowym Porcie. W niedzielę, 8 lipca na Motławie, w godz. 15 - 16 odbędzie się Parada Żaglowców z udziałem 80 jednostek pływających.   

Dla wszystkich, którzy pragną zasmakować morskiej przygody przygotowano ofertę 110 rejsów na 10 żaglowcach. Każdy rejs trwać będzie trzy godziny, rozpoczynać się będzie przy Targu Rybnym, skąd trasa powiedzie aż na Zatokę Gdańską.

Bilety do nabycia na stronie internetowej wydarzenia lub w kasie biletowej podczas trwania zlotu. Uwaga! Nie warto czekać do ostatniej chwili, ponad 30 proc. biletów już zostało sprzedanych.

 

Szczegółowy program V Światowego Zjazdu Gdańszczan znajdziesz TUTAJ.

Wszystkiego na temat 180 wydarzeń/inicjatyw dziejących się w ramach zjazdu dowiesz się w punkcie informacji programowej (centrum kulturalno - informacyjnym) na Zielonym Moście. Czynne od pt. do nd. w godz. 10 -21. Tuż obok na stanowisku Gdańskiej Organizacji Turystycznej można będzie wyrobić Kartę Mieszkańca uprawniającą (w przypadku dzieci) do bezpłatnej komunikacji miejskiej w Gdańsku, a w przypadku Zjazdu - do 30.proc. zniżki przy zakupie biletów na rejsy w ramach Baltic Sail.

 

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas