• Start
 • Wiadomości
 • Uwaga na zmienne warunki atmosferyczne! Noga z gazu - apelują policjanci

Uwaga na zmienne warunki atmosferyczne w Gdańsku! Noga z gazu - apelują policjanci

Zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają od kierujących wzmożonej ostrożności oraz skupienia. Kierowco! Podczas gorszej widoczności, opadów śniegu i deszczu, gdy nawierzchnia staje się śliska i miejscami oblodzona, należy zwiększyć czujność. Dziś rano na al. Sucharskiego w Gdańsku doszło do zdarzeń drogowych, którą przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.
( 18.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wypadek na ulicy szybkiego ruchu
Dziś w Gdańsku na alei Sucharskiego doszło do kilku wypadków z powodu trudnych warunków drogowych. Kierowcy muszą uważać - w ciągu najbliższych dni pogoda będzie się zmieniać i problemów może być więcej
fot. mat. Komenda Miejska w Gdańsku

Wcześnie zapadający zmrok, opady śniegu, przymrozki to nie tylko duże utrudnienie dla kierowców, ale także przyczyna wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

- Opady śniegu z deszczem i śliska nawierzchnia zmniejszają przyczepność kół do podłoża i wydłużają drogę hamowania każdego pojazdu - tłumaczy podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Właśnie w takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu i dostosowaniu prędkości do trudnych warunków drogowych - ostrzega.

Wypadek na al. Sucharskiego

Właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną dzisiejszych porannych zdarzeń drogowych na al. Sucharskiego.

- Po godzinie 05:40 policjanci ruchu drogowego, którzy pracowali na miejscu pierwszego z tych zdarzeń, ustalili, że kierujący samochodem marki Ford Focus nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzył w barierę energochłonną - informuje podinsp. Magdalena Ciska. - Następnie kierujący oplem nie zachował ostrożności i uderzył w pojazd marki ford, który pchnięty uderzył w kierującego tym samochodem, który stał na zewnątrz pojazdu. Na skutek zdarzenia mężczyzna trafił do szpitala na badania. Na tej samej ulicy po godzinie 07:00 doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, którzy pracowali na miejscu kolizji, kierująca toyotą jadąc lewym pasem ruchu w kierunku Mostu Wantowego, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w barierę energochłonną. Następnie kierująca oplem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i uderzyła w toyotę stojącą na lewym pasie ruchu. Toyota pchnięta przez ten pojazd zjechała na prawy pas i uderzyła w samochód osobowy marki Renault.

Policjanci apelują!

Wsiadając za kierownicę samochodu, pamiętaj o:

 • odpowiednim przygotowaniu pojazdu – usunięciu śniegu i lodu z nadwozia oraz szyb, tak aby zapewnić kierowcy dobre pole widzenia,
 • zaplanowaniu podróży – w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź odpowiednio wcześniej,
 • bezwzględnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego,
 • dostosowaniu swoich umiejętności do warunków panujących na drodze,
 • zmniejszeniu prędkości,
 • zachowywaniu zwiększonego odstępu od poprzedzającego samochodu,
 • unikaniu ostrego hamowania (na śliskiej nawierzchni lepiej hamować silnikiem),
 • niewykonywaniu gwałtownych manewrów i podejmowaniu z rozwagą manewrów wyprzedzania i mijania, odpowiednio wcześniej sygnalizując
 • zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.