Lech Sobieszek, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, pochowany na Cmentarzu Srebrzysko

Lech Sobieszek był działaczem opozycji w okresie PRL, sygnatariuszem gdańskich porozumień sierpniowych, honorowym obywatelem Gdańska. Od 1987 roku na emigracji w USA, zmarł w wieku 77 lat. W piątek, 14 kwietnia, na Cmentarzu Srebrzysto odbył się jego pogrzeb.
14.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kondukt żałobny, na przedzie trzech mężczyzn niesie krzyż
Cmentarz Srebrzysko. Pogrzeb Lecha Sobieszka
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Pożegnanie Lecha Sobieszka

Pogrzeb działacza Solidarności odbył się 14 kwietnia na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Lech Sobieszek spoczął w Alei Zasłużonych. W ostatniej drodze towarzyszyli mu najbliżsi. Byli też koledzy z dawnej opozycji demokratycznej m.in. Bogdan Lis, który również jest jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Władze Gdańska reprezentowała przewodnicząca Rady Miasta Agnieszka Owczarczak oraz Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego UM w Gdańsku.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWEJ

Z Wałbrzycha do Gdańska

Lech Sobieszek urodził się 23 października 1945 w Wałbrzychu. W 1962 r. ukończył ZSZ Mechanizacji Rolnictwa w Ziębicach. Odbył dwuletnią służbę wojskową. Od 1964 był pracownikiem Wrocławskiej Fabryki Urządzeń Mechanicznych, w latach 1967-1970 Zakładów Azotowych w Puławach.

 

Czarno-białe zdęcie: twarz starszego mężczyzny

Lech Sobieszek
fot. Archiwum rodzinne

 

W 1970 roku przyjechał do Gdańska. W latach 1970-1982 pracował w Przedsiębiorstwie Przemysłowo-Handlowym Siarkopol jako ślusarz, działał jednocześnie w zakładowej radzie robotniczej. W sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajku w PP-H Siarkopol, był wiceprzewodniczącym Komitetu Strajkowego, delegatem do MKS w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, członekiem Prezydium MKS. Uczestniczył w formułowaniu postulatów strajkowych i rozmowach z komisją rządową, był sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych

Działacz Solidarności, ukrywanie się, aresztowanie

Od września 1980 roku Lech Sobieszek był w NSZZ „Solidarność”, był odpowiedzialny m.in. za kontakty z zakładami, sprawy interwencyjne i działalność cenzury, p.o. sekretarz Tymczasowej Komisji Rewizyjnej, w czerwcu 1981 członek delegacji NSZZ „Solidarność” na Tydzień Solidarności z Polską we Francji, w lipcu delegat na I WZD Regionu Gdańskiego, członek ZR, delegat na I KZD. 

Nie chciał pogodzić się z wprowadzonym w Polsce stanem wojennym. Od 13 grudnia 1981 roku ukrywał się, w lutym 1982 roku został zwolniony z pracy. Działał w konspiracji, konstruując nadajniki UKF dla gdańskiego Radia Solidarność. 

W 1984 ujawnił się. Od 1985 zatrudniony w Okręgowym Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Gdańsku. 17 października 1985 aresztowany, osadzony w areszcie WUSW w Gdańsku, 11 kwietnia 1986 skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Gdańsku na sześć miesięcy więzienia, zwolniony 16 kwietnia 1986.

Biogram na podstawie Encyklopedii Solidarności

Honorowy Obywatel Gdańska

W dwudziestą rocznicę podpisania porozumień z sierpnia 1980 roku oraz powstania NSZZ "Solidarność", 24 sierpnia 2000 roku Rada Miasta Gdańska na wniosek ówczesnych władz związku nadała tytuły Honorowych Obywateli Gdańska osobom najbardziej wyróżniających się w czasie wydarzeń z 1980 roku. Zapoczątkowali oni łańcuch wydarzeń, które doprowadziły do powstania w 1989 roku pierwszego od 1945 roku niekomunistycznego rządu i przywrócenia demokratycznej władzy w Polsce. Wśród wyróżnionych był Lech Sobieszek

 

zdjęcie grupowe wielu osób w zabytkowym wnętrzu
Dwor Artusa - grudzień 2000 r. Przyznanie Honorowego Obywatelstwa Gdanska dla organizatorów strajku w 1980 r i Sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. Nz. (od lewej) ks. Henryk Jankowski. Lech Sobieszek; Sławina Kosmulska, córka Lecha Bądkowskiego, Alina Pienkowska, dalej J. Przybylski; J. Duda-Gwiazda; A. Gwiazda; W. Gruszecki; żona J. Borowczaka; J. Kmiecik; Z. Kobyliński; B. Borusewicz; A. Kołodziej; H. Krzywonos; S. Lewandowski; B. Lis; F. Wiśniewski
fot. Łukasz Głowala/KFP

W 2006 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od 1987 na emigracji w USA. Mieszkał i zmarł w Stoneham nieopodal Bostonu. Miał 77 lat.
 
 

TV

Historyczne dzwony powróciły do Gdańska