• Start
  • Wiadomości
  • Uro­czy­sty pokaz filmu ’’Obrońcy Poczty”. Poznaj losy bohaterskich pocztowców

Uro­czy­sty pokaz filmu ’’Obrońcy Poczty”. Poznaj losy bohaterskich pocztowców

Muzeum Gdańska zaprasza na pokaz peł­no­me­tra­żowego film doku­men­talno-ani­mo­wanego „Obrońcy Poczty” w reżyserii Damiana Wenty. Przed­sta­wia on histo­rię Obroń­ców Poczty Pol­skiej w Wol­nym Mie­ście Gdań­sku. Bezpłatny seans odbędzie się w ECS 28 października o godz. 14.00.
25.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu Obrońcy Poczty  reż. Damian Wenta
Kadr z filmu "Obrońcy Poczty" reż. Damian Wenta


To film o wiel­kiej mani­fe­sta­cji praw Pola­ków w przed­wo­jen­nym Wolnym Mieście Gdań­sku, któ­rzy wal­czyli, choć nie mieli szans na zwy­cię­stwo. Trwający 77 minut dokument „Obrońcy Poczty” miał już swoją prapremierę 31 sierpnia, w Dworze Artusa. Pokaz był częścią obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Reżyserem i scenarzystą filmu jest gdański twórca Damian Wenta, absolwent Wyższej Szkoły Humanistycznej w Gdańsku, a także łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej.


Zobacz teaser filmu „Obrońcy Poczty”:


Film składa się z archiwalnych zdjęć i fragmentów filmów oraz nagrań wywiadów przeprowadzanych w latach 50. i 60. z ocalałymi pocztowcami. Wypowiadają się również potomkowie pocztowców, pisarze i działacze polonijni. Wśród nich: Stefania Koziarowska-Cygalska, córka obrońcy Poczty Polskiej Maksymiliana Cygalskiego, Henryka Flisykowska-Kledzik i Andrzej Flisykowski, córka i syn zastępcy dowódcy obrony Poczty Polskiej Alfonsa Flisykowskiego, Halina Czarlewska, córka zamordowanego pocztowca Floriana Nitki, Jadwiga Wilma, córka obrońcy Poczty Polskiej, Zygmunt Chlebowski, syn pocztowca Józefa Weichbrodta, Marian Niklas, syn pocztowca Edmunda Niklasa, Jadwiga Michałkiewicz, córka Feliksa Muzyka, działacza polonijnego, założyciela i dyrygenta chóru "Lutnia", zamordowanego 22 marca 1940 r. w obozie Stutthof wraz z urzędnikami polskimi i pracownikami poczty.

Budynek, w którym mieściła się Poczta Polska w Gdańsku
Budynek, w którym mieściła się Poczta Polska w Gdańsku
zdj. Maciej Kosycarz/KFP


Mówią też historycy prof. dr hab. Andrzej Gąsiorowski, przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Gdańsku oraz dr Jan Daniluk, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego. Damian Wenta rozmawiał również z Dieterem Schenkiem, niemieckim publicystą i autorem książki „Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego”, od którego rozpoczął się proces wyroków na polskich pocztowcach i ich rehabilitacja.


Czytaj też: 80. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej - uroczystości nad grobem bohaterów

Dokumentalno-historyczna warstwa narracyjna nie jest jedyną w filmie. Wenta zastosował bowiem także nowoczesne techniki animacyjne, które mają uświadomić, szczególnie młodzieży grozę wojny. Zdję­cia z epoki oży­wione zostały tech­niką 3D.

- Sceny walki zostały zanimowane, a najbardziej emocjonujące jest to, że udało nam się ożywić obrońców poczty przez to, że w animacjach są użyte ich autentyczne twarze. Zależało nam na pokazaniu pięknej i wzruszającej do łez historii, pełnej napięcia i zwrotów akcji, walki i miłości – mówi Damian Wenta.

Fragment ekspozycji w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Fragment ekspozycji w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Film powstawał od stycznia 2018 r. dzięki wsparciu mecenasów: Fundacji PZU oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Twórca działa Damian Wenta jest też dyrektorem artystycznym Fundacji Generator Kultury i laureatem stypendium Miasta Gdańska dla artystów.

Kiedy: 28 paździer­nika 2019, godz. 14:00
Gdzie: Euro­pej­skie Cen­trum Soli­dar­no­ści/Autydorium
Wstęp: wolny

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku