ZSO nr 2 przy ul. Wodnika będzie rozbudowana. ZOBACZ wizualizację nowego budynku

Uczennice i uczniowie klas 0-III rozpoczną rok szkolny 2023/24 w nowym, ekologicznym budynku. W czwartek, 19 maja, została podpisana umowa na rozbudowę ZSO nr 2 przy ul. Wodnika. Filia szkoły stanie przy sąsiedniej ul. Orfeusza przy boiskach szkolnych. Koszt inwestycji to blisko 22 mln zł.
( 19.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Budynek szkoły, po lewej maszty z flagami Polski i UE, przed budynkiem żywopłot i chodnik
ZSO nr 2 w Gdańsku będzie miał nowy, jednokondygnacyjny budynek składający się z trzech skrzydeł
fot. Artur Makowski / www.gdansk.pl

Nowy budynek będzie wielofunkcyjny

- Rozbudowa tej szkoły to bardzo potrzebna inwestycja. Kluczowe jest także to, że powstanie w nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny sposób. Niezmiernie ważne jest także to, aby ten budynek mógł w przyszłości pełnić również różne inne funkcje - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ta inwestycja to duże wyzwanie, dlatego cieszę się, że partnerem jest sprawdzona gdańska firma, która specjalizuje się w budownictwie modułowym i ekologicznym. Wybudowała w Gdańsku nie jeden żłobek i przedszkole, ale także była w konsorcjum, które wybudowało szkołę nr 6 na Lawendowym Wzgórzu.

Nowy, jednokondygnacyjny budynek szkoły będzie się składał z trzech skrzydeł. Skrzydło północne przeznaczone zostanie dla najmłodszych uczniów – znajdą się tu „zerówki”. W tej części  będą również sale do gimnastyki korekcyjnej oraz jadalnia z zapleczem kuchennym.

W centralnym segmencie zaplanowano pokój nauczycielski, gabinet dyrektora oraz aulę. W środkowej części znajdzie się również przestronna świetlica. Natomiast w skrzydle południowym, umieszczona zostanie biblioteka z czytelnią oraz nowoczesne pracownie informatyczne. W całym budynku, powstanie w sumie 16 sal lekcyjnych. Każdy z segmentów posiadał będzie osobny węzeł sanitarny.

- Od wielu lat wybrzmiewał głos dyrekcji, uczniów i absolwentów szkoły. Jestem tu dziś nie tylko jako radny Gdańska, ale także jako absolwent szkoły i mieszkaniec Osowej. Odpowiadamy teraz na podstawową potrzebę, bo demografia wskazuje, że potrzebujemy takiej właśnie przestrzeni, która przy ulicy Orfeusza powstanie - mówił Jan Perucki, Radny Miasta Gdańska. - Jesteśmy jedną z najmłodszych dzielnic Gdańska, ale być może kiedyś to się zmieni. Dlatego ten parterowy budynek został zaprojektowany w ten sposób, by móc w przyszłości pełnić także inne funkcje, które będą potrzebne w dzielnicy.

Ujeścisko-Łostowice i Brzeźno będą miały baseny

 

Umowę na rozbudowę ZSO nr 2 podpisali od lewej: Karol Kalinowski, dyrektor DRMG oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Umowę na rozbudowę ZSO nr 2 podpisali od lewej: Karol Kalinowski, dyrektor DRMG oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
fot. Artur Makowski / www.gdansk.pl

Co znajdzie się przy szkole?

Szkoła będzie dobrze skomunikowana, bezpośrednio przy budynku znajdą się miejsca postojowe oraz duży parking rowerowy, przeznaczony dla 60 rowerów. Ważny element zadania stanowi zagospodarowanie terenu. Powstaną place rekreacyjne z ogrodem szkolnym, ścieżką sensoryczną i zieloną klasą. Teren zostanie także oświetlony.

- Jest to największa inwestycja kubaturowa realizowana aktualnie przez gminę. Jest ona trudna z punktu widzenia czasów, jakie mamy na rynku budowlanym, ale też terminu, który przed nami stoi. Mamy ok. 12 miesięcy na realizację robót - mówił Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Ze swojej strony deklaruję, że będziemy robili wszystko, żeby wykonawca jak najsprawniej realizował inwestycję. Technologia sprzyja, żeby ten termin dotrzymać. Liczę, że doświadczenie firmy wykonawczej przełoży się na jakość, na termin i na budżet. Trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Ile będzie kosztować rozbudowa szkoły?

Koszt realizacji wynosi blisko 22 mln zł.  Wykonawcą prac budowlanych jest firma Ekoinbud z Gdańska. W ciągu najbliższych 14 dni, wykonawcy zostanie przekazany plac budowy, natomiast prace potrwają rok, tak aby we wrześniu 2023 roku, w nowym budynku szkoły mógł już zadzwonić pierwszy dzwonek.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest to inwestycja. Jednym z największych wyróżników tej technologii jest szybkość. My naprawdę chcemy skończyć ten budynek w kwietniu przyszłego roku - mówił Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Ekoinbud. - Druga rzecz to energooszczędność. Razem z DRMG przez kilka sezonów grzewczych badaliśmy to, czy budynki tego typu są naprawdę energooszczędne. Z dumą mogę stwierdzić, że te budynki zużywają o 60 % mniej energii. Ostatni czynnik - to, żeby było ekologicznie, czyli zdrowo i dobrze dla najmłodszych, którzy w tych budynkach przebywają po kilka godzin.


ZOBACZ WIZUALIZACJĘ BUDYNKU

 

Rozbudowa ZSO nr 2 zgłoszona została do rządowego Programu Polski Ład i ubiegała się o dofinansowanie w kwocie 5 mln zł. Wniosek ten został jednak odrzucony.