• Start
  • Wiadomości
  • Umowa na przeprojektowanie i budowę Nowej Świętokrzyskiej

Nowa Świętokrzyska. Umowa na przeprojektowanie i budowę podpisana

Nowa Świętokrzyska to jedna z kluczowych inwestycji dla Gdańska, w szczególności dla dwóch dzielnic: Oruni Górnej - Gdańska Południe i Ujeściska - Łostowic, najdynamiczniej rozwijających się rejonów miasta. W piątek, 23 czerwca, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podpisała umowę na przeprojektowanie i budowę tej ulicy.
23.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, widać zielony teren, drzewa i trawniki, w tle zabudowa mieszkaniowa
I etap ulicy Nowa Świętokrzyska obejmie odcinek od Havla do Kampinoskiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nowa ulica w Gdańsku za 81 mln złotych

Umowa na przeprojektowanie i budowę I etapu ulicy Nowa Świętokrzyska, na odcinku od Havla do Kampinoskiej, podpisana została na terenie pętli tramwajowo - autobusowej Łostowice - Świętokrzyska. W wydarzeniu uczestniczyli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju i inwestycji, radni Miasta Gdańska - Katarzyna Czerniewska i Bogdan Oleszek, a także Łukasz Żabierek, dyrektor techniczny z ramienia firmy Strabag z gdyńskiego oddziału, oraz Karol Kalinowski, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska i Marcin Dawidowski, dyrektor Wydziału Projektów Inwestycyjnych.

Koszt inwestycji to ponad 81 mln zł. Jej dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wynosi 65 mln zł. Uzgodniony projekt budowlany ma być gotowy w 73 tygodnie od daty podpisania umowy. Natomiast prace budowlane mają potrwać 173 tygodnie od daty podpisania umowy. Planowane zakończenie I etapu to październik 2026 r. Wykonawcą będzie firma Strabag.

I etap Nowej Świętokrzyskiej

Umowa dotyczy realizacji odcinka od al. Havla do ul. Kampinoskiej. Projekt Nowej Świętokrzyskiej jest ściśle powiązany z inwestycją planowaną przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku, związaną z budową linii kolejowej PKM w kierunku Gdańska Południe.

- Umowa, którą podpisaliśmy nie będzie oznaczała, że już za tydzień rozpocznie się tu budowa. Konieczne jest przeprojektowanie Nowej Świętokrzyskiej, tak żeby dostosować ją do projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Budowa kolei na Gdańsk Południe jest niezwykle ważna, dlatego oba te projekty muszą być spójne i kompatybilne - podkreślała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dzięki tej umowie powstanie ulica po jednym pasie ruchu w obu kierunkach, jak również droga rowerowa, chodnik i oświetlenie. W ramach projektu wyremontujemy także fragment istniejącej ul. Kampinoskiej.

Zbiornik Subisława będzie trzy razy pojemniejszy. Trwa umacnianie skarp

O tym, że jest to bardzo potrzebna ulica, przypomniał radny Bogdan Oleszek.

- Myślę, że to jest jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w tej części miasta, bo ona naprawdę ułatwi życie wielu mieszkańcom. Należy trzymać kciuki za to, żeby została zrealizowana w terminie - powiedział Bogdan Oleszek, Radny Miasta Gdańska z ramienia Wszystko dla Gdańska.

przy stoliku siedzą cztery osoby, trzech mężczyzn i jedna kobieta, wszyscy w średnim wieku, podpisują dokumenty
Umowę na przeprojektowanie i budowę Nowej Świętokrzyskiej podpisano 23 czerwca
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Orunia Górna - Gdańsk Południe. Budowa nowego ronda - na jakim etapie?

Do zadań wykonawcy będzie należało pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych m.in zezwalających na realizację inwestycji drogowej.

- Pierwsza część naszej pracy to proces projektowy. Natomiast główna część zadania będzie polegała na wybudowaniu jednojezdniowej ulicy nowej Świętokrzyskiej od włączenia ze skrzyżowaniem Havla - Świętokrzyska do ulicy Kampinoskiej - powiedział Łukasz Żabierka, dyrektor techniczny firmy Strabag. - Mamy nadzieję, że nie będzie zbyt dużych utrudnień dla mieszkańców. Planujemy skorzystać z obecnego układu drogowego z niewielkimi geometrycznymi korektami jezdni. Jeżeli chodzi o realizację, to mamy tutaj termin umowny. Jest to jak najbardziej realny termin i jesteśmy w stanie wspólnie to zadanie zrealizować w tym czasie. 

Inwestycja w formule "przeprojektuj i wybuduj"

W ramach inwestycji niezbędne będzie przeprojektowanie niektórych rozwiązań, by umożliwić realizację inwestycji PKM. Projekt obejmuje budowę trasy od pętli Łostowice-Świętokrzyska do ul. Kampinoskiej w przekroju 1x2 wraz z budową obiektów inżynierskich. Ponadto przewidywana jest budowa drogi rowerowej, chodników i oświetlenia. Jednym z elementów inwestycji będzie także remont nawierzchni odcinka ul. Kampinoskiej.

grupa ludzi stoi i pokazuje podpisany dokument
Umowa podpisana. Nz. od lewej Bogdan Oleszek, radny WdG. Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, Katarzyna Czerniewska, radna WdG, Karol Kalinowski, dyrektor DRMG, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Łukasz Żabierek, firma STRABAG
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Dzisiejsza umowa to pierwszy element wielkiej koncepcji zmian przede wszystkim komunikacyjnych na Gdańsku Południe, ale również zmian urbanistycznych. Dzisiaj podpisujemy umowę na realizację pierwszego etapu ulicy Nowej Świętokrzyskiej, ale jednocześnie pracujemy z Pomorską Koleją Metropolitalną nad kolejnymi etapami projektowania ulicy Nowej Świętokrzyskiej. Zależy nam na tym, żeby realizując inwestycję kolejową, jednocześnie projektować kolejny etap. Istotna jest pełna koordynacja pomiędzy projektantami części kolejowej i części drogowej. Jednocześnie pracujemy nad tą przestrzenią, na której się tutaj dzisiaj znajdujemy. To będzie nowe centrum przesiadkowe, nowe centrum usługowe, nowe centrum dzielnic Orunia Górna - Gdańsk Południe i Ujeściska - Łostowic. Pętla przy al. Havla zmieni swoje oblicze - zapowiedział podczas konferencji prasowej zastępca prezydent, Piotr Grzelak.

Oprac. KG