• Start
  • Wiadomości
  • Zbiornik Subisława będzie trzy razy pojemniejszy. Trwa umacnianie skarp

Zbiornik Subisława będzie trzy razy pojemniejszy. Trwa umacnianie skarp

Trwa przebudowa zbiornika „Subisława” na Potoku Oliwskim, który znajduje się przy ul. Pomorskiej na Przymorzu Małym, przy granicy z Żabianką. Po zakończeniu robót jego pojemność zwiększy się niemal trzykrotnie. Zobaczcie, jak obecnie wygląda ten plac budowy, i co się na nim dzieje.
21.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu plac budowy powiększanego zbiornika retencyjnego, widać ułożone rzędem kosze gabionowe w zagłębieniu terenu
Trwa przebudowa zbiornika „Subisława” przy ul. Pomorskiej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Jakie prace prowadzone są przy rozbudowie zbiornika na Żabiance?

Jak informuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska, dobiegają już końca prace ziemne i bagrownicze. Umacniane są obecnie skarpy, i te prace będą kontynuowane w najbliższych tygodniach.

- Wykonywane są również roboty drogowe od strony ul. Kupały. W najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót ziemnych wlotu do zbiornika oraz rozpoczęcie nasadzeń - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

zdjęcie z drona, widać zielony teren, dużo drzew, pomiędzy nimi duży plac budowy
Po zakończeniu prac pojemność retencyjna tego zbiornika zwiększy się niemal 3-krotnie
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Większa powierzchnia retencji

Dzięki przebudowie zbiornika nr 4 „Subisława” przy ul. Pomorskiej, zwiększą się jego możliwości retencyjne. Stała „pojemność powodziowa” tego akwenu zwiększy się z 8260 m sześc. do 23 763 m. sześc., a więc niemal trzykrotnie. Ma to uchronić pobliskie tereny przed zalaniem. W ramach inwestycji przebudowywane są obiekty funkcjonalnie związane z tym zbiornikiem. Dodatkowo odpływ wody poprowadzony zostanie nieczynnym obecnie, historycznym kanałem Młynówki. Kanał ten będzie wspomagał odprowadzenie wód do Potoku Oliwskiego. Sam potok zostanie uregulowany.

Orunia Górna - Gdańsk Południe. Budowa nowego ronda - na jakim etapie?

zdjęcie z drona, widać zielony teren, dużo drzew, pomiędzy nimi duży plac budowy
Dobiegają już końca prace ziemne i bagrownicze. Umacniane są jeszcze skarpy
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Poza tym przebudowana zostanie zapora czołowa zbiornika i wzmocnione pionowe umocnienia oraz skarpa wokół zbiornika. W ramach inwestycji wyremontowane zostaną parkowe ścieżki, z uwzględnieniem dojazdu technicznego dla służb komunalnych.

Koszt tej inwestycji to blisko 9,5 mln złotych. Zakończenie robót przewidywane jest w III kwartale 2023 r. Wykonawcą prac jest firma Strabag Sp. z o.o.

na zdjęciu widać niewielki potok w zagłębieniu terenu, i trwające prace budowlane
Inwestycja zakończy się jesienią br.
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Ulewa, która uszkodziła zbiornik "Subisława"

W lipcu 2016 r. przez Gdańsk przeszła intensywna ulewa, która spowodowała szkody w systemie odwodnieniowym oszacowane na około 5 milionów złotych. Prace naprawcze, m.in. w zbiornikach retencyjnych, wykonano w ciągu kilku miesięcy. Zbiornik przy ul. Pomorskiej wymagał jednak dodatkowych inwestycji.

Dawna “Połowa Alei” w remoncie. Będzie tu kawiarnia

na zdjęciu budowla techniczna betonowa, obok widać zabytkowy dom w jasnych barwach
W ramach prac konieczna okazała się przebudowa wlotu do zbiornika i przebudowa budowli upustowej. Dodatkowo umocniona zostanie także zapora czołowa, czyli część wału okalającego zbiornik, znajdująca się przy budowli upustowej
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Spośród wszystkich gdańskich zbiorników retencyjnych, "Subisław" uległ wówczas największym zniszczeniom. Ilość wody znacznie przekroczyła jego pojemność retencyjną i doprowadziła do zniszczenia lewej części zbiornika: zapory czołowej i ścianki szczelnej. Spółka Gdańskie Wody naprawiła szkody, ale uznano, że należy zwiększyć jego pojemność, by w przyszłości mógł przyjąć większe ilości wody.

Dlatego konieczna jest przebudowa wlotu do zbiornika i przebudowa budowli upustowej. Dodatkowo umocniona zostanie także zapora czołowa, czyli część wału okalającego zbiornik, znajdująca się przy budowli upustowej. Wykonany zostanie także przelew awaryjny.

zdjęcie z drona, widać zielony teren, dużo drzew, pomiędzy nimi duży plac budowy
W ramach inwestycji wyremontowane zostaną parkowe ścieżki, z uwzględnieniem dojazdu technicznego dla służb komunalnych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim