• Start
  • Wiadomości
  • Ukraińscy studenci odbyli staże w Trójmieście. Spotkała się z nimi prezydent Gdańska

Ukraińscy studenci odbyli staże w Trójmieście. W czwartek spotkała się z nimi prezydent Gdańska

Pięć młodych kobiet i jeden młody mężczyzna. Dwoje z nich odbyło staże w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, jedna osoba w urzędzie w Gdyni, pozostałe w prywatnych firmach. Z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz rozmawiali o zdobytych w naszym mieście doświadczeniach, ale też o planach na przyszłość.
28.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
do zdjęcia pozuje osiem osób, w tym pięć młodych kobiet i młody chłopak, stoją w rzędzie
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz spotkała się ze stażystami z Ukrainy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Studenci z Kijowa, Odessy, Lwowa

Do Trójmiasta przyjechali z różnych miast. Pochodzą m.in. z Kijowa, Lwowa i Odessy. Tam też część z nich studiuje, dwie osoby wybrały naukę na uniwersytecie w Lublinie. Do Trójmiasta trafili dzięki projektowi prowadzonemu przez gdańską fundację Leopolis For Future.

- Celem naszej fundacji jest bezinteresowna pomoc młodzieży ukraińskiej w zdobyciu doświadczenia zawodowego w zachodnich firmach, w doświadczeniu pracy "bez znajomości" - pracy bazującej na własnej wiedzy, umiejętnościach i motywacji. Po to, by te doświadczenia mogli przenieść na grunt ukraiński - tłumaczy Karolina Erwin, członkini zarządu fundacji Leopolis For Future, działającej od 2014 roku. - Współpracujemy przy tym projekcie z kilkoma poważnymi trójmiejskimi firmami, m.in. LPP i BlueMedia, ale też urzędami miejskimi w Gdańsku i Gdyni.

Staż trwa od 1 do nawet 3 miesięcy - w zależności od instytucji lub firmy, która przyjmuje stażystów. Jest on płatny, a wspomniana fundacja organizuje młodym Ukraińcom zakwaterowanie i podróż. Jako, że projekt ten dedykowany jest wyłącznie studentom, to staże organizowane są jedynie w okresie wakacyjnym.

 Metropolie solidarne z Mariupolem

kilka osób siedzi przy długim ciemny stole, po obu stronach, rozmawiają ze sobą
Młodzi ludzie opowiadali o zdobytych na Pomorzu doświadczeniach
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Stażyści z Ukrainy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Do urzędu trafiło dwoje stażystów, podobnie zresztą jak w poprzednich latach.

- Przyjmujemy zazwyczaj jedną osobę o profilu kulturalnym. Taki staż odbywa się częściowo w Biurze Prezydenta ds. Kultury oraz w miejskich jednostkach organizacyjnych kultury. W Biurze mogą się nauczyć bardziej zarządzania w kulturze, natomiast stażystów często interesuje praca takiej konkretnej jednostki kultury, organizowanie różnego rodzaju imprez kulturalnych w praktyce. W tym roku nasz stażysta Iwan najpierw był w Gdańskim Archipelagu Kultury, i brał udział w przygotowaniach do festiwalu FETA, a ze względu na kierunek jego studiów został oddelegowany także do Europejskiego Centrum Solidarności - opowiada Katarzyna Komenda z Wydziału Kadr i Organizacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Drugi stażysta zazwyczaj związany jest z architekturą lub planowaniem przestrzennym. W tym roku do urzędu trafiła Natalia, którą bardzo interesowały projekty związane z dofinansowaniem ze źródeł zewnętrznych, w tym unijnych. Dlatego staż odbyła w Wydziale Projektów Inwestycyjnych.

Gdański dziennik podróży do wojennej Ukrainy

- Staramy się przekazać im maksymalnie dużo wiedzy, choć nie we wszystkich procesach mogą uczestniczyć. Jeżeli jest taka możliwość, to dostają też różnego rodzaju zlecenia, w których muszą wykazać się własną pracą - podkreśla Katarzyna Komenda.

kilka osób siedzi przy długim ciemny stole, po obu stronach, rozmawiają ze sobą, w tle widać cztery flagi, w tym polską, ukraińską Gdańska i Unii Europejskiej
Spotkanie prezydent Gdańska z młodymi stażystami z Ukrainy odbyło się w Urzędzie Miejskim
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Młodzi Ukraińcy i Ukrainki zdobywają wiedzę i doświadczenie

Z Aleksandrą Dulkiewicz młodzi stażyści spotkali się w Urzędzie Miejskim w czwartek, 27 lipca. Prezydent pytała ich m.in. o to, czego nauczyli się podczas tych kilku tygodni stażu, jakie mają wrażenia. Ale nie tylko. Nawiązano też do trwającej wojnie na Ukrainie i tego, jak swoją przyszłość widzą właśnie młodzi Ukraińcy i Ukrainki.

Współpracownik Swiatłany Cichanouskiej w Gdańsku

- Pewnie każdy z nas chciałby, żeby ta wojna jak najszybciej skończyła się. Jej skutki będą na pewno długofalowe: i społeczne, i ekonomiczne, demograficzne i kulturowe. Co myślicie o swojej przyszłości w kontekście tego, co będzie działo się po wojnie na Ukrainie? - pytała prezydent Dulkiewicz.

W odpowiedzi usłyszała, że wszyscy obecni zamierzają pozostać na Ukrainie i to z nią wiążą swoją przyszłość. Liczą na to, że ich kraj przejdzie transformację po zakończeniu wojny.

- Podczas tych staży, i nie tylko, zdobywamy wiedzę i doświadczenie, które będziemy chcieli wykorzystać przy odbudowywaniu, ale i rozwoju naszego kraju. W ostatnich miesiącach na Ukrainie bardzo prężnie działają różne organizacje i wolontariusze. Ten potencjał nie może zostać zmarnowany - zwracała uwagę jedna z młodych kobiet.

- Myślę, że zmieniło się myślenie, postawy części naszych rodaków, zwłaszcza tych, którzy wyjechali za granicę po wybuchu wojny. Wiele osób było negatywnie nastawionych wcześniej do wyjazdów "na Zachód". Ta postawa na pewno zmieniła się w ostatnich miesiącach - oceniła inna z osób.

na zdjęciu kilka młodych osób, głównie kobiet siedzi przy długim ciemnym stole, rozmawiają ze sobą
Ukraińscy stażyści trafili do Trójmiasta dzięki gdańskiej fundacji Leopolis For Future
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”